Hepimiz muz kabuklarını çöpe atma alışkanlığı edindiysek, bu bir hatadır. Aslında, muzun derisi sağlıklı besinlerle doludur. Lif, magnezyum, potasyum ve ayrıca C, B12 ve B6 vitaminleri açısından zengindirler. Bahçecilikten hoşlanıyorsanız, bitkilerinize bu faydayı sağlamak ve sebze bahçenizi korumak için muz kabuklarını nasıl geri dönüştüreceğinizi öğrenin.

Birçok insan muzun etinden hoşlanır ama kabuğunu çöpe atar. Bununla birlikte,  muz kabuğu birkaç besin içerir ve diğer birçok kullanım için geri dönüştürülebilir. İşte bahçe için muz kabuklarını yeniden kullanmanın 7 yolu.

muz kabukları

Muz kabuğu bahçecilikte nasıl kullanılır?

 1. Muz kabuğu, bitkileri beslemek için doğal bir gübredir.

Muz kabuğu, bitki büyümesini artırmak için gübre ve organik gübre olarak kullanılabilir. Muz kabuğundan gübre yapmak ve bitkilerinizi canlandırmak için tek yapmanız gereken mineral elementler açısından zengin bir infüzyon hazırlamaktır. Bir kovaya su doldurun ve buzdolabında saklayın. Her muz yediğinizde, kabuğunu ayırın ve kovadaki suya eklemeden önce küçük parçalar halinde kesin. Kova dolduğunda, suyu tutmak için müstahzarı süzün ve bitkilerinizi sulamak için mineraller açısından zengin bu infüzyonu kullanın.

 1. Muz kabuğu ile sert fideler

Dayanıklı bir fide elde etmek için muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Tohumları ekmeden önce, toprağa bir delik açın ve muz kabuğunu, muzun sarı tarafı yere bakacak şekilde yerleştirin. Tohumları muz kabuğunun üzerine yerleştirin ve üzerlerini toprakla örtün.

 1. Muz kabuğu: müthiş bir haşere kontrolü

bitki yaprak biti

Bitkilerinize saldırabilecek parazit ve zararlılarla mücadele etmek için ekolojik ve çok pratik çözümler var. Isırgan gübresi, kahve telvesi, beyaz sirke veya muz kabuğu, yaprak bitlerini ve diğer zararlıları güllerinizden ve meyve ağaçlarınızdan uzak tutmak için etkili haşere kontrol ajanları olarak kabul edilir.

 1. Muz kabuğu: toprağı uyaran bir kompost

Kompost toprağı zenginleştirir ve bitkilere ihtiyaç duydukları azot, fosfor ve potasyum gibi mineralleri sağlar. Bakır, demir, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından zenginliği sayesinde muz kabuğu, her zamanki kompostunuzun yerini alabilir. Besinlerini yavaş yavaş salarak toprağın biyolojik aktivitesini uyarır.  Mükemmel kompost için  bütün muz kabuklarını kahve telvesi ile gömün  .

 1. Bitkiler için muz kabuğu gübre spreyi

Çok iyi gübre, muz kabuğu bitkilerinizi yüceltebilir. Özellikle besin açısından yoğun bir gübre elde etmek için ihtiyacınız olacak:

 • 3 adet kurutulmuş ve ezilmiş yumurta kabuğu
 • 4 adet kurutulmuş ve ezilmiş muz kabuğu
 • 1 yemek kaşığı Epsom tuzu
 • 1 litre su

Her şeyi birlikte karıştırın ve ardından karışımı bir sprey şişesine dökün. Bu karışımı her sabah bitkilerinize sıktığınızdan emin olun.

 1. Muz kabuğu: bir böcek kovucu

doğal kovucu

Böceklerin neden olduğu hastalıklarla   savaşmak için  muz kabuğu çok etkili bir insektisittir. Muzların kabuklarını soyun ve kapaklı plastik bir kaba koyun. Muz kabuklarınızı elma sirkesi ile kaplayın, ardından kabı kapatın ve kapağı delin. Böcek istilasına son vermek için sebze bahçenizde stratejik bir yere koyun.

 1. Muz kabuğu: meyve ağaçları ve çiçekli bitkiler için faydalı bir besindir.

Muz kabuğu, bitki gelişimi için mükemmel besinler içeren organik bir malzemedir. Potasyum, demir ve magnezyum sağlayarak kompostun kalitesini iyileştirir ve kompostlama sürecinde gerekli olan mikroorganizmaların büyümesini destekler. Meyve oluşumunu veya çiçek büyümesini hızlandırmak için muz kabuğunu parçalara ayırın ve bunları kompost yapmak için kullanın.

Artık muz kabuğunu atmayın, bahçede farklı şekillerde kullanılabilir. Aynı zamanda onu geri dönüştürmenin ekolojik bir yoludur.

ev