Hayal bile edilemeyecek bir şeyi gerçekleştirmek için birkaç muz kabuğu ve bir şişe su alın: şimdi deneyin.

Muz kabuklarının ana malzeme ve klasik bir şişe su olarak kullanıldığını gören çok kolay bir numara. Bu organik atığın özellikleri çoktur, bu yüzden asla atılmamalıdır. Uzmanların açıkladığı püf noktası her şeyden önce ilkbahar ya da yaz aylarında kullanılması ama kışın da çok faydalı olduğuna şüphe yok. Nasıl yapılır ve ne için? Açıklığa kavuşturalım.

Muz kabuğunun faydaları

Muz kabukları organik atıklardır ve genellikle onlara ikinci bir yaşam şansı vermeden organik atıklarla birlikte atılır. Kokusu pek hoş olmasa bile asla atılmamalı, tekrar kullanılmalıdır.

Çoğu durumda bitkiler için gübre olarak kullanılır , doğaldır ve daha yüksek mineral tuz ve vitamin içeriğine sahiptir. Bitkilerin kendilerini beslemelerine ve nemlendirmelerine yardımcı olarak büyümeyi ve çiçeklenmeyi kolaylaştırır.

olgun muz

Başlıca özellikleri , uzmanlar tarafından kullanılan makyajın yanı sıra bahçecilik ve esenlik için kullanılacak antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilerdir . Hepsi bu kadar değil, bazı böcek ısırıklarının yanmasını azaltmak için de ideal olabileceklerini çok az kişi biliyor.

Etkilenen bölgeye basit bir uygulama ve baskı, doğal bir yatıştırıcı etki ile hızlı iyileşmeyi destekler. Esansiyel mineraller açısından zengin olan kabuk, sıklıkla yüz ve saç maskelerinde bir bileşen olarak kullanılır. Her tür ihtiyaç için bu organik atığın doğal dozu .

Muz kabukları: uzman yöntemi

Belirtildiği gibi, bu organik atık şüphesiz farklı kullanımları olan bir dizi faydadır. İlkbahar ve yaz aylarında ürün ayrıca sivrisinek ve sinir bozucu böcekler için kovucu olarak da kullanılabilir.

Ev yöntemi kesinlikle ilginç ve hazırlanması çok kolay. Malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 400ml su;
  • Şarap sirkesi veya elma sirkesi 200 ml;
  • şeker 200 gram;
  • 1 muz kabuğu;
  • 2 litre kapasiteli su şişesi.
muz kabukları

Plastik şişeyi makas ya da kesici yardımıyla ortadan ikiye keserek devam edin . Hassas işlemler çocuklar tarafından yapılmamalı ve her halükarda azami dikkat gösterilmelidir.

Sirke ve suyu karıştırmak için bir kaba alın, şekeri ekleyin ve tüm malzemeler birbirine karışana kadar karıştırın. Karışımı plastik şişenin yarısına dökün ve sonuna muz kabuğunu ekleyin.

Sinekler ve sivrisinekler bu kokudan hoşlanmazlar ama aynı zamanda karışımda bulunan şekere karşı da açgözlüdürler. İstenmeyen varlıklardan uzak bir ev için böceklerin kaçmasına neden olacak doğal bir kovucu. Şişe, işlemi iki günde bir tekrarlayarak evin herhangi bir köşesine yerleştirilebilir.