Atılmak yerine yemek pişirmek için kullanılabilen muz kabukları gibi geri dönüşüm sanatı sayesinde yeniden kullanılabilen pek çok şey var. Ama nasıl? Birlikte öğrenelim.

soymak

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN MAKALELERİ:

  • Üzümleri bu etkili ilaçla kış aylarında koruyabilirsiniz
  • Patlıcan alla scapece harikadır: işte onları nasıl hazırlayacağınız
  • Makarnayı iyi pişirmenin püf noktası: İlk yemekler her zaman bu şekilde lezzetlidir

Muz, besin açısından zengin, çok beğenilen bir meyvedir ve eğer onları evinizde bol miktarda tüketirseniz, kesinlikle kabuklarıyla uğraşmak zorunda kalacaksınız , ancak kabukları atmamalısınız, çünkü her zaman faydalı olabilirler.

Örneğin muz kabuklarıyla yemek pişirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Size tuhaf gelebilir ama basit kabuklarla lezzetli ve sağlıklı yemekler yaratmak mümkün. Gelin bu kabuklarla neler hazırlayabileceğinizi ve bunları nasıl geri dönüştürebileceğinizi hep birlikte görelim.

Muz kabukları: bunları yemek pişirmek için nasıl kullanabilirsiniz?

soymak

Özellikleri bakımından zengin olan muz kabukları gerçekten faydalıdır ve bu nedenle yenilmesi gerekir. Ancak sadece bu da değil, çünkü magnezyum, potasyum ve demirin yanı sıra içerdikleri vitaminlerin varlığı sayesinde organik gübre yapmak veya kırışıklıklar ve cilt lekeleriyle savaşmak için de kullanılabilirler .

Basit muz kabuklarından çok daha fazlası olan bunlar, bazı durumlarda mutfakta faydalı malzemeler haline gelebilir. Bu durum, muz kabuklarının un haline getirilerek unlu mamul yapımında nasıl kullanılabileceğini gösteren bir çalışmayla  ortaya konuldu . Memnun olduklarını söyleyen katılımcılara göre mükemmel bir sonuç ortaya çıktı.

Muz kabukları aynı zamanda zengin potasyum ve lif kaynaklarıdır, bu nedenle gerçekten sağlıklı bir içerik olabilirler, özellikle de çocuklar için hazırlanan tatlılar olduğunda çocuklar besinleri emerler. Ancak mutlaka sadece muz kabuğu ununu kullanmak zorunda değilsiniz; bu unun %75’ini normalin %25’i ile karıştırın ve sonuç muhteşem olacaktır.

Bu nedenle, mutfakta denemeler yapmayı sevenler için bu çözüm gerçekten orijinaldir ve asla atılmaması gereken bir yiyeceği en iyi şekilde yeniden kullanmanıza olanak tanır! Ayrıca muz kabuğundan yapılan un, üç aya kadar dayanabiliyor. Peki muz kabukları lezzetli preparatlar için de kullanılabiliyorken neden sadece tatlı tariflere odaklanalım ki?

Örneğin körili muz kabukları yapabilirsiniz . 4 muz kabuğu, 2 çay kaşığı köri, bir soğan, bir bardak bira, bir acı biber, biraz tuz ve bir kaşık yağın bir araya getirilmesiyle yapılacak oryantal bir tarif. İkincisi, doğranmış soğanın daha sonra soteleneceği ve parçalara ayrılmış kabukların ekleneceği bir tavaya dökülmelidir. Daha sonra yaklaşık 5 dakika kahverengileşmesini bekleyin ve ardından köriye tuzu ve kırmızı biberi ekleyin. Karıştırmaya devam ederek birayı tavaya dökün ve ardından buharlaşmasına izin vermek için ısıyı yükseltin. Daha sonra ateşi kısıp bir kepçe sebze suyu veya suyu ilave edip yaklaşık 1 saat pişirmeye devam edin.

Aksi takdirde harika bir meze olarak servis edilecek kızartılmış marine edilmiş kabuklar yapabilirsiniz. 4 kişi için 2 adet muz kabuğu yeterli olabilir; bunlar uzunlamasına şeritler halinde kesilip elma sirkesi, soya sosu, kırmızı biber, esmer şeker, doğranmış sarımsak, kimyon ve tarçın karışımında 20 dakika marine edilmeye bırakılmalıdır. Öğüttükten sonra kabukları kızgın yağda kızartın ve yüzeyi altın rengi olunca ocaktan alın. Gördüğünüz gibi mutfakta muz kabuklarını kullanmak için pek çok fikir var. Ve ne bekliyorsun?