Press ESC to close

Muzun bu kısmını atmayın, “altın değerindedir” bu çok faydalı şekillerde kullanın

Her zaman çöp kutusuna giderler. Ancak sıfır atık hedefi için farklı şekillerde kullanılabilirler. Gerçekten de muz kabukları. Ancak bunları geri dönüştürmek mümkün! Mutfağınız ve bahçeniz dahil olmak üzere eviniz ve aynı zamanda vücudunuz için birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Fransızların en çok değer verdiği meyvenin faydalarından faydalanmanız için size zekice taktikler gösterelim.

Muz kabuğu

Muz kabukları neden atılmamalı? Geri dönüşüm daha iyi…

Muz kabuğunun faydalarının farkına varırsanız alışkanlıklarınızı değiştireceğiniz kesin. Çünkü evet, besin ve lif açısından zengindirler ve  ayrıca geri dönüştürülebilirler . Muz kabuğu, kompostta, bahçeniz için gübre olarak kullanılabilen, evde başka birçok kullanıma hizmet eden ve hatta vücudunuzun güzelliğini artıran biyolojik olarak parçalanabilen bir atıktır. Daha akıllıca kullanabileceğiniz bu sağlıklı gıdaya yakından bakın.

 Bahçenizde muz kabuğu ne işe yarar?

Efsanevi çizgi romanların düşmanınızın ayağını kaydırmak için kullandığı yıldız meyvesi olan muz kabuğu sadece bu şaka için değil! Vitamin, mineral ve potasyum açısından zengin olmakla birlikte günlük olarak kullanılan pek çok uçta da kendine yer bulmaktadır. Onları atmayın! Bunları akıllıca nasıl kullanacağınızı size anlatıyoruz.

Bitki gübresi olarak muz kabuğu

Muz kabuğunu bahçede gübreye çevirin: Bitkileriniz ve sebze bahçeniz için doğal bir gübre

Bitkilerinizin beslenmeye ihtiyacı var mı? Çok basit:  muz kabukları  büyümelerini ve büyümelerini desteklemek için yeterli olacaktır. Bunun için birkaç seçeneğiniz var:

 • Muzun ucunu gübre olarak kullanın

Muzları yedikten sonra, kabuğun “petiole” denilen uçlarını saklayın. Onları doğrudan güneşte kurutun. Sonra onları bir kavanoza koyun. Muzun sapından elde edilen lifler, bitkilerinizin sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlamak için gübre olarak kullanılacaktır.

Her bitkiye bir parça koyun, ardından su serpin. İşlemi ayda iki kez tekrarlayın. Bitkilerinizde çarpıcı bir sonuç göreceksiniz. Bahçenizdeki veya balkonunuzdaki yemyeşil bitki örtüsü sizin!

 • Peki muz kabuklarının diğer kısmını ne yapacaksınız? Atmaya gerek yok, bahçenizin de buna ihtiyacı var…

Ayrıca bitkileriniz için gübre görevi görecektir.

 1. 4 ila 5 muz kabuğunu bir litre suya batırın.
 2. Birkaç gün yumuşamaya bırakın.
 3. Karışımı süzün.
 4. 5 hacim tatlı su ile seyreltin.
 5. Bir şişede saklayın ve bitkilerinizi ayda bir kez sulamak için sıvıyı kullanın.

Bitkilerinizi beslemenin bir başka yolu da deri parçalarını toprağa gömmek veya fidelerin dibine yerleştirmektir. Dikkat: Bitkinin ayaklarına değmemesine dikkat ediniz.

Bitkilerinizi güçlendirmenin daha iyi bir yolu! Bu hile ile bitkilerinizi güçlendirerek büyümelerini teşvik etmiş olursunuz. Bu peelingler sebze bahçenizin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olacak… Güller ve domatesler bu doğal gübreye bayılacak.

Muz kabuğu ile kompost

Muz kabuğunu kompostlayın: ekolojik kullanım

Çevreye ve gezegenin hayatta kalmasına saygı, talepler! Kompost, eski nesiller tarafından kullanılmasına rağmen, günün sırasıdır. Ve konu bahçecilik olduğunda muz kabuğu yıldızdır. Ayağın büyümesini desteklemek için potasyum ve fosforunu getirir. Unutmayın: kompostu dengelemek için ince dallar ve yapraklar ekleyerek işleyin.

İç mekan bitkiniz için muz kabuğunu unutmayın, onun da buna ihtiyacı var

Evet, iç mekan bitkisi dışarıda bırakılmaz; bahçeniz kadar gübreye de ihtiyacı var.

Ev bitkisini gübrelemek için muz kabukları nereye konulabilir?

Sadece bitkinin toprağında veya muz kabuğu ıslatma solüsyonuyla sulayın. Sonuç nefes kesici!

Muz kabuğu ile başka ne yapılabilir?

Muz kabuklarını geri dönüştürmenin birkaç yolu vardır. Bahçeden eve, kozmetik bakım yoluyla, muz kabuklarının kollarında birden fazla numara var.

Muz kabuğunu yüzünüze sürün

Muz kabuğunu yüze sürmenin faydaları nelerdir?

Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan  muz kabuğu ,  pigmentasyonu azaltabilir, cilt dokusunu iyileştirebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Ek olarak, yüz ve boyundaki kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmak için cildi derinlemesine nemlendirir ve besler. Avantajlarından yararlanmak için yapmanız gereken tek şey:

 1. Yüzünü yıkamak;
 2. Bir parça muz kabuğu kesin;
 3. Yüzü ve boynu nazikçe ovmak için cildin içini kullanın;
 4. On beş dakika kurumaya bırakın ve ardından ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Başka bir tarif de muz kabuğu kullanarak nemlendirici maske yapmaktır. Bunun için :

 1. Bir muzun kabuğunu karıştırın;
 2. Bir yemek kaşığı tatlı badem yağı ekleyin;
 3. Akşamları yüze maskeyi uygulayın;
 4. 1/4 saat bekletin ve ardından temiz su ile durulayın.

Bunu sıfır atık konsepti haline getiriyorsunuz ve yüzünüze ışıltı ve yumuşaklık kazandırıyorsunuz. Cildiniz sadece size teşekkür edebilir!

Ekstra ipucu: Bu tarifler için organik muzları tercih edin, cildiniz için daha sağlıklı!

Muz kabuğu kullanmanın ayaklar için faydaları: yumuşaklık ve pürüzsüz bir cilt garantisi…

Tonik bir meyve olan muz kabuğu, cildi besleyen, nemlendiren ve kaşıntıyı yatıştıran A, B, C ve E vitaminleri ile doludur. Kuru cilde elveda deyin ve epiderminizi yumuşatın…Cilt maskesi ve ayak peelingi…Ayak tabanlarınıza yumuşaklık ve gençlik kazandırmaya başlamanız yeterli. Ayağın kuruluktan etkilenen kısmına muz kabuğunun içini sürün ve işiniz bitti!

Saç için muz kabuğu maskesi: Anahtarda ipeksi bir yele…

Bir diğer muz kabuğu tarifi de saç bakımınıza artı olacaktır. Kuru saçlara ve kırık uçlara karşı muz kabuğu müttefikinizdir.

 1. Organik bir muzun kabuğunu blenderdan geçirin,
 2. biraz su ekle
 3. Bu maskeyi saç derisine uçlardan 30 dakika boyunca uygulayın.
 4. Saçınızı her zamanki gibi durulayın ve yıkayın.

Yumuşak ve ipeksi saçlara kavuşacaksınız! Artık muz sizin için hiçbir sır saklamıyor!

 dişleri beyazlatmak için muz kabuğu

Muz iyi bir potasyum, magnezyum ve manganez içeriğine sahiptir. Anekdot niteliğindeki kanıtlara göre ,  muz kabuğu  dişlerdeki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir . Sadece olgun bir muzu soyun ve dişlerinizi derinin iç kısmıyla iki dakika ovalayın. Muz kabuğu, özellikle düzenli olarak kullanırsanız, diş minesinden bazı lekeleri çıkarmak için nazik bir eksfoliyan görevi görür.

Muz kabuklarını ekolojik ve kullanışlı bir şekilde geri dönüştürmek için artık tüm kartlar elinizin altında sevgili okuyucular. Bu hem gezegen için hem de cüzdanınız için iyi bir nokta…