Sizin de evinizde bu bitki varsa bilin ki gerçekten çok şanslısınız. Ne mutlu ona sahip olanlara: Bu yeşil mücevherin özellikleri gerçekten olağanüstü.

Dikkatlice bakın: bu bitki size tanıdık geliyor mu? Eğer evinizde de varsa, gerçekten şanslısınız. Bu yüzden hayatınızı bile kurtarabilir.

Bitkiler, evin yeşil kalbi

Bitkiler, ne tutku! Dünyanın bu harika küçük ciğerleri , bir süredir İtalyanların evlerinin ve ötesinde ayrılmaz bir parçası olmuştur. Evlerini çevrelerine renk ve tarz katan yeşil mücevherlerle süslemeyi seçen birçok insan .

Bitki

Bir bitkiye bakmak kesinlikle kolay değil : ona dikkat etmeli, doğasını dikkatlice incelemeli ve iyi hissetmek için neye ihtiyacı olduğunu anlamalısınız.

Ayrıca şunu da söyleyelim, eğer uzman bir yeşil başparmak değilseniz, mücevheriniz solabilir veya çiçek avlamayabilir. Pes etmeyin, biraz tecrübe ve birkaç kitap okuyarak siz de biraz bitki uzmanı olabilirsiniz.

Bu mücevherler ne kadar sıra dışı? Elbette bir bitkinin sağlayabileceği faydalar çoktur. Örneğin yukarıda yüklediğimiz görsele yakından bakın. Hangi bitki olduğunu biliyor musun? Evinizde varsa, o zaman çok şanslı olduğunuzu bilin: olağanüstü güçleri var.

Bu bitkiye sahipseniz çok şanslısınız: işte nedeni

Sizin de evinizde , balkonunuzda veya terasınızda bu bitki varsa bilin ki gerçekten şanslısınız. Mucizevi özelliklerden başka hiçbir şeye sahip değildir. Bu küçük yeşil mücevherin adının ne olduğunu biliyor musunuz? Cevap hayırsa, size söyleyeceğiz: adı Sansevieria .

Sansevieria

Kaynana dili adıyla da bilinen , genellikle kayınvalidelerin özelliği olan çatallı dile kıyasla uzun yaprakları nedeniyle, büyümesi de oldukça basit olan bir ev bitkisidir.

Bilimsel adı Sansevieria trifasciata’dır . Afrika’dan geliyor , Liliaceae familyasına ait Dekoratif ve dayanıklıdır, hem yüksek hem de düşük sıcaklıkları iyi destekler: Eksi 5 dereceye kadar olan ortamlarda bile yaşayabilir!

Size neden olağanüstü bir güce sahip olduğunu daha önce söyledik ? Basit: çünkü evinizin içindeki havayı temizleme yeteneğine sahip birkaç ev bitkisinden biridir . Bir sansevieria’ya bakmak oldukça basittir.

Korkma, çok uzayabilir. Yaprakları 50 cm yüksekliğe bile ulaşabilir. Ancak bu küçük cevherin NASA tarafından bile kabul görmüş özellikleri üzerinde durmak istiyoruz .

Ayrıntılı olarak ne yapar? Söz konusu bitki ksilen, benzen, formaldehit, trikloretilen gibi ortamda ve dolayısıyla soluduğumuz havada bulunan zehirli maddeleri uzaklaştırabilmektedir .

Bu bitkinin birçok türü vardır, geleneğe göre bazıları iyi şans ve para dilemek için bağışlanır. En yaygın olanları sansevieria trifasciata ve sansevieria cylindrica’dır .

Onları nasıl tanıyorsunuz? Onları farklı kılan özelliklere sahiptirler. Örneğin ilki , esas olarak kökten büyüyen oval, dar ve düz yapraklara sahiptir . Koyu yeşil ve beyaz renkli olup 120 cm uzunluğa ulaşabilirler. Kedi dili olarak da bilinir, bakımı kolaydır.

İkincisi daha az yaygın ve daha dekoratif. Yaprakları etli, sert ve uzun , genellikle koyu yeşil renkli ve silindir şeklindedir (adı buradan gelmektedir). Bu bitki, pembe tonlu süt beyazı çiçekleri avlar ve bir salkım çiçek salkımına sahiptir.

Kısacası, gördüğünüz gibi, eğer size de bu bitki verildiyse veya bilmeden satın aldıysanız, şanslısınız. Sahip olduğu mucizevi özellik olağanüstüdür.

Sansevieria

Kendinize elinizden geldiğince iyi bakın. İşte onu her zaman sağlıklı ve dinç tutmanız için bazı pratik ipuçları . Öncelikle, güçlü ve sağlıklı büyüyebilmesi için bol ışık alan yerlere yerleştirmeniz gerekir .

İdeal sıcaklık 15 ile 20 derece arasındadır . Mevcut koridorlarda açığa çıkarmaktan kaçının. Bunun yerine sulamaya gelince , kışın ayda bir veya iki kez sulamalısınız . Yazın ancak toprağının kuruduğunu fark ettiğinizde.

Budamaya ihtiyaç duymaz , ancak bitkinin hastalanmaması için kuru yapraklar uzaklaştırılmalıdır . Son olarak, eğer çok büyürse, onu transfer etmek gerekir.