Çamaşır makinesi her evin olmazsa olmazıdır. Giysilerimizi her türlü bakteriden korur ve evdeki tüm çamaşırlarla düzenli olarak ilgilenir. Kuşkusuz, kendi kendini temizlemesini çok isterdik, ama değil. Özellikle ömrünü uzatmak, düzgün çalışmasını sağlamak ve gardırobunuzu korumak istiyorsanız, sık bakımı zorunludur. Bununla birlikte, etkili bir şekilde ilgilenmek için kimyasallara çok fazla harcamaya gerek yoktur. Doğal ve ekolojik çözümleri sevenler için kileriniz, çamaşırlarınızı dezenfekte etmek ve kokularını gidermek için güçlü bileşenlerle doludur. Harikalar yaratan az bilinen bazı numaralardan bahsetmiyorum bile!

Süpermarkette alışveriş yaparken çoğu insan düzenli olarak ev ürünlerine büyük bir bütçe harcar. Ancak, biraz para biriktirmek ve evi çevreye zararlı maddeler kullanmadan düzgün bir şekilde temizlemek için bazı ilginç alternatifler var. Zaman zaman elimizdeki doğal ve çok işlevli ürünleri kullanmak adettendir. Bunlar arasında iki amiral gemisi ürünü öne çıkıyor: kabartma tozu ve beyaz sirke. Evin her köşesindeki kiri ve hatta çamaşır makinesi gibi ev aletlerinize sıkışan kirleri avlamak için onlara güvenebilirsiniz. Ayrıca evde, çok yönlülüğünden şüphelenmediğiniz çok işlevsel temizlik aksesuarlarına da sahipsiniz.

Çamaşır makinesini temizlemek için tel sünger

Tel fırça

Çamaşır makinesinin tamburunu bir fırça ile kuvvetlice fırçalardınız. Bir kez olsun, çok daha az zahmetli olan bu numarayı deneyin: gerçekten de biraz farklı bir şekilde, tel sünger kullanarak temizleyebilirsiniz. Bulaşıkları yıkamak ve inatçı lekeleri çıkarmak için her gün kullandığınızın aynısı. Bu çok amaçlı nesne, güçlü temizleme potansiyeli ile ünlüdür: mutfak eşyaları, duvarlar, fırın plakaları vb. temizlemek için kullanılabilir. Bilmediğiniz şey ise bu süngerin çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için çok kullanışlı olduğu. Kabartma tozu ile birlikte bu beklenmedik ikili, tüm kir kalıntılarını ve iç mekana hoş olmayan kokuları mükemmel bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

Kullanım Talimatı  : Yaklaşık 2 ila 3 yemek kaşığı karbonatı doğrudan makinenin (boş) tamburuna dökün ve metal süngeri içine daldırın. Herhangi bir yıkama programını çalıştırın  . 15 dakika sonra çamaşır makinesini durdurun, süngeri çıkarın, kapağı kapatın ve yıkama programının normal şekilde bitmesine izin verin.

Kabartma tozu ile birlikte bu metal sünger,  çamaşır makinesinden  gelen hoş olmayan kokuları yakalar   ve tamburu etkili bir şekilde temizler. Bu hileyi uyguladıktan sonra çamaşırlarınızın temiz ve taze olduğunu hemen fark edeceksiniz!

Sirke gücünü kullanın

Bir süre sonra, aşınma ve bazen aşırı deterjan kullanımı ile çamaşır makinesi kötü kokmaya başlar, bu nedenle bazen yeni yıkanmış çamaşırlarınızda kokladığınız rahatsız edici küf kokusu. Hiç şüphe yok: Deterjan ve yumuşatıcı artıkları sadece tamburun içinde değil, tahliye hortumunda ve fark etmediğiniz bazı alanlarda da birikir. Ayrıca, çamaşır makinenize iyi bir temizlik atışı yapmak için beyaz sirke ve kabartma tozunun dezenfekte edici, yağdan arındırıcı ve koku giderici etkinliğine bahse girmelisiniz.

Kullanım Talimatı  : Yumuşatıcıya ayrılmış bölmeye bir bardak sirke ve diğer bölmeye bir bardak kabartma tozu dökün. Temizleme etkisini daha da optimize etmek için tamburun içine iki bardak sirke de ekleyin. Son olarak çamaşır makinesini en yüksek sıcaklığa ayarlayın, en uzun yıkama programını seçin ve çamaşır makinesini boş çalıştırın.

Makine durulamaya başlar başlamaz durdurun. Sirke ve kabartma tozunun  etkili bir şekilde çalışabilmesi için suyu gece boyunca veya en az birkaç saat içinde bırakmak en iyisidir  . Bu süreden sonra cihazı yeniden başlatın ve boşalmasına izin verin. Ardından, çamaşır makinenizin birdenbire yenilendiğini görmek sizi çok mutlu edecek!

Deterjan çekmecesini temizlemeyi unutmayın!

Banyoda bir çamaşır makinesi

Her türlü toz ve sıvıyı düzenli olarak barındırdığı için deterjan çekmecesine özel dikkat gösterilmelidir. Bu çekmeceyi zarar vermeden çıkarabilmeniz için çamaşır makinesinin kullanım kılavuzunda gerekli tüm talimatlara sahip olacaksınız. Genel bir kural olarak, çoğu çamaşır makinesinin çekmecesinin etrafında, dağınıklık yaratmadan daha kolay çıkarmak için bastırmanız gereken plastik bir kanca bulunur.

Dikkatlice yıkamak için kaynar su kullanın ve beyaz sirkeye batırılmış bir sünger geçirin. Gerçekten kirliyse veya küf varlığını fark ederseniz, temizleme konusunda daha fazla ısrar edin ve tamamen temiz olana kadar tüm köşeleri daha iyice fırçalayın.

ev