Zamanla, klozette kireç birikir. O zaman onu çıkarmanın bir yolunu bulmalısın ve bunun için çamaşır suyu veya ticari temizleyiciler gibi buna bir son vermeyi ve banyonuzu lekesiz bırakmayı vaat eden çok sayıda ürün var. Ancak bunu daha doğal ve daha yeşil ürünlerle sağlamanın bir yolu var. Kimyasallardan çıkın.

Klozetteki kireci temizlemek, olabilecek en az çekici ev işlerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak banyonun temiz ve mükemmel hijyenik kalmasını istiyorsanız, bu görev gereklidir. Özellikle iki malzemeden yararlanarak    tuvaletinizin ışıl ışıl parlamasını sağlayacak  ipuçlarını burada  bulabilirsiniz.

Klozette kahverengi kireçtaşı izleri

İki malzeme ile tuvaletteki kireç izlerinden kurtulun

Unutulmamalıdır ki, zaman geçtikçe kireçtaşı izleri daha çok WC duvarlarında kabuklanır  ve çıkarılması zorlaşır.  Sert sulardan kaynaklanan bu inatçı lekeler, ulaşılması zor bölgelerde de oluşabilir. Bu nedenle iyi bir temizlik rutininin önemi.

Kireç kalıntılarını gidermek için beyaz sirke ve kabartma tozu

Tuvaletlerdeki kireç lekelerini temizlemek için kireç çözücü ürünlere güvenmek iyi bir fikirdir çünkü  ağartıcı  sert su lekeleri üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir. Etkili  bir etki ile doğal ev temizlik solüsyonunuz olması için beyaz sirke kullanılması  tavsiye  edilir. Ürünün asitliği gerçekten de kireçli tortuları çözmek için güçlüdür.

sirke kabartma tozu

Bundan yararlanmak için önce yarım bardak sodyum bikarbonatı kenarlar dahil olmak üzere kasenin tüm ölçeklenmiş kenarlarına dökerek kireç önleyici etkisini artıracak ve   15 dakika etki etmesi için bekleteceksiniz. Kabartma tozu böylece sirke ile yapacağınız ayrıştırma işini kolaylaştıracaktır.

Ardından beyaz sirkeyi bir sprey şişesinden doğrudan işlem yapılacak kısımlara uygulayın.  Bol miktarda ürün püskürtün ve  kireç oluşumunu yok ederken 10 dakika veya daha fazla bekletin. Ardından klozeti  sert bir fırça ile  ovun ve sifonu çekmeden önce mümkün olduğunca durulayın.

İzler sirkeye direniyorsa, limon suyunu ve güçlü kireç önleyici özelliklerini tercih edebilirsiniz. Bu özelliğini, klozet gibi yüzeylerin kirecini temizlemek için ideal olan sitrik asit bileşimine borçludur. Bu nedenle beyaz sirkeye alternatif olarak bu ürüne güvenebilirsiniz. En inatçı kireç birikintilerine karşı etkinliğinin yanı sıra tuvaletlerinizi kokudan arındırmanızı sağlar. Bu temizlik, tuvaletlerin temiz kalması için ayda en az bir kez yapılmalıdır.

sitrik asit

Kireç tortusuna karşı güçlü bir temizleme tozu yapmak için sitrik asit ve kabartma tozunu   karıştırmak  da mümkündür . Kullanmak için bir yemek kaşığı sitrik asit ile iki yemek kaşığı karbonatı karıştırın ve ardından karışıma birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı ekleyin. İkincisi sadece kokusunun benzersizliğini getirmekle kalmaz, aynı zamanda antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Karışımı aldıktan sonra ürünü klozete dökün ve tuvaleti ovup sifonu çekmeden önce 20 dakika bekleyin.

Her durumda, bu ekolojik çözümleri ev içi görevlerimiz için bize yakın tutmanın her zaman pratik olduğu sonucuna varabiliriz.

ev