Çamaşırlarınızı etkili bir şekilde temizlemek ve çamaşır makinenizin performansını korumak için ev aletlerinizin bakımını düzenli olarak yapmanız önemlidir. Bunun için, yıkamadan sonra çamaşırlarınız kötü kokmaya başlar başlamaz derinlemesine temizlik şarttır. Kötü kokulara neden olan bakteri ve kirleri yok etmek için doğal ve hazır malzemeler kullanabilirsiniz.

Düzenli bakım yapılmadığında çamaşır makinesi tıkanır ve çamaşırlara sızan kötü kokuların kaynağı olan bakteri ve küflerin çoğalması için verimli bir zemin oluşturur. Bir yıkamadan sonra güzel kokan yeni giysiler bulmak ve ev cihazınızın ömrünü uzatmak için çamaşır makinenizi iyice temizlemeniz önemlidir.

çamaşır makinesi001

Çamaşır makinesine tuz koymanın püf noktası nedir?

Çamaşır makinenizi çevreye zararlı kimyasallar kullanmadan derinlemesine temizlemek için kaba tuz müttefikinizdir. Doğal ve ekolojik,   çamaşır makinenizin duvarlarında biriken mantar, bakteri, kireç tortuları ve kiri yok etmede etkilidir . Buna ek olarak tuz, ev aletinizin  kokusunu gidermeye ve çamaşırlarınıza bulaşan kötü kokuları gidermeye yardımcı olur Bunu yapmak için, çamaşır makinesinin tamburuna bir avuç tuz koyun ve 90°C’de boş bir döngü çalıştırın. Çamaşır makinenizi en az ayda bir kez  derinlemesine temizlemeniz önerilir  .

eyerci

Tuzun çamaşırların korunmasında çok etkili olduğunu unutmayın. Gerçekten   de yağ lekeleri gibi inatçı lekelerin üstesinden gelme özelliğine sahiptir. Bunu yapmak için lekeye biraz ince tuz serpin ve kumaş üzerindeki yağı emmesi için birkaç saat bekletin. O zaman  sadece giysinizi makinede yıkamanız gerekecek.  Buna ek olarak tuz, renklerin sabitlenmesine  ve çamaşırların akmasını önlemeye de yardımcı olur.   Bununla birlikte, yeni giysinizi ilk kez yıkamadan önce, 5 yemek kaşığı kaba tuz içeren bir leğende ılık suya batırın.

Çamaşır makinesini derinlemesine temizlemek için başka hangi doğal ürünler var?

Tuzun yanı sıra diğer doğal ev ürünleri de çamaşır makinenizin temizliğinde etkilidir.

  • Çamaşır makinesini derinlemesine temizlemek için beyaz sirke

Beyaz sirke çok amaçlı doğal bir üründür.  Kireç önleyici özelliği sayesinde kireç tortularını etkin bir şekilde gidermenin yanı sıra ev aletinizi tıkayan deterjan kalıntılarını ortadan kaldırır  .

Beyaz sirke aynı zamanda çamaşır makinesindeki kötü kokuları gidermeye yardımcı olan doğal bir koku gidericidir  .  Ekipmanınızı temizlemek için tambura bir litre beyaz sirke dökün ve çamaşır makinenizi 90°C’de boş çalıştırın.

Kapsamlı temizlik için filtreyi makineden çıkarın ve beyaz sirkeli sıcak su leğenine batırın. 30 dakika bekletin. Durulayın, iyice kurulayın ve filtreyi değiştirin.  Bakteriler için gerçek bir üreme alanı olan eklemleri de temizlik sırasında ihmal etmeyin .  Onları ılık, sabunlu suya batırılmış eski bir diş fırçasıyla ovun.

Çamaşır makinesini temizleyin

  • Çamaşır makinesini derinlemesine temizlemek için kabartma tozu

Kabartma tozu yağ giderici, dezenfekte edici ve koku giderici özellikleri sayesinde  bakteri ve kiri yok etmede  ve çamaşır makinenizin kokusunu gidermede de etkilidir. Bunu yapmak için tambura biraz kabartma tozu dökün ve 90°C’de boş bir döngü çalıştırın.

Mutfağın ulaşabileceği doğal malzemelerle çamaşır makinenizi derinlemesine temizleyebilir, böylece her yıkamadan sonra temiz, kokulu giysiler bulabilir ve cihazınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

ev