Çok sayıda kullanımı nedeniyle fırın, en çok kirlenmeye meyilli cihazlardan biridir. Temizlemek için kimyasallara bulaşmanıza gerek yok çünkü %100 doğal bir çözüm var: tuz. Bu malzemeyle fırınınızdaki kir ve yağ izlerinden nasıl kurtulacağınızı keşfedin.

Fırınınız kirliyse ve yağ lekeleriyle doluysa tuzun imdadınıza yetişebileceğini biliyor muydunuz? Antibakteriyel ve büzücü özellikleri sayesinde bu cihazı derinlemesine temizleyebilir ve parlamasını sağlayabilir!

Fırına tuz koyarsanız ne olur?

Mutfak fırınını kullanın

Bulaşıklarınızı fırında pişirmeye alışkınsanız, bu cihazın ne kadar kolay kirlenebileceğini zaten biliyorsunuzdur. Kalan yağ lekelerini temizlemek genellikle zor ve yorucu olduğundan, sofra tuzu ile ustaca bir numara kullanabilirsiniz. Bu şekilde fırına yapışmış yağ veya yemek lekelerini temizleyebilirsiniz. Başlamak için, yaklaşık yirmi saniye 250 gram kaba tuzu bir litre suda karıştırın (tuz eritilmelidir), ardından bu doğal çözeltiyi tabaklara dökün, bir saat bekletin, bu büzücü bileşenin emildiğini fark edeceksiniz. tüm kir ve inatçı yağ izleri. Tek yapmanız gereken hafif nemli bir bezle silmek.

Tuz Bazlı Temizleme İpuçları

Tahta kaşıkta tuz

Etkilidir çünkü tuzun antibakteriyel özelliği vardır ve farklı yüzeylerdeki lekeleri temizleyebilir. Böylece asidik kimyasal solüsyonları püskürtemeyeceğiniz alanlar bu bileşenle dezenfekte edilebilir. Paslanmaz çelik bir lavaboyu temizlemek için sıvı deterjanla karıştırılmış ince tuz kullanabilirsiniz.

Kaba tuz da uygun bir çözümdür. Banyo gibi evin farklı alanlarındaki küf lekelerini ve kötü kokuları gidermenizi sağlar. Avantaj? Kimyasal deterjanlarda olduğu gibi çocuklara, hayvanlara veya cildinize herhangi bir tehlike oluşturmayan doğal bir bileşendir.

Ev sanitasyonunda tuzun en yaygın kullanımları

Tuz, limonla birleştirilirse ahşap mobilyaların temizliğinde son derece faydalıdır. Mutfaktaki herhangi bir ahşap aksesuar için kaba veya ince tuz ve sünger kullanarak nesneleri ovalayabilirsiniz.

Tuz, sirke veya limon suyu ile birkaç damla bulaşık deterjanını karıştırarak buzdolabının içini ve hatta mutfak dolaplarını temizleyebilirsiniz. Bu yüzeyler daha beyaz olacak ve bakterilerden uzun süre kurtulacaksınız.

ev