Un, yemek pişirmede en çok kullanılan malzemelerden biridir. Ancak bu bileşen, evde birçok kullanımı nedeniyle bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor. Tıpkı kabartma tozu veya tuz gibi, bu toz da belirli kimyasallara doğal bir alternatif olarak kullanılabilir. Bu ürünün bir dozunu boşa dökerseniz, sonuçlara şaşıracaksınız!

Etkili temizlik yapmak için günlük olarak bazı doğal ilaçlar kullanılır. Pek çok şüphe edilmeyen özellikleriyle, bunlar belirli malzemeler üzerinde harikalar yaratıyor. Şüphesiz ev temizliğinin temel bileşenlerinden biri olan un için de durum böyledir.

Neden lavaboda un kullanılır?

Un sadece bir pişirme malzemesi değildir. Birçok tarifin temeli olmasının yanı sıra, bu toz temizlik ürünü olarak kullanıldığında harikalar yaratabilir. İşte bu değerli malzemeyle yapabilecekleriniz.

– Kirli bir lavaboyu temizlemek için unu kullanın

un 5

Biliyor musun ? Un ile bir lavabo parlatmak mümkündür. Bu bileşen, yağ kalıntılarını, lekeleri çıkarmada ve ayrıca paslanmaz çelik gibi belirli malzemelere parlaklığı geri kazandırmada çok etkilidir. Daha sonra bu ürünün 4 yemek kaşığını lavabonuzun tüm yüzeyine dökün. Yumuşak bir bez veya nemli süngerle silmeden önce birkaç dakika bekletin. Ardından yüzeyi durulayın ve sonucu izleyin! Ayrıca, un gibi kabartma tozunun da lavabonuz üzerinde aynı etkiye sahip olabileceğini unutmayın.

Evde un için diğer şaşırtıcı kullanımlar

Evi un kullanarak temizlemek oldukça mümkün. Kabartma tozu, beyaz sirke veya talk gibi buğday unu da iç mekanınızı temizlemek, lekelemek ve parlatmak için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca diğer göz ardı edilen efektler de üretir.

– İnatçı lekeleri çıkarmak için un

halıda şarap acısı

Kan veya şarap lekesi üzerinde olsun, un halınızın üzerinde harikalar yaratabilir. Hala taze olan lekenin üzerine bu tozdan küçük bir miktar dökün. Toz sıvıyı emecek ve lekenin kumaşa daha fazla yerleşmesini önleyecektir. Kurumasını bekleyin ve ardından etkilenen bölgeyi temiz bir bez veya fırça ile ovalayın.

-Pastan kurtulmak için un

Metal nesnelerden pası çıkarmak için un gibisi yoktur. Gümüş eşyaların parlatılmasında da etkili olabilir. Bunu yapmak için aşağıdaki malzemeleri bir kapta karıştırın:

– Bir bardak un
– Bir bardak beyaz sirke
– Yarım bardak tuz

Bu homojen bir macun oluşturmanıza izin verecektir. Ardından çeşitli mutfak gereçlerinin üzerine kalın bir tabaka yayın ve birkaç dakika bekletin. Nesnelerinizi nazikçe ovalayın ve ardından sabun ve su ile yıkayın. Ardından temiz bir pamuklu veya keten bezle kurulayın.

– Zemini temizlemek için un

Bir zemini temizlemek ve parlaklığını geri kazandırmak için un çok işinize yarayacaktır. Şarap, çamur, yağ veya kahve lekelerini temizlemek için bu mutfak malzemesinin etkisi yadsınamaz. Ardından zemine beyaz un serpin. Bu, zemindeki sıvıları hemen emecektir. Kusursuz bir sonuç için tek yapmanız gereken beyaz sirke ve uçucu yağlar ile emprenye edilmiş paspastan geçmek. Bu numara parke, lino veya karo zeminlerde işe yarar.

Artık lavaboya un dökmenin neden yararlı olduğunu biliyorsunuz. Bu numarayı evin diğer köşelerinde ve nesnelerinde deneyin, sonuç sizi şaşırtabilir!

ev