Pencerelerimizi veya balkonlarımızı bitkilerle süslemek, kesinlikle iç mekanlarımız için yapabileceğimiz en keyifli şeylerden biridir. Peki size estetik zevki ve evinizi böceklere karşı korumayı bir arada kullanabileceğinizi söylesek? Bu tesisi pencerenizin pervazına kurarak keyfini çıkarabileceğiniz çifte avantaj budur!

Yüksek ısı dönemlerinde böcekler kendilerini iç mekanımıza davet eder. Sivrisinekler, sinekler… Bizi istila ederler ve gecelerimizi rahatsız ederler. Bu sıcak havalarda, yaz mevsiminin yinelenen bu sorununu yaşamamak için pencere kenarlarına bir bitki yerleştirerek işi keyifle birleştirmenizi öneririz.

kekik001

Kekik, böcekleri korkutmak için bir bitki

Kekik, yabani mercanköşk olarak da bilinen Akdeniz’e özgü güzel bir bitkidir. Çok yönlü tıbbi, aromatik veya mutfak özellikleriyle tanınan bu çok yıllık bitkinin sizi şaşırtmak için birkaç nedeni var.

Kekik kovucu özelliklerinden yararlanırken, sarhoş edici aromasının ve güzel görünümünün tadını çıkarın, böcek istilasına ve özellikle sivrisineklere ve karıncalara elverişli bu yaz mevsiminde yapmanızı önerdiğimiz şey budur. Bu bitkinin kokusu insanlar için hoş olsa da, parazitlerin dayanması özellikle zor! Tek yapmanız gereken bu bitkiden bir saksıyı pencerenizin pervazına koymak ve  böcekler evinize girmeye cesaret edemeyecek.

Bir pencere pervazına bitkiler

Bahçeniz varsa dikmekten çekinmeyin çünkü  kekik veya biberiye gibi kekik de parazitleri dengesizleştirir!

Kekik bitkisi böcekleri kovmak için uçucu bir yağ olarak nasıl kullanılır?

Kekik esansiyel yağının böcek kovucu faydalarından yararlanmak için 5-6 damla 250 ml su ile seyreltin ve solüsyonu her yere götürebileceğiniz bir sprey şişesine koyun. Spreyi bolca karıştırın, ardından oturma odanıza, yatak odanıza yatmadan önce veya pencere pervazına püskürtün. Tek yapmanız gereken  çözümün birkaç saat etki etmesine izin vermek.

Alternatif olarak, solüsyona temiz bir bez batırarak ve hamamböceği veya pire gibi böcekleri uzak  tutmak için evin etrafındaki çeşitli yüzeyleri silerek solüsyondan daha fazlasını elde edebilirsiniz  .

Böceklere karşı kekik yerine başka hangi alternatif bitkiler?

Sivrisinekleri ve diğer böcekleri evinizden uzak tutmak istiyorsanız , kesinlikle kovucu güce sahip tek bitki kekik değildir.  Kendinizi haşerelerden korurken pencerelerinizin, teraslarınızın ve balkonlarınızın kenarlarını her türlü bitki ile süsleyeceğiniz bol miktarda var diyebiliriz. İşte bunu başarmanıza yardımcı olabilecek üç bitkiden oluşan bir seçki:

  • Böcekleri korkutmak için bir bitkiyi kedi nanesi

Catnip veya catnip    , nane ailesinden bir bitkidir ve sinek, sivrisinek ve hamamböceği gibi böceklerdeki kötü hislerden sorumlu olduğu söylenir.

  • Allium, böcekleri kovmak için bir bitki

allium

Uzun saplı ve güzel görünüme sahip bu bitki, kovucu etkisi  geniş bir alana yayılan mükemmel bir doğal insektisit olarak kabul edilir . Bir sebze bahçeniz varsa, biraz olması daha faydalıdır çünkü bu bitkinin yaprak bitlerini ve havuç sineklerini kovmasıyla ünlüdür.

  • Biberiye, böcekleri uzaklaştıran bir bitki

Biberiye bitkisi ve çelikleri   birçok böcek türüne karşı dayanıklıdır. Yemeklerimizi tatlandırmak için mükemmeldir, ancak birkaç parazit tarafından nefret edilir.

İkincisine karşı kullanmak için, pencere pervazına kurulacak bir bitki şeklinde veya bir sprey vasıtasıyla püskürtülecek bir çözelti şeklinde kullanmak için boş zamanınız olduğunu bilin. Bunun için bir avuç kuru biberiyeyi bir litre suda kaynattıktan sonra 30 dakika bekleyip solüsyonu bir litre soğuk su dolu bir kaba süzebilirsiniz. Ev yapımı böcek kovucuyu buzdolabında bekletin  ve ardından sprey şişenizi sivrisineklerin girebileceği alanlarda kullanın.

ev