Güzel, gür ve sağlıklı bitkilere sahip olmak için iyi bakım şarttır. Bitkilerinize büyümeleri için ihtiyaç duydukları su ve ışık miktarını sağlamanın yanı sıra, bitkiler de besinlere ihtiyaç duyar. Bunun için hepimizin mutfağında bulunan doğal malzemeleri kullanabilirsiniz.

Bazı doğal ve kolayca bulunabilen bileşenler, bitkileri gübrelemede etkilidir ve onlara sağlıklı ve güçlü büyüme için ihtiyaç duydukları besinleri sağlar. Bu, onları beslemek için saksımıza ekleyebileceğimiz bir malzeme durumudur.

Büyümelerini teşvik etmek için saksılara hangi bileşen eklenmeli?

Mutfakta yemeklerimizi güzelleştirmek için kullanılan bu malzemenin başka beklenmedik kullanımları da var. Bu nedenle bitkilerin bakımı ve sağlıklı büyümelerini teşvik etmek için kullanılabilir. Ve amiral gemisi malzememiz pirinçten başkası değil.

İşte pirincin bitkiler üzerindeki farklı faydaları.

  • Çiçekli bitkiler için doğal bir gübre olarak pirinç

Çiçek saksıları

Pirinç, bitkiler için faydalı bir bileşendir. Aslında vitaminler, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, fosfor, lif ve amino asitler açısından zengindir. Bu besinler,  çiçekli bitkilerinizi beslemek  ve sağlıklı büyümelerini desteklemek için idealdir. Bunun için saksılarınızın toprağına pirinç tanelerini serpin ve toprağı sulayın. Su ile temas ettiğinde pirinç taneleri şişer  ve nişastayı serbest bırakır.  İkincisi, bitkiler için de yararlıdır. Onlara enerji sağlar ve büyümelerini uyarır.

Pirincin yanı sıra, yeşil çay poşetleri, kahve telvesi, odun külü veya  kompostu zenginleştirmede çok etkili olan muz veya narenciye kabuğu gibi bitkileri gübrelemek için başka doğal gübreler de bulunduğunu unutmayın.

  • Pirinç suyu, çiçekli bitkiler için organik bir gübre

pirinç suyu

Pirinç suyu bitkilerin beslenmesinde etkilidir. Bitkiler için de gerekli besinler olan fosfor, azot ve potasyum açısından zengindir  .  Gerçekten de, fosfor bitkilerin çiçeklenmesini ve meyve vermesini uyarır, potasyum bitkilerin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve ardından azot, yaprakların ve bitkilerin yeşil gövdelerinin büyümesini destekler.

Pirinç suyu doğal bir gübre olarak kabul edilir, çünkü içerdiği nişasta  toprakta iyi bakterilerin gelişimini destekler,  bu da köklerin kendilerini beslemesine ve onları daha dinç ve sağlıklı hale getirmesine yardımcı olur.

Bitkilerinizi beslemek ve gübrelemek için pirinci 40 dakika suda bekletin. Ardından,  pirinç suyunu saklamak için bir kavanozu beyaz sirke ile sterilize edin.  Bu suyun faydalarından yararlanmak için kavanozu  ışıktan uzak tutmanız,  bakterilerin gelişmesini engellediği için tavsiye edilir. Kavanozu lastik bir bantla bağlanmış pamuklu bir bezle kapatın ve  havanın geçebileceğinden emin olun.  Sıvı gübrenizi iki gün saklayabilirsiniz.

 Pirinç suyu, 15 gün boyunca haftada bir olmak üzere sulama suyu olarak kullanılabilir  . Bu yöntem, ilk yöntemden farklı olarak besinlerin toprağa hızlı bir şekilde salınmasını sağlar.

Pirinç suyu, çiçekli bitkileri veya  gül gibi çalıları, ayrıca sansevieria veya bambu gibi ev bitkilerini ve domates gibi sebze bitkilerini gübrelemek için kullanılabilir  . Pirinç suyunun sıcak veya tuzlu olmamasına dikkat edin, aksi takdirde bitkilerinize zarar verebilir.

İpucu:  Makarna veya sebze pişirme suyunu da saklamayı unutmayın. Bu, bitkilerinizi gübrelemek için sıvı gübre görevi görecektir  .

Tahıl veya sulama suyu şeklinde kullanılan pirinç, çiçekli saksı bitkilerinize büyümeleri için ihtiyaç duydukları besinleri kimyasal gübre kullanmadan güçlü ve gür bitkiler elde etmek için sağlayabilir.

ev