Nem, evde birçok rahatsızlığa neden olur. Kötü bir küf kokusu bırakan mikroskobik kahverengi veya yeşilimsi mantarların ortaya çıkmasına neden olur. Bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için iç mekan bitkilerini kullanabilirsiniz. Bunlar sadece evi dekore etmek için değil, aynı zamanda kullanışlıdır. Bazı bitkiler nemi emmede bile iyidir. Banyo evin çok nemli bir parçası olduğundan, nemi emmek için duşun yanında hangi iç mekan bitkisini tutabileceğinizi öğrenin.

İç mekan bitkilerinin birçok erdemi vardır. Bazıları ortam havasını toksinlerden arındırmada etkiliyken, diğerleri havadaki nemi emerek odanın nemini düzenleme özelliğine sahiptir. Küf oluşturan nemi önlemek için bu bitkiler banyoda tutulabilir  .

Nemi emmek için banyoda hangi bitkiyi tutmalıyız?

Nemi emmek için en etkili ev  bitkisi, nefrolepis exaltata olarak da adlandırılan Boston eğreltiotudur  .  Bu tropikal bitki nemli iklimlerde büyür. Boston eğreltiotu ayrıca  iç mekan nemini dengeleme özelliğine sahiptir.  Bununla birlikte, nefrolepinizi banyoda, duşun yanında tutun, böylece havadaki nemi emer  ve böylece evdeki bu  nemli odanın nemini düzenler  .

boston eğreltiotu

Boston eğreltiotu, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Bu süs bitkisi  de oldukça dayanıklıdır  ve uzun süre yaşayabilir. Bu nedenle yeşil baş parmağı olmayan kişiler için uygundur. Nemi emme kabiliyetine ek olarak, Boston eğreltiotu kirlilikten arındırma özellikleriyle ünlüdür. Gerçekten de,   temizlik ürünleri, halılar veya boya tarafından salınan uçucu organik bileşikleri, özellikle ksilen ve formaldehiti emerek ortam havasını temizler.

Bitkinizin bakımı için, onu  dolaylı ışığa maruz  bırakın ve onu cereyanlardan uzak tutun. Banyoya yerleştirmeye karar verirseniz, ikincisinin gün ışığına izin verecek bir penceresi olması gerektiğini unutmayın. Bitkinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakırsanız, eğrelti otunun yaprak adı verilen yapraklarının rengi bozulabilir. Ayrıca, köklerin boğulmasını önlemek için toprağı nemli, ancak ıslak tutmadığınızdan emin olun  .  Ayrıca, bitkinizi Mart ve Ekim ayları arasında iki ayda bir sulama suyunda seyreltilmiş sıvı gübre ile gübreleyin. Boston eğreltiotu asidik toprakları sevdiğinden,  sert suyla sulamaktan kaçının.

Eğreltiotu parazitlerin saldırılarına karşı kesinlikle dirençlidir, ancak  hava çok kuruysa thrips veya örümcek akarları tarafından istila edilebilir.

Nemi önlemek için banyoda başka hangi iç mekan bitkilerini tutabilirsiniz?

Boston eğreltiotuna ek olarak, diğer tropik bitkiler  de nem alma özelliklerine sahiptir  ve banyoya yerleştirilebilir. Ayrıca banyonun sıcak ve nemli ortamı onlara içinde büyüdükleri doğal tropik ortamı hatırlatır.

  • Nemi emmek için Spathiphyllum

barış zambağı

Barış zambağı olarak da adlandırılan spathiphyllum, yaprakları aracılığıyla nemi emen  ve böylece küf oluşumunu engelleyen çok yıllık bir iç mekan bitkisidir. Bakımı çok kolay olan bu bitkinin  düzenli,  ancak hafif sulamaya ek olarak sadece biraz ışığa ihtiyacı vardır.

  • Nemi önlemek için Aloe vera

Aloe Vera001

Aloe vera, durgun nemi emmeye ek olarak, iç mekan havasını toksinlerden arındırmak için etkili bir iç mekan bitkisidir. Bu etli bitkinin bakımı kolaydır  ve yüksek ısıya dayanabilir.

  • Durgun nemi ortadan kaldırmak için sarmaşık tırmanma

Sarmaşık

 Tırmanma sarmaşığı, nem alma özelliğiyle ödüllendirilen dekoratif, çok yıllık bir bitkidir .  Bu asma askıya alındığında, küfü ortadan kaldırmanın yanı sıra artan nemi emmeye yardımcı olur. Ivy’nin az ışığa ihtiyacı var. Öte yandan, toprak her zaman nemli kalmalıdır.

Bu bitkilere ek olarak, cüce palmiye, orkide, ficus veya tillandsia da duş kabininizin yakınında tutabileceğiniz, aşırı nemi ortadan kaldırmak ve böylece mantar oluşumunu önlemek için saklayabileceğiniz ev bitkileridir.