Nevresim takımları, lastikli çarşaflar, yastık kılıfları, minderler, battaniyeler, yorganlar, yastıklar ve hatta yatak koruyucuları, yatak çarşaflarımızı oluşturan unsurlardır. Toza, toz akarlarına, bakterilere ve tere maruz kalan yatakların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Sağlığınızı ve rahatınızı korumak için nevresimlerinizi ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Nevresimleri yıkamak ve değiştirmek her zaman eğlenceli değildir. Yatağı açın, çamaşırları çamaşır makinesine koyun ve nemli kokuları önlemek için mümkün olduğunca çabuk kurutun… Tam bir iş! Ancak sağlığınıza dikkat etmek için yatak takımlarını düzenli olarak değiştirmeniz önerilir. Size daha fazlasını anlatıyoruz.

Nevresimler ne sıklıkla yıkanmalıdır?

 Public Health France tarafından yapılan bir araştırmaya  göre,   Fransızlar gece yaklaşık 7 saat uyuyor .   Bu, her hafta yatağımızda yaklaşık 49 saat geçirdiğimiz anlamına gelir. Bu süre vücudumuzun hücrelerini yenilemesine ve en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi geri kazanmasına izin verir.

çarşaf temizliği

Ancak iyi uyumak gerekli görünüyorsa, sağlığımızı korumak için uyulması gereken hijyen koşullarına uyulması şarttır. Gerçekte, yatak çarşaflarımız bakteri, ölü deri, kir, ter, hayvan kılı veya toz akarları toplayabilir. Bu anlamda, bir takım hastalıklardan korunmak için yatak çarşaflarını yıkamak şarttır.

Çarşafları haftada bir değiştirmenin gerekli olduğu durumlar

çarşaf yıkama sıklığı

Uyku Vakfı’nın   açıkladığı gibi  , çoğu insan çarşaflarını haftada bir yıkamalıdır. Yatakta yemek yemeye, çıplak uyumaya, terlemeye veya evcil hayvanınızı yatağınıza kabul etmeye meyilliyseniz, 3-4 günde bir yıkama sıklığı önerilir. Ayrıca alerjiniz, bit istilası veya viral veya bakteriyel bir hastalığınız varsa, sağlığınızı korumak için yatağınızı sık sık değiştirmeyi unutmayın.

2 veya 3 hafta sonra çarşafları değiştirmeniz gereken durumlar

uyku sağlıklı çevre

Bazı durumlarda, yıkama sıklığı uzatılabilir. Herhangi bir alerjiniz yoksa, her gece duş alın ve geceleri terlemiyorsanız, 2-3 haftada bir çarşaflarınızı yıkayabilirsiniz.

Bakterilerin yayılması nasıl önlenir?

Çarşafları yıkamaya ek olarak, bazı  eylemler bakterilerin yayılmasını önleyebilir   . Her şeyden önce, çamaşırları asla birkaç gün yerde veya çamaşır küvetinde bırakmamalısınız. Çarşaflarınızı çıkarır çıkarmaz çamaşır makinesine atmalısınız. Yatak odasında veya evde patojenik mikropların yayılmasını önlemek için sallamayın.

çarşafları sallamaktan kaçının

Ayrıca çarşafların minimum 40°’de yıkanması tavsiye edilir. Her durumda, pamuklu, polyester, saten veya keten olmasına bağlı olarak doğru sıcaklıkta yıkamak için çarşafların üzerindeki etiketleri okuyun. Çamaşırları yumuşatmak   için çamaşır makinenizde beyaz sirke tercih edebilirsiniz .

Yorgan ve yastıklar ne zaman yıkanmalı?

temiz yastıklar

Birçok insan yastık kılıflarını ve çarşafları yıkar, ancak bazen yorganları ve yastıkları temizlemeyi unutur. Sebum birikintilerini, toz ve toz akarlarını gidermek için bunların da yıkanması gerekir. Sentetik bir yastığınız varsa, iki ayda bir yıkamanız önerilir. Yastığınız yere düşmüşse, onları korumak için yılda iki kez yıkamak yeterlidir. Yorganları yılda iki kez yıkayabilirsiniz.

Yatak çarşafları yatak odalarımızda çok önemlidir, bu nedenle temiz tutmak ve kaliteli bir uyku sağlamak için ona özen göstermenin yanı sıra düzenli olarak yıkamak da önemlidir.

ev