Yılın bu zamanında sofralarımızı veya evlerimizi süslemek için kullanmayı sevdiğimiz güzel yeşil ve kırmızı yaprakları için Noel çiçeği veya Noel yıldızı denir. Ancak bu bitkinin gerçek adı Atatürk çiçeğidir ve tatil sezonundan sonra bile onu koruyabilmeniz ve sağlıklı tutabilmeniz için size her şeyi anlatacağız.

Atatürk çiçeği, çoğunlukla parlak kırmızı yaprakları olan çok güzel egzotik bir bitkidir ve bakımı o kadar karmaşık değildir. Sadece Noel tatillerinde dükkanları ve çiçekçileri istila etmesine ve dekoratif yönü için seçilmesine rağmen, onu nasıl yetiştireceğinizi ve uygun şekilde bakımını öğrenirseniz evde yetiştirebilir ve tüm yıl boyunca saklayabilirsiniz.

güzel çiçekler

Yılbaşı çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Atatürk çiçeği, doğrudan Orta Amerika ve güney Meksika’dan gelen güzel yeşil ve kırmızı yaprakları olan bir çiçektir. Bu tropik çiçekler, gerekli tüm bakım yapıldığında 3 ila 4 metre yüksekliğe ulaşabilir. Renkli kısım bir çiçek değil, yaprağa benzeyen bract: bu yapraklar, tozlaşma için kuşları ve böcekleri çekmek için renklendirilmiştir.

dekoratif bitkiler

Bu çiçek çeşitli renklerde bulunabilir ve birkaç çeşidi vardır: açık pembe, parlak pembe, sarı ve hatta beyaz ve bracts ayrıca küçük beyaz lekeler veya desenlerle kaplanabilir. Çiçek yaprakların ortasındadır ve sarı renkli ve çok küçüktür. Bracts tam çiçek açtığında, yani iki ila dört ay boyunca, yapraklar Noel tatillerinde evlerimizi dekore etmek için mükemmel olan o güzel rengi alır.

Atatürk çiçeği yaprakları tahriş edici olabilecek beyaz bir öz içerir, bu nedenle Noel çiçeğinizi kesip budadıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın ve hayvanlarınızın onu yememesine dikkat edin: ölümcül olacak kadar toksik değildir, ancak yenilebilir değildir. herhangi biri.

Bu bitkiyi evde yetiştirmek için bahçe uzmanı olmanıza gerek yok! Dekoratif olmasının yanı sıra, bakımı kolay olduğu için bu ev bitkisi idealdir.  Evinizdeki havayı arındırmak için iç mekan bitkileri  de bulunmaktadır  .

Atatürk çiçeği nasıl yetiştirilir ve korunur?

iç mekan bitkileri

Bu çiçeği iç mekanda yetiştirmek istiyorsanız, iyi bir saksı toprağına dikmeniz önerilir. Çiçek açmasına yardımcı olmak için Atatürk çiçeğinizin büyümesine yardımcı olması için NPK 10-10-10 gibi bir gübre kullanabilirsiniz. Saksınızın dipten delindiğini kontrol edin çünkü köklerin çok fazla suda yıkanmasını önlemek gerekir. Delinmemişse kil topları yerleştirebilirsiniz.

Açık havada yetiştiriyorsanız, ısıya ve neme ihtiyaç duyacak tropikal bir bitki olduğunu unutmayın. 20°C’lik bir ortam sıcaklığı, çiçeğinizin güzel renkli yapraklar yapması için mükemmeldir.  Bahçeniz için bakımı kolay  diğer  çiçek ve bitkilere göz atın .

Poinsettia bakımı çok karmaşık değildir, ancak kökleri çürüyebileceği için aşırı sulamaktan kaçınmalısınız. Soğuk su Atatürk çiçeğini öldürebileceğinden, bitkinizi haftada bir kez oda sıcaklığında suyla sulayın. Çiçeklenme dönemi geçtiğinde ve yapraklar rengini kaybettiğinde, sulamayı azaltmanız gerekir. Bu dönemde, Nisan civarında saksıyı değiştirebilir  ve yeni büyümeyi  ve yeni çiçeklenmeyi   teşvik etmek için saplardan 5 ila 10 santimetre budama yapabilirsiniz.

Atatürk çiçeğinin Noel döneminde çiçek açması için, dinlenme süresi olduğu için onu en az 20 gün boyunca günde 12 saatten fazla tamamen karanlıkta tutmalısınız. Yaz aylarında, iyi ışığın tadını çıkarabilmesi için bitkinizi dışarıya yerleştirin.

Bu bitkinin yetiştirilmesi ve uygun şekilde bakımı için bu ipuçlarını takip ederseniz, Atatürk çiçeğinizin yeniden çiçek açmasında sorun yaşamayacaksınız ve muhteşem yaprakları ile tatil sezonunda evinizi dekore etmeye hazır olacaksınız.

ev