Press ESC to close

Noel kaktüsünü bu ev yapımı hazırlıkla sulayın ve sonuca hayran kalın. Herkes sırrını bilmek isteyecek

Noel kaktüsü olarak da bilinen schlumbergera, tatil sezonu için bir dekorasyon olarak kullanılabilir. Üstelik bu bitkinin bakımı amatör bahçıvanlar için bile kolaydır. Bununla birlikte, çiçek açması için onu iyi koşullara nasıl koyacağınızı bilmek gerekir. Bu yazıda, bazı sulama ve bakım ipuçlarını paylaşıyoruz.

Noel kaktüsünün bakımı nasıl yapılır?

Noel kaktüsleri

Kökeni Güney Amerika ve özellikle Brezilya olan schlumbergera, çoğu tropik bitki gibi neme dayanıklı olmasına rağmen kışa karşı hassastır. Bu nedenle sıcak mevsimde 18 ile 21°C arasında, kışın ise 10°C sıcaklıkta yetiştirilmesi tavsiye edilir.

 Ek olarak ve Noel kaktüsünü uygun şekilde korumak için bazı önlemler alınmalıdır:

Gölgeli bir pozlama  :  schlumbergera’nın gelişimini desteklemek için,   ilk çiçekler  göründükten sonra onu hareket ettirmeniz önerilmez  . En iyisi, sıcak mevsimde, yani mayıs ortasından eylül ayına kadar ışığın gölge ve ışık arasında gidip geldiği bir yere yerleştirmektir.

Hafif ve iyi drene edilmiş bir toprak:  Bu bitkinin çiçeklenmesi için elverişli dönem Mart ve Aralık ayları arasıdır. İdeal olarak,  çok fazla sulamamaya özen göstererek, büyümeden önce ve büyüme sırasında 15 günde bir doğal gübre ve kum karışımı verilmelidir . Alt tabakanın kurumasını sağlamak için çiçeklenmeden önce su kaynağında mümkün olduğunca boşluk bırakmaya çalışın. Çiçeklenmeden itibaren iki sulama arasındaki mesafe biraz daha uzun olmalıdır. Bu, sulamadan önce toprağın tamamen kurumasını beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Daha sonra ilkbahara kadar gübrelemeye ara verebilirsiniz.

Gübreyi nazikçe uygulayın:  Noel kaktüsünün saplarını hafifçe kaldırarak sıçramasını önleyin. Gübre hiçbir şekilde yapraklarına doğrudan inmemelidir . Bu yanıklara neden olabilir.

Noel kaktüsünü doğal olarak nasıl gübreleyebilirim?

Bir odanın ortasında Noel kaktüsü

Elmalara su serpin  : mükemmel bir gübredir. İki litre suyu kaynatın  ve önceden parçalara ayrılmış bütün bir elmayı ıslatın . İki gün sonra Noel kaktüsünüzü büyümesi için demir, fosfor, potasyum ve diğer birçok gerekli besin açısından zengin bu solüsyonla sulayabilirsiniz.

 Muz suyu serpin:  Elma gibi  bu meyve de Noel kaktüsünün daha iyi büyümesine yardımcı olacak önemli besinler sağlar . Bunun için bitkilerinizi bu karışımla sulamadan önce iki  muz kabuğunu  1,5 litre suda en az 24 saat bekletin.

Su ve odun külü serpin: Bu solüsyon  büyümeyi teşvik etmenin yanı sıra  schlumbergera’yı parazitlerden ve yabani otlardan korumaya da yardımcı olur . Bu durumda 2 yemek kaşığı odun külü 1 litre su ile karıştırılarak yaklaşık 3 saat bekletilip sulama yapılır. Bu gübreleme solüsyonu sayesinde, Noel kaktüsünüz bol çiçek açması için ihtiyaç duyduğu her şeyi, yani potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve çok daha fazlasını alacaktır.