Şömineniz ya da odun sobanız varsa soğuk kış gecelerinde ortamın ne kadar sıcak ve samimi olduğunu çok iyi bilirsiniz. İçeride sıcak bir şekilde uzanıp büyüleyici alevleri izlerken, sonuçlarıyla yüzleşeceksiniz. Bu sonuçlar nelerdir? Aslında küllerle dolu olan tepsidir. Eğer onları çöpe atanlardan biriyseniz, kararlarınızı yeniden düşünmeye başlayabilirsiniz. Peki odun külüyle ne yapmalı? Evde ve bahçede pek çok olası kullanım alanı vardır. Eğer şaşırırsanız, size tavsiyelerde bulunalım ve bununla neler yapabileceğinizi gösterelim!

Odun külü ile ne yapmalı? Giymek

Odun külü ile ne yapmalı? Pek çok insanın bunları çimlerinde veya ağaçları beslemek için kullandığını zaten biliyor olabilirsiniz. Ama hepsi bu değil! Külleri biriktirmek birçok günlük görevde size yardımcı olacak ve ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Bunların ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Ayrıca biz ! Göreceğiz !

1. Temizlik için kullanın

Kirli tavalarınız mı var? Macun yapmak için suya kül katılarak ve bu macunla tavalar silinerek lekeler giderilir. Metal ve hatta cam için mükemmeldir! Cildinizi tahriş etmemek için mutlaka eldiven kullanın.

2. Komposttaki odun külü

Kompost çayı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Evde veya dışarıda kompost varsa, ona biraz kül ekleyebilirsiniz. Toprağa uyguladığınızda birçok faydalı besin alırsınız. Ayrıca “odun külü çayı” da hazırlayabilirsiniz. Neyle ilgili ? Külleri yaklaşık beş gün suda bekletin ve toprağa ekleyin. Her iki durumda da bitkilerinizin büyümesine yardımcı oluyorsunuz!

3. Külden sabun yapın

Evde kendi sabununuzu yapmak ister misiniz? Sabun yapım sürecinin önemli bir parçası olan deterjanı yapmak için kül ve suyu birleştirin. Ayrıca eldiven taktığınızdan emin olun!

4. Zararlıları uzak tutun

Ayrıca sümüklü böcekleri uzak tutmak ve hatta karıncaları kovmak için de kullanılabilirler. Tek yapmanız gereken, az miktarda ürün yaymak veya hassas bitkilerin etrafında daire çizerek yağmurun külleri temizlemesinden sonra yeniden uygulamaktır.

5. Toprağı ve çimi güçlendirin

Bunu zaten biliyor olabilirsiniz çünkü bahçede odun külü kullanmak son zamanlarda çok popüler. Çimlerinizin pH değerini arttırmak için kullanabilirsiniz. Toprağınız asidikse (pH 6’dan az), kül eklemek anında rahatlama sağlayabilir. Büyümelerini ve verimlerini artırmak için domates bitkilerine de ekleyebilirsiniz.

6. Buzu eritmek için kullanın

Kış geliyor! Brr! Garaj yolunuzdaki buzu eritmek için aylarca bir kap kül bulundurun. Aslında küllerin içerdiği potasyum tuzları, soğuk iklimlerde bu buzun erimesine yardımcı olabilir.

7. Kokuları emer

Odanız ve hatta buzdolabınız bile küf kokuyorsa, bu kokudan kurtulmanıza neyin yardımcı olabileceğini biliyor musunuz? Evet bu doğru ! Bir kez daha küller! Buzdolabına veya odaya küçük bir top koyun ve kokunun yok olmasını izleyin!

8. Metali parlatın

Odun külü hafif bir aşındırıcıdır. Bu yüzden eldivenlerinizi takın, suyla karıştırarak bir macun hazırlayın ve çatal bıçak takımınızı ve diğer metallerinizi parlatın.

9. nem kontrolü

Banyodaki veya diğer odadaki nemi nasıl ortadan kaldırabilirim? Kokular için de süreç aynıdır. Bunları bir köşedeki küçük bir kaseye koyun ve sonucu bekleyin.

10. Yangınları söndürün

Son olarak küllerle ateşi söndürebileceğinizi biliyor muydunuz? Kum gibi küçük bir yangının söndürülmesine yardımcı olabilirler. Yangın söndürücüye ihtiyaç duymanız ihtimaline karşı şöminenin veya sobanın yanında bir kova kül bulundurun.