Aloe vera sağlıksız ve ölüyor mu? Uzmanların bu yöntemi ile eskisi gibi güzelliğe geri dönecek: bu şekilde canlanıyor.

Aloe vera, tüm dünyada evlerde en çok bilinen ve en çok bulunan bitkilerden biridir. Etli – kaktüs değil – yönetimi ve bakımı çok kolay. Ancak bin bir özelliği olan bu bitki zamanla pek çok sorunu da beraberinde getirebilir. Kötü yönetim, parazitlerin ve mantarların saldırısı onun acı çekmesine ve ardından çürümesine neden olabilir. Onu yeniden canlandırmak için hemen uygulanacak bahçıvanın yöntemi vardır .

Aloe Vera bitkisi nasıl canlandırılır?

Aloe Vera bitkisi, özellikle yaprakların içerdiği jel açısından, kendi türünde bir dizi benzersiz özelliğe sahiptir. Her zaman sabahları 4 saat direkt güneş ışığına maruz bırakılmalı, ardından satan bahçıvanın tavsiyesi doğrultusunda bakım yapılmalıdır .

Bahsedildiği gibi, bu, sıcaklıktaki her türlü ani değişime veya uygunsuz insan hareketlerine çok iyi direnen etli bir bitkidir . Genel olarak her zaman güzeldir ve sorun çıkarmaz, ancak bazı durumlarda çürüyebilir veya kuruyabilir . Yaprakların kuruması veya çürümesi durumunda yapılacak ilk şey, ne olduğunu anlamak için onları hemen çıkarmaktır.

aloe vera bitkisi

Kendine has özellikleri olan bir bitkidir , bu nedenle dona karşı dayanıklı değildir. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda dışarıya yerleştirilirse, büyük ölçüde zarar görür. Aynı don veya dolu fırtınalar için de geçerli.

Bu olduğunda bitki, uğradığı zararın çok ciddi olduğunu belirten koyu lekelerle dolar. Çiftçinin yöntemi, bitkiyi hemen eve veya korunaklı bir seraya getirmeyi içerir.

Sulama: bitki kurur veya çürür mü?

Çok fazla veya çok az su nedeniyle bitkinin zarar görebileceği durumlar da vardır. Bu noktada yaprakları kurumuş veya tamamen çürümüş köklere sahip olacaktır. Etli bitkinin haftada iki ila üç kez, yalnızca toprak kuruduğunda sulanması gerekecektir.

Saksının yüzeyinde delikler varken, yetiştirildiği toprak süzülüyor olmalıdır.

Yapraklar kuru veya çürümüşse , onları hemen uzaklaştırmak, saksıyı değiştirmek ve bitkinin uygun şekilde beslenmesini, ışıklandırılmasını ve sulanmasını sağlamak önemlidir.

aloe vera bahçıvanları yöntemi

Bitki kötü sulandığında , merkezi yapraklar çürür ve hatta bitkiyi tamamen etkileyen mantarlar ortaya çıkabilir. Bir aloe vera bitkisi uzmanından yardım isteseniz bile hemen ilerlemek önemlidir.

Her durumda, öngörüldüğü gibi, bitki saksıdan nemli ve ıslak topraktan çıkarılarak çıkarılmalıdır . Ardından, mantarların gelişini engellemek veya ortadan kaldırmak için doğal bir mantar ilacı püskürtülür. Bölge bir peçeteye sarılır ve birkaç saat dinlenmeye bırakılır. Hemen ardından bitki tekrar süzülen toprak ve turba ile bir saksıya dikilir ve bir hafta sonra sulanır.