Kuru ve hatta ölü bitkileri diriltebilecek özel bir gübre olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu gübrenin ne olduğu ve mükemmel sonuçlar almak için nasıl kullanılacağı.

bitkileri sulamak

İnanamayacaksınız ama bitkileri canlandırmak ve ölmek üzereyken bile diriltmelerini sağlamak için kendi ellerinizle ve tamamen ücretsiz olarak hazırlayabileceğiniz bir gübre var. Bitkilerinizi bereketli bir şekilde büyütmenizi sağlayacak bu organik gübreyi nasıl hazırlayacağınızı öğrenelim .

Ölü veya kuru bitkiler için etkili ve ücretsiz organik gübre

Organik gübre kullanımının hem bitkiler üzerinde hem de ekonomik açıdan şüphesiz avantajları vardır. Bildiğiniz gibi piyasada bulduğunuz gübreler pahalıdır ve çoğu zaman sağlığa ve çevreye zararlı kimyasallar içerir ve bunlardan kaçınılmalıdır.

Öte yandan organik bir gübre, bitki sağlığına iyi gelen ve dinç kalmalarına yardımcı olan tüm elementler olan fosfor, nitrojen, potasyum ve magnezyum açısından doğal olarak zengindir . Ayrıca pratikte ücretsiz olduğu için ucuzdur, çünkü hazırlamak için genellikle tükettiğiniz bazı yiyeceklerin artıklarını kullanmanız gerekir.

Onları atmak yerine geri dönüştürün ve bitkiler için mükemmel büyüme sağlayan besinler ve aktif maddeler açısından zengin, çok güçlü bir doğal gübre elde edin . Sadece bu da değil, neredeyse kuruduklarında veya öldüklerinde onları canlandırırlar ve aniden tekrar çiçek açacaklarını göreceksiniz . Sadece iki elementle harika ve etkili bir organik gübrenin nasıl hazırlanacağını öğrenelim.

Güçlü bir organik gübre yapmak için ne kullanılmalı?

Güçlü bir organik gübre yapmak için kullanabileceğiniz pek çok şey var, ancak en etkili kombinasyonlardan biri muz ve kahve telvesidir . Muz, potasyum ve magnezyum başta olmak üzere mineraller açısından zengin bir besindir ve bitkiler için iyidir.

Nitrojen, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çok daha fazlası gibi mineraller açısından da zengin olan kahve telvesi de öyle. Kahve telvesi mükemmel bir gübredir ve dairenizdeki bitkiler için mükemmel bir gübredir ve muzla birleştiğinde etkiyi artırmanıza olanak tanır. Gübrenin hazırlanması için nasıl ilerleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ölü veya kuru bitkileriniz için muz ve kahve telvesi gübresi nasıl yapılır?

Organik muz ve kahve telvesi gübresi yapmak kolaydır, işte ihtiyacınız olan şey:

  • 1 muz;
  • 1 litre su;
  • 2 yemek kaşığı kahve telvesi.

Muzu tüm kabuğuyla birlikte blendera koyun ve içine 1 litre su dökün . Muz sıvı içinde eriyene kadar malzemeleri birkaç dakika karıştırın, ardından karışımı bir süzgeçle süzün ve kullanmanız gereken sıvıyı bir sürahide toplayın . Bu noktada elde edilen çözeltiye 2 yemek kaşığı öğütülmüş kahve koyun ve her şeyi dikkatlice karıştırın. Henüz kullanma zamanı değil, çünkü aşağıda daha fazlasını okuyarak keşfedebileceğiniz başka bir önemli adıma ihtiyaç var.

Muz kabuğu

organik gübre nasıl kullanılır

Su ve püre haline getirilmiş muz ve kahve telvesi ile elde edilen solüsyon oldukça konsantredir. Bu nedenle bitkiler üzerinde kullanmak için 5 litre su dökeceğiniz bir kapta seyreltmelisiniz . Kahve telvesini daha iyi çözmek için kabı iyice karıştırın.

Organik gübre, kuru ve ölü görünen bitkilerinizde bile kullanılmaya hazırdır. Her 30 günde bir kullanın ve bitkilerin mükemmel büyümesini sağlamak için saksıya dökün. Bitkiler bereketli bir şekilde büyüyecek ve çiçeklenmeleri daha da uzun sürecek .

Muz ve kahve telvesi gübresini her türlü bitkiye uygulayabilir, böylece her tür için uzun ömür ve bol çiçeklenme sağlayabilirsiniz. Orkidelerin, ortancaların, sulu meyvelerin, aromatik bitkilerin ve çok daha fazlasının yeniden çiçek açtığını göreceksiniz, çünkü solüsyon çiçeklenmeyi teşvik eder. Hazırlayın ve birkaç ay saklayın, kullanıma hazır bulacaksınız, tüm maddeleri en iyi şekilde yeniden dağıtmak için kabı iyice sallayın .