Bazen orkideleri sürekli dikkat gerektiren son derece narin çiçekler olarak düşünürüz. Bu kısmen doğrudur ama öte yandan orkide aynı zamanda çok güçlü ve dayanıklı bir bitkidir. Bazen o kadar hastalanırsın ki yapabileceğin başka bir şey olmadığını düşünürsün. İşte tam da bu durumlarda, onu atmak yerine, çiçeksiz ve kuru yapraklı ölmekte olan bir orkideyi nasıl kurtaracağınız ve canlandıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Orkide, defileye hazır bir manken gibi görünen bir çiçektir. Güzelliği, evin bir noktasını geliştirmek için memnuniyetle evde tutulur. Ancak acele ve dikkat dağınıklığı bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Orkide bu hatalar yüzünden çiçeklerini kaybeder, kurur ve ölürse şaşırmayalım .

Bitki ancak tüm çiçekler döküldüğünde, yapraklar kuruduğunda ve kökler çürümeyle yendiğinde ölür. Güzel bir manzara değil ama bu durumda yapacak çok şey yok.

Öte yandan bitkiden en az bir yeşil yaprak kalmışsa onu da atmıyoruz çünkü bitki henüz ölmemiş. Belki biraz dikkat ile iyileşebilirsin.

Onu atmak yerine, çiçeksiz ve kuru yaprakları olmayan ölmekte olan bir orkideyi kurtarmanın ve canlandırmanın yolu burada.

Bitkiden sadece bir veya iki yaprak kaldığında, onu kurtarmak için hemen müdahale etmek daha iyidir. Orkidenin yılın bazı dönemlerinde tüm çiçeklerini kaybedebilmesi tamamen normal bir gerçektir. Çiçeklerin yanı sıra yaprakların da kuruması normal değildir.

Sadece bir veya iki yaprağı kalan bir orkide bitkisini kurtarmak için bu şekilde ilerliyoruz. Öncelikle tüm toprağı kaldırarak saksıdan kurtaralım.  Şimdi gidip ölü olması gereken hava köklerini  kontrol edelim , ama hepsi değil, hala yeşil bir yaprak varsa.

Dezenfekte edilmiş makasla ölü köklerden ve kuru kısımlardan geriye kalanları kesip, geriye kalanları canlı olarak bırakıyoruz. Bu temizliği yaptıktan sonra artık fide için yeni yeri hazırlıyoruz.

İçine 4 kısım su ve 1 hidrojen peroksit döktüğümüz şeffaf bir bardak alıyoruz. İkincisi, bitkiye tehdit içermeyen bir ortamı garanti etmeye ve aynı zamanda köklerin doğumunu hızlandırmaya hizmet eder. Su yapraklara dokunmadan sadece kökleri örtmelidir, aksi takdirde yapraklar çürür.

Böylece fideyi yaklaşık 40 gün suda bırakıyoruz. Böylece köklerin toparlandığını ve belki de yenilerinin doğduğunu göreceğiz. Yapraklar da tam formda.

orkidenin saksısını değiştir

Bu noktada orkideyi vazoya yerleştirmek gerekiyor. Yeni bir saksı ve yeni toprak alabilirsiniz. Alt kısmına bir miktar toprak konur ve ardından fide yerleştirilerek toprak seviyesi yaprakların altına getirilir. Sulanır ve yavaş yavaş orkide, aylar içinde, yaşamını ve güzelliğini geri kazanır.