Opak camlar, özellikle evde misafirleriniz varken çoğu zaman hoş olmayan rahatsızlıklarla karşılaşırsınız.

Opak camın öncesi ve sonrası

Belki iyi bir izlenim bırakmak amacıyla güzel ve şık bir masa hazırlıyorsunuz ama sonra opak camları fark etmiyorsunuz ve işte bu, kötü bir izlenim garanti.

Bardaklar opaklaşır ve çok fazla lekeye sahip olur, hatta bazen, özellikle bulaşık makinesi kullanıldığında koku bile yapabilirler.

Opak camlar bu yüzden zamanla bozulur

Bulaşık makinesi bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan cam bardakların ya da kadehlerin üzerinde beyaz bir patina oluşturur. Bu, hiç yıkanmamış veya kötü yıkanmış kirli bardaklar izlenimi verir. Gerçekte opak camların nedeni temelde bir olabilir. Evdeki su oldukça kireçli olduğundan bardak yıkamak olması gerektiği ve beklendiği kadar optimal değildir.

Ancak ikinci bir geçerli alternatif daha var: Kimyasal parlatıcı kullandığınızda ve kullanıyorsanız, muhtemelen bunları aşırı miktarda kullanıyorsunuzdur , bu da tam tersi etkiye neden olur. Ancak endişelenmeyin, çünkü eski zamanlarda kullanılan, şaşmaz, inanılmaz sonuçlara ulaşmanızı sağlayan kolay ve hızlı bir çözüm var.

3 havza yöntemi

Yeni gibi parlak bardaklara sahip olmak için 3 leğen hazırlamanız yeterli. Lavaboda iki lavabo varsa bunlara ihtiyacınıza uygun büyüklükte bir lavabo eklemeniz yeterli. Bu ilaçla tedavi edilen bardakların kirli olmaması, yalnızca su damlacıkları ve bulaşık makinesinden lekeler içermesi gerekir.

Daha sonra lavabonun ilk küvetini sıcak suyla doldurun, içinde iki yemek kaşığı Marsilya sabunu eritin, alternatif olarak iki yemek kaşığı herhangi bir bulaşık sabunu da uygundur. Verilebilecek tek tavsiye , çevreye daha az zarar veren ve yine de mükemmel sonuç almanızı sağlayan ekolojik bulaşık sabununu tercih etmenizdir .

Daha sonra temizlenecek bardaklara dökün ve birkaç dakika bekletin. Su ve deterjan kireç lekelerini çözer ve zaman kaybetmeden temizliğe adım adım ilerlemenizi sağlar . Birkaç dakika sonra kiri temizlemek ve kazımak için yumuşak süngeri kullanın. Aşındırıcı süngerin kullanılmaması tavsiye edilir çünkü bu sünger onları çizecektir. Alternatif olarak basit bir mikrofiber bez de işe yarayabilir. İlk lekeleri ve kirleri gidermek için içten ve sonra dıştan geçer.

İkinci aşama ve üçüncü aşama

Daha sonra ikinci aşamaya geçiyoruz, böylece bardaklar ancak fazla sabunu temizledikten sonra cilalama kabına yerleştiriliyor. Lavabonun ikinci leğeni sıcak su ve iki bardak sirke ile doldurulmalıdır.Beyaz sirke, daha az kalıcı bir kokuya sahip olduğundan ve opak camların parlatılması için daha uygun olduğundan bu işlem için tavsiye edilir. Daha sonra bardakları birkaç dakika cilalama solüsyonuna batırın, ardından süngeri kullanmaktan kaçınarak ellerinizle masaj yapın . Zaten bu şekilde, ıslandığında bile parlak ve temiz olacak, kesinlikle iz bırakmayacak.

Ancak son leğen yalnızca ılık suyla doldurulmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra bardakları içine yerleştirin ve tüm sirke kalıntılarını gidermek için hafifçe durulayın. Daha sonra pamuklu bir bez veya emici kağıt kullanılarak kurumayı kolaylaştırmak için süzülürler . Sonunda gözlükler sanki yeni satın alınmış gibi parlak olacak.

Halo oluşumu nasıl önlenir

Ancak opak camlara sahip olmadan önce bakım ve temizliğini düşünmelisiniz. İşte evinde bulaşık makinesi olanlar için bazı faydalı ipuçları . Su yumuşatma tepsisine tuz dökülür, bu da suyun sertliğini sınırlar ve dolayısıyla kireç oluşumunu ortadan kaldırır. Bunun her zaman temizlenmesi gerekir çünkü aksi takdirde tuz işini olması gerektiği gibi yapmaz.

Daha sonra, durulama yardımcıları kullanıyorsanız , sitrik asitle hazırlanmış kendin yap olanları kullanmak daha iyidir . Bunları evde hazırlamak gerçekten biraz zaman alır, bu nedenle 150 gram sitrik asidi bir litre ılık suda eritin ve işiniz bitti. Karışım her yıkamada kullanılmak üzere bir cam şişede saklanır. Parlak tabaklara, bardaklara ve çatal bıçak takımlarına sahip olmak için ihtiyacınız olan tek şey bir fincan kahve.

ev