Portakal kabuğunun çok yönlülüğünü hiç düşündünüz mü? Bu kabuklar genellikle çöpe atılır ancak pek çok pratik kullanımları vardır. Örneğin doğal kokular, yağlar, yağ çözücüler ve temizlik maddeleri üretmek için idealdirler. Bir şişe suya sadece portakal kabukları ekleyerek hem çeşitli seçeneklerin önünü açacak hem de ay sonuna kadar önemli tasarruflardan yararlanacaksınız. Ev atıklarını azaltmak ve sert kimyasal ürünlerden kaçınmak için, tamamen doğal, ev yapımı temizlik ürünleri yapmak üzere portakal kabuklarını kullanmayı düşünün. Portakal kabuklarından kendi temizleyicinizi yapmak hem çevre dostu hem de bütçe dostudur. İşte bu doğal alternatifi kullanmanın bazı yararları:
  • Çoğu yüzey için güvenli
  • Toksin ve kimyasallardan arındırılmış
  • Uygun maliyetli
  • Gıda israfını azaltır
  • Uzun süreli etkinlik
Bu doğal temizleyiciyi hazırlamak basittir ve minimum miktarda bileşen gerektirir; bu da aylarca dayanan çok yönlü, çok amaçlı bir temizleyicinin ortaya çıkmasını sağlar. İşte nasıl:
  1. Kabukları saklayın: Portakal kabuklarını bir kapta buzdolabında saklayın. Yaklaşık 4-6 adet orta boy portakal yeterlidir.
  2. Yıkama ve dezenfekte etme: Mikropları, böcek ilacı kalıntılarını ve parazitleri gidermek için kaseleri su ve tuzla temizleyin. Kabukları şeritler halinde kesin ve yarısına kadar kabın içine koyun.
  3. Kabartma tozu ve su ekleyin: Fermantasyon için yer bırakarak kaba bir çay kaşığı karbonat ve su ekleyin.
  4. Solüsyonu demleyin: Temizleme solüsyonunun kokusunu arttırmak için portakal kabuklarının en az bir hafta demlenmesine izin verin. Kabı her gün açarak gazları serbest bırakmayı unutmayın.
  5. Filtreleyin ve kullanın: Bir hafta sonra sıvıyı bir sprey şişesine veya kabına süzün. Sitrik asit ve sodyum bikarbonatla zenginleştirilen bu narenciye deterjanı, bulaşıklardan zeminlere kadar çeşitli yüzeylerin temizliğinde kullanılabiliyor.
Bu kolay DIY yöntemini kullanarak mini