Orkideleri çiçek saplarından çoğaltmak nispeten basit bir işlemdir, ancak biraz sabır ve özen gerektirir.

orkide nasıl yayılır

Sağlıklı, yeşil ve dinç bir dal seçmek gibi izlenecek adımlar vardır.

Orkide zarif bir hediye fikri

Orkide vermek, birçok farklı duyguyu iletebilen zarif ve zarif bir jesttir . Orkideler, güzellikleri ve uzun süre dayanabilmeleri nedeniyle sevilir, bu da onları yıldönümleri, doğum günleri ve tatiller de dahil olmak üzere pek çok fırsat için mükemmel bir hediye yapar.

Orkideler, seçilen orkidenin rengine ve türüne göre farklı anlamları sembolize edebilir. Örneğin, pembe orkideler sevgi ve minnettarlığı sembolize ederken , beyaz orkideler masumiyet ve saflığı temsil edebilir. Sarı orkideler mutluluk ve refah ile ilişkilendirilebilir.

Beyaz orkide bitkisi

Ek olarak, orkideler hem kadınlar hem de erkekler için çok yönlü bir hediye seçeneğidir . Zamansız güzellikleri sayesinde orkideler, resmi kutlamalardan daha gündelik durumlara kadar çeşitli durumlar için uygun bir hediye olabilir.

Bu, çevre dostu ve sürdürülebilir bir hediye seçimidir. Pek çok kesme çiçekten farklı olarak orkideler, iyi bakılırsa uzun süre dayanabilir ve uzun yıllar yetiştirilebilir. Bu onları uzun süre değer verilebilecek kalıcı bir hediye yapar.

orkide nasıl yayılır

Her orkidenin farklı olduğunu ve biraz farklı bakım gerektirebileceğini unutmayın . Bu nedenle, üreme süreci boyunca bitkinize göz kulak olmanız ve bakımı onun özel ihtiyaçlarına göre uyarlamanız gerekir.

Orkideleri bitkilerimizin çiçeklerinin dallarından çoğaltmak istiyorsak, bunu yarım patatesin kabuğu gibi bazı unsurları kullanarak yapabiliriz. Filizlerin çok hızlı büyümesine yardımcı olan mükemmel organik maddelerden biridir 

patates kabuğu

Bunu yapmak için, kabuğu 200 ml su ile karıştırıcıya koymalı, ardından filtrelemeli ve büyüyen bitkilerin çiçek saplarını seçmeliyiz çünkü bu işlemle birçok besin alacaklar.

Daha sonra birçok küçük sürgünün olduğu sap bir kesici ile çaprazlamasına kesilir , ardından sapı küçük bir cam kavanoza koyarız ve içine patates suyunu 20  dakika boyunca dökeriz. Bu şekilde bitki gerekli besinleri emecektir.

saksı orkideleri

Şimdi bir çay kaşığı tarçını bir bardağa dökün ve iki parmak sıcak suyla eritin, sıvıyı süzün ve 0,05 litre su ekleyin. Bir pamuğu bu solüsyonla ıslatın ve suya batırdığınız sapı patates kabuğunun suyuyla ovun.

Bu , bitkinin iyi bir şekilde dezenfekte edilmesine hizmet edecektir . Daha sonra iki uç bir mum bandı ile kapatılır. Şimdi yosun kullanılıyor ve plastik bir tepsiye yerleştiriliyor. Tarçınlı su ile ıslatılır, iyice sıkılır ve delikli olarak geri dönüştürülmek üzere bir meyve tepsisine yerleştirilir.

Şimdi sızdırmaz gövdeyi üstüne koyup şeffaf filmle kapatabiliriz , ardından bir kürdan ile plastikte delikler açıp serin, ışıklı bir yere, yaklaşık 25° sıcaklıkta koyabiliriz.

Orkideleri dallardan çoğaltın

Ancak doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır. Saksı toprağının nem seviyesini kontrol edin ve bitkiye düzenli olarak su püskürtün.

Sadece bir ay sonra bitkinin filizlendiğini göreceğiz, gövdeyi daima aynı pozisyonda nemli tutmak için düzenli olarak püskürtülmesi gerekecek. 4 ay sonra bitkimiz hem yapraklarda hem de köklerde güzel ve bereketli bir şekilde büyüyor.

Bu çok basit yöntemle dallardan orkide çoğaltabiliyoruz ve bitkiyi kendi saksısı ile yosun ve bitkinin serpileceği bir dış ortama aktarabiliyoruz.

ev