Press ESC to close

Orkide çiçek saplarından nasıl çoğaltılır?

Orkide vermek şık ve sofistike! Orkideler genellikle güzellikleri ve uzun ömürlülükleri için değerlidir, bu da onları ideal bir hediye ya da sadece evinizde bulunması gereken sevimli bir bitki yapar! Bir orkideyi hediye olarak seçmek, sorumlu ve sürdürülebilir bir seçim yapmaktır. Diğer kesme çiçeklerin aksine, bir orkide uygun şekilde bakılırsa ve özenle yetiştirilirse uzun süre yaşayabilir.

Güzel son orkideler

Orkide nasıl çoğaltılır?

Orkidelerinizi çiçek saplarından başarılı bir şekilde çoğaltmak için her şeyden önce sabırlı olmalısınız… Çünkü evet, uygulanması basit görünse bile, bu teknik hassas ve her şeyden önce zaman alıcı olabilir! Yani tomurcuklanan bahçıvanlar, sabır anahtardır…

 Güzel çiçeklere sahip olmak için , onlara iyi baktığınızdan emin olmalısınız ve yeni bitkilerinizi tam olarak gelişmelerini sağlamak için gerekli bakımı sağlayarak şımartmalısınız! Aşağıda, canlandırıcı yeni bir orkide büyümesi elde etmenize yardımcı olmak için önemli bir ipucu ve izlemeniz gereken adımları açıklıyoruz!

Üreme orkideleri: Çiçek saplarından orkide nasıl yetiştirilir?

Her orkide benzersizdir ve özel bakım gerektirebilir. Bir orkidenin çoğalması için, bu aşamada bitkinizi izlemek ve sağlıklı olması için bakımı özel ihtiyaçlarına göre ayarlamak önemlidir.

Orkideleri çiçek saplarından çoğaltmak için farklı elementler kullanabiliriz. En çok işe yarayan numaralardan biri de yarım patatesin kabuğunu kullanmaktır. Bu organik madde, mikropların hızlı büyümesini uyarmada çok etkilidir.

son pembe orkideler

Çiçeklenmeyi çoğaltmak için bir orkide nasıl başarılı bir şekilde kesilir?

İşte doğru şekilde kullanmak için talimatlar:

 • Kabuğu alın ve 200 ml su ile bir karıştırıcıya koyun.
 • Karışımı süzün ve büyüyen bitkilerin çiçek saplarını seçin. Patates kabuğunda bulunan besin maddelerini alacak olanlardır çünkü onları iyi seçmek gereklidir.
 • Birçok küçük filizi olan bir sap alın ve bir kesici kullanarak kesin.
 • Sapı küçük bir cam kavanoza koyun ve içine patates suyunu dökün. Sapın 20 dakika boyunca gerekli besinleri emmesine izin verin.
 • Bir çay kaşığı tarçını bir bardağa dökün.
 • Biraz sıcak su ekleyin ve tarçını eritmek için karıştırın.
 • Ortaya çıkan sıvıyı süzün ve 0,05 litre su ekleyin.
 • Bir pamuğu bu çözeltiye batırın ve daha önce suya yerleştirilmiş sapı patates kabuğu suyuyla hafifçe ovun. Bu, orkidenizi uygun şekilde dezenfekte etmenizi sağlayacaktır.
 • Çubuğun her iki ucunu da bir mum bandıyla kapatın.
 • Ardından yosunu plastik bir tencereye koyun.
 • Tarçın aromalı su ile ıslatın.
 • Sızdırmaz çubuğu köpüğün üstüne yerleştirin.
 • Nemi korumak için şeffaf bir filmle örtün.
 • Ardından, iyi hava sirkülasyonu sağlamak için bir kürdan kullanarak plastik filmde delikler açın.
Orkide yapraklarının tedavisi ve bakımı son

Bir orkide kesimi hangi koşullar altında çalışır ve bitkinin yayılmasını teşvik eder?

Tepsiyi serin, iyi aydınlatılmış bir yere, sıcaklığı yaklaşık 25°C olan bir odaya koyduğunuzdan emin olun. Bitki kesinlikle güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Toprağın nem seviyesini sürekli kontrol etmek için zaman ayırın ve orkidenizi düzenli olarak suyla sulayın.

Sadece bir ay sonra sonucu göreceksiniz: bitki filizlenmeye başlayacak ve gövdede küçük sürgünler belirecek! Bitki çimlenmesi, sapı sürekli nemli ve sabit tutmak için düzenli püskürtme gerektirir. Bu nedenle, orkideleri uygun bir alt tabakaya nakledebilir, büyümelerini ve çiçeklenmelerini desteklemek için üzerlerine yosun serpebilirsiniz. Bitkiyi saksısı ile dışarıya aktarabilirsiniz.

4 ay sonra canlandırıcı yaprakları ve kökleri olan güzel bir orkideye sahip olacaksınız. Bize teşekkür edeceksiniz!

Son orkidenizin bakımı

Orkide yaprağı kesilebilir mi?

Evet, yetişkin, sağlıklı bir bitkinin yaprağını çıkararak. Dezenfekte edilmiş budayıcılar kullanılarak yaprağın bir parça sapla ayrılmasını içerir. Yaprağı 8 saat kurutun, ardından bir kök oluşturucu ile yağlayın. Bir aktif kömür tabletini bir bardak suda çözün ve ardından çubuğu solüsyona yerleştirin.

Aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz bir orkide kesmenin başka bir yolu.

Bir orkideyi kestikten sonra nasıl saksı değiştirilir?

Bitkinin daha iyi gelişmesi için saksı değişimi gereklidir. Bunu yapmak için önce şunları yapmalısınız:

Doğru tencereyi seçin

Saksı ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Çap, ilk kabın çapını biraz aşmalıdır.

 Orkideye uygun alt tabakayı seçin

“Orkide Toprağı” olarak adlandırılır ve deniz çamı kabuğu bakımından zengin olduğu için en uygunudur.

Orkideyi uygun şekilde yeniden saksılama tekniği

 1. Kökleri kırmamak için orkideyi ilk saksıdan nazikçe çıkararak başlayın;
 2. Bitkinin saksı içinde nefes almasını engelleyebilecek sıkışmış toprak parçalarını ortadan kaldırmak için ikincisini bir durulama ile çözün;
 3. Bitkiyi yeni saksısına kurun;
 4. Bitkinin etrafına taze kabuk karışımı ekleyin;
 5. Bitkinizi sulayın ve bir veya iki hafta sonra tekrar sulayın.

Anlayacağınız gibi, biraz sabır ve özenle, bu bitki çoğaltma yöntemi, mevcut çiçek saplarından yeni orkideler oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Sonucu görmek için sabırsızlanıyoruz!