Bitkileri seviyorsanız ve amaç onları sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyütmekse, bol çiçeklenme ve sağlıklı yapraklara ve köklere sahip olmak için izlenecek bazı püf noktaları vardır. Özellikle, orkidelerin en iyi şekilde nasıl çiçek açacağını, bir apartman dairesinde yetişecek bir iç mekan bitkisini inceleyeceğiz.

Orkide – bu bol çiçeklenme ve parlak, güçlü yapraklar için püf noktasıdır

Orkide

Sağlıklı köklere ve çiçeklere sahip olmanın bir püf noktası kesinlikle kullanmaktır limonbinlerce kullanımı için genellikle evde tutulan, orkide yapraklarını temizlemek için mükemmel ve her şeyden önce bu bitkiyi hastalıklardan korumak için yararlı olan bir narenciye meyvesi. Limon, aslında, bir dezenfektan etkisine sahiptir ve bitkiye saldırabilecek tüm böcekleri ve zararlıları uzak tutar. Buna ek olarak, orkide yapraklarını büyütmek için yararlı olan potasyum ve C vitamini bakımından zengindir, bu da onları daha yeşil ve parlak hale getirir.

Bununla birlikte, limon suyunu doğrudan bitkinin üzerine dökmemeniz gerektiğini bilmek önemlidir, çünkü içerdiği sitrik asit ona zarar verebilir. Yapılacak ilk şey, limon suyunu suyla seyreltmektir.

Orkide - bol çiçeklenme ve güçlü, sağlıklı yaprakların sırrı

1. yöntem

  • 10 damla limon suyu
  • 200 ml Su
  • Pamuklu pedler veya pamuk yünü

Limon damlalarını suyu içeren bir kaba dökün. Daha sonra pamuklu ped sıvıya batırılır ve sıkıldıktan sonra bitkinin yapraklarına geçirilir. Fazla suyun gövde ve yapraklar tarafından emilmesini önlemek için disk sıkılmalıdır.

Haftada sadece bir kez yapılması gereken bu prosedür, bitkiyi, örneğin koşineal veya thrip böceği gibi böceklerden korur.

2. yöntem

  • 200 ml Su
  • 3 damla limon suyu

Limon damlalarını suya ekleyin ve karışımı ayda bir kez bitki kabına dökün. Elde edilen sıvıyı doğrudan orkide tabağına da dökebilirsiniz, bu şekilde yavaşça emilir. Ayrıca bu prosedür böcekleri bitkiden uzak tutmaya hizmet eder.

Bu 2 alternatif püf noktasıyla, yemyeşil yaprakları ve çiçekleri olan orkideleriniz var.

İyi çiçeklenme için evde orkide nereye yerleştirilir

Ancak bir orkidenin iyi bir çiçeklenmesi ve büyümesi için, evde nereye yerleştirileceğini bilmek önemlidir, çünkü onu asla çok fazla ışık almayan bir alanda çiçek açamazsınız. Çiçeklenme için daha az ışık gerektiren Phalaenopsis gibi türler ve günde birkaç saat aydınlatmaya ihtiyaç duyan Cymbidium veya Dendrobium gibi diğerleri vardır. Çoğu zaman daha hafif veya yumuşak aydınlatmalı yeni bir yer deneyerek konumu değiştirmek önemlidir. Orkideler için ideal yer kesinlikle güneş ışınlarına sessizce maruz kalan bir pencere kenarındadır.

Bununla birlikte, sağlıklı ve yemyeşil çiçekler elde etmede belirleyici bir faktör vardır: sabır. Orkide, bitki dünyasındaki en güzel çiçeklerden biridir, ancak aynı zamanda en kaprisli olanlardan biridir. Bu yüzden çok fazla zaman harcamanız ve onunla ilgilenmeniz gerekiyor.