Orkideler  şüphesiz en güzel ve en beğenilen çiçekler arasındadır . Her yıl çiçek açmalarını sağlamanın arzu edebileceğiniz en iyi şey olduğunu düşündüyseniz, muhtemelen onları çoğaltmayı ve daha küçük örneklerin nasıl büyüdüğünü görmeyi denemediniz.

Orkide çoğaltmak için farklı yöntemler vardır   ve bunların neredeyse tamamı doğru yapılırsa en sevdiğimiz bitkileri neredeyse sürekli olarak çoğaltmamızı sağlar.

Orkide,  bir ana bitkiden veya bir keikiden kesilerek çoğaltılabilir  . Aşağıda nasıl yapılacağını açıklıyoruz.

Orkideleri Keiki ile çoğaltın

Keiki, bir orkidenin gövdesinde büyüyen ve bize onu çoğaltmak için büyük bir fırsat veren bir fidedir. Yeni bitki, eşeysiz üreme (tozlayıcılar olmadan) ile üretildiği için ana bitkinin tam bir kopyasıdır. Keiki doğal bir şekilde doğar, ancak bitkinin onları üretmesine yardımcı olmak da mümkündür ve aşağıda nasıl olduğunu açıklayacağız.

ORKİDEDEN KEİKİ NASIL YAPILIR

Orkide çiçeklenmeyi bitirdiğinde, bitkinin yakasının hemen üstündeki çiçek sapını kesmemiz gerekir. “Düğüm” alanını çok dikkatli bir şekilde hafifçe soyarız. Bu şekilde hava ile temas halinde kalır ve bir keiki doğabilir.

KEİKİ NASIL EKİLİR

Keiki kökleri 4-5 cm uzunluğa ulaştığında tekrar ekim yapılabilir. Keikileri ana bitkiyle aynı tencereye koyun, böylece ikisi de aynı yetiştirme koşullarına ve neme sahip olabilir.

Keiki’yi çiçeğin sapından yaklaşık 3-5 kadar kesin ve aynı saksıya dikin. Kökler aşağı dönük olmalı ve hafifçe toprakla örtülmelidir. Kestiğimiz çiçek sapı parçasının da gömülmesi gerekecek. Bir çapa gibi yere katlanabilir.

Bir kez büyüdüğünde, keiki büyük bir özenle ana bitkiden ayrılabilir.

Orkide kesimlerle nasıl yayılır

Bitkinin sapını kesmek ve kesimleri çıkarmak için yaklaşık 8 santimetre derinliğinde su geçirmez bir kaba ihtiyacımız var. Her ikisi de iyi nemlendirilmiş kum veya sfagnum ile doldurun.

  1. Keskin bir bıçak kullanarak ana bitkiden yaklaşık 30 santimetrelik bir sap kesin. Her kesimin hareketsiz bir tomurcuğu olduğundan emin olarak 7 santimetrelik birkaç bölüme ayırın.
  2. Yosunu veya kumu tepsiye koyun ve nemlendirin. Kesimleri tepsiye yerleştirin, ardından plastikle örtün ve 15°C’de doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde saklayın.
  3. Birkaç hafta sonra, sürekli nemli tutmak için tepsiye su serpmeyi unutmayın, ancak aşırıya kaçmayın.
  4. Sürgünler ve kökler oluştuğunda, kesimi keskin bir bıçakla kesin.
  5. Yeni fideleri dikmek için küçük saksılar alın. İdeal olanı onları ağaç kabuğu, volkanik toprak ve iyi nemlendirilmiş Spagnum yosunu karışımına yerleştirmektir.
  6. Orkide tomurcukları yukarı bakacak şekilde dikin.
  7. Taler ile yumurtlayan yeni orkideleri güneş görmeyen fakat aydınlık bir yere koyun.
  8. Düzenli olarak sulayın, ancak bitkinin çürümesini önlemek için aşırıya kaçmayın.
  9. Bitkiyi nemli bir ortamda ve doğrudan ısı kaynaklarından uzak tutun.
ev