Güzellikleri, a priori, herkesin bu bitkileri sevmesinin ana nedenidir. Ama tek sebep bu değil. Bununla birlikte, buna ek olarak, orkideler birçok hastalıktan etkilenebilen bitkilerdir. Bu nedenle, orkide hastalıklarının ne olduğunu bilmek, doğru gelişimi için çok önemlidir.

Bitkilerin büyük çoğunluğu gibi, orkide hastalıklarının da bitkide çok spesifik belirtileri vardır. Her şeye rağmen, herhangi bir hastalık veya hastalıktan kurtulmak için zaman alabilecek hassas bitkilerdir. Öyleyse farkında olmamız gereken en yaygın orkide hastalığının ne olduğunu görelim. Ve en önemlisi, güçlü ve sağlıklı bir bitkiye sahip olmaya devam etmesi için nasıl bakılacağı.

Orkide, kök çürüklüğü tarafından saldırıya uğrar: bunu yaparsanız güçlü ve sağlıklı bir şekilde geri döner

Orkide çürümüş kökleri

Orkide hastalıkları söz konusu olduğunda en önemli hususlardan biri, onları nasıl yetiştirdiğimizden kaynaklanabileceğidir. Orkide bakımı, bu harika bitkilerin refahı için gerekli olan nemli bir ortam anlamına gelir. Bununla birlikte, tam olarak onları etkileyen çok sayıda hastalığa neden olan nemdir. Önemli olan dengedir, yani tesisimize ihtiyaç duyduğu şeyi verebilmek, ancak teminat hasarını önlemek için her zaman dikkatli olmaktır.

Tropikal bitkiler olmasına rağmen, orkidelerin yüksek sıcaklıklara ihtiyacı yoktur. Dahası, onları neme maruz bırakmak, hastalıkların gelişimi için ideal koşullar yaratır. Köklerin zayıf havalandırılması veya hatta zayıf sulama da bitki hastalığına neden olabilir. Bu yazıda orkidemiz kök çürüklüğü belirtileri gösteriyorsa ne yapacağımıza bakacağız.

Çürük kökler, en yaygın orkide hastalıklarından biri – işte ne yapmalı!

Orkide kök çürüklüğü

Belki de bu bitkilerin ölümünün ana nedeninin ne olduğu ile başlayalım. Kök çürüklüğü en yaygın orkide hastalıklarından biridir ve çoğu durumda zayıf sulamadan kaynaklanmaktadır. Ve sadece su miktarına değil, aynı zamanda onları sulamak için kullanılan alete veya hatta tencerenin altında suyla bir tabak bulundurmak için kullanılan alete de atıfta bulunuyoruz.

Çürümüş kökler mantarlardan etkilenen köklerdir. Kendilerini görsel olarak tanımlanması kolay bir şekilde gösterirler. Başlıca özellikleri, kahverengi bir renk tonu almaları ve dokularını kaybetmeleridir. Bu durumda mümkün olan en kısa sürede harekete geçmek önemlidir. Bu hastalık çok ciddidir ve bitkiyi kurtarmak her zaman mümkün değildir. Mantarlar bir bitkiden diğerine seyahat eden sporlar üretir, bu nedenle evinizde başkaları varsa hastalıklı bitkiyi izole etmek önemlidir. Genellikle bitkinin çok fazla su alması veya substratın iyi drenaja sahip olmaması nedeniyle oluşur. Yayılmasını önlemek için şunları yapmalıyız:

  • Çürümüş kökleri önceden dezenfekte edilmiş ve tamamen steril makasla çıkarın
  • Mantarların ilerlemesi önemliyse, köklere bir mantar ilacı uygulayın
  • Yeni bir substrat ve tencereye ve yeterli havalandırma ile nakli
  • Kökler nemi kaybedene kadar sulamayı geçici olarak durdurun