Orkideler şüphesiz dünyanın en güzel ve popüler çiçeklerinden biridir. Çeşitli renk ve şekilleriyle her ortama tropikal bir dokunuş katarlar.

Ancak orkideler o kadar güzel ki çiçek açmaları ya da yeniden çiçek açmaları çok zor. Hatasız uygulanması gereken uygun bakım gerektiren çok hassas ve hassas bitkilerdir.

Orkideleri eve getirdiğimizde hep aynı şey olur: Çiçekler bir kez dökülünce bir daha asla büyümezler. Bitki bir daha çiçek açmadan yıllarca hayatta kalabilir.

Ancak koşullar ve zamanlama doğruysa orkideler yeniden çiçek açabilir. Genel olarak orkidelerin doğrudan güneş ışığına veya sıcaklığın 15°C’nin altına veya 30°C’nin üzerine düşebileceği dış ortamlara tolerans göstermediğine dikkat edilmelidir.

Bol ışık alan bir yer bulun

Orkideler aydınlık ortamları severler ancak doğrudan güneş ışığına tolerans göstermezler. Kapalı alanda depolama için en iyi konum, tercihen kuzeye veya kuzeydoğuya bakan bir pencerenin yakınındadır.

toprak nemi

Orkideler çam kabuğu alt tabakasıyla satılmaktadır çünkü kökleri maksimum drenaj ve minimum su durgunluğu gerektirir. Ağaçlarda yetişen ve yağmur sonrası sisin nemi ile geçinen tropik orman bitkileridir. Orkidelerin nemli fakat ıslak olmayan bir alt tabakaya ihtiyacı vardır.

Uygun gübre

Orkidelerin özel mağazalardan satın alınabilecek özel bir gübreye ihtiyacı vardır. Gübre olmadan çiçek açması pek mümkün değildir.

Satın alınan orkideler neredeyse her zaman seralardan gelir ve zaten yoğun şekilde gübrelenmiştir. Ancak birkaç ay sonra gübre eklemeye başlamalıyız.

Yeterli sıcaklık kontrastı

Orkidelerin baharın başlangıcından önceki haftalarda mükemmel bir sıcaklık kontrastına ihtiyacı vardır. Bu kontrast, gece minimumu ile gündüz maksimumu arasında yaklaşık 10°C’dir. Bu kontrastı sağlamanın bir yolu, Mart geceleri bitkiyi kuzeye bakan bir pencerenin yakınına ve kesinlikle ısıtıcılardan uzağa yerleştirmektir.

Ancak gündüzleri ışık ve ısı alacağı bir yere taşınabilir. Bu faktör orkidelerin çiçeklenmesini teşvik etmek için gereklidir.