Bu işlemi ayda 1 kez yaparsanız orkideden bol çiçek ve kök alabileceğinizi biliyor muydunuz? Hangi prosedürün olduğunu ve nasıl yapılacağını öğrenelim!

Orkide

Ayda 1 kez uygularsanız orkideden bol miktarda çiçek ve kök almanızı sağlayan bir süreç vardır. Prosedür nedir? Prosedür, orkidenin hava kökleri ile ilgilidir, tenceredekilerle aynı şekilde muamele edilir. Bol köklere ve çiçeklere sahip olmak için ne yapacağımızı öğrenelim!

Köksüz orkide

Orkide neden hava kökleri üretir?

Orkideler tarafından üretilen hava kökleri bu bitkiler için tamamen normal bir süreçtir, aslında bu özelliği geldikleri türe ait genetik faktörlerden miras alırlar.

Bu kökler, suyu ve besin maddelerini emme ve bitkiyi toprağa daha da güçlendirme işlevine ve ayrıca minimum düzeyde bile olsa fotosenteze katkıda bulunma işlevine sahiptir. Bitki tenceredeyken davranış değişmez.

Orkidenin kökleri, hayatta kalmayı sağlamak için birden fazla kaynaktan su ve dayanak noktası arar. Diyelim ki içgüdüsel olarak, doğal bir şekilde böyle davranıyorlar ve orkidenin havadan beslendiği için daha fazla kök üretmemesi iyidir.

Tipik olarak, bu olur: toprak orkide yetiştirmek için iyi değildir ve bu nedenle kök üretimi tencerenin dışında yoğunlaşır.

Orkide hava kökleri ile ne yapmalı

Orkidenin hava kökleri kesilmemeli, büyümesini teşvik etmek için tercihen ıslak olmalıdır. Yere gitmelerini önlemek için, tencereyi daha büyük bir tencereye koymanız tavsiye edilir, böylece daha yüksek durur ve hava köklerini suyla plastik bir kaba yerleştirirsiniz. Su emildikçe, gerekli beslenmeyi sağlamak için bardağı doldurun.

Daha önce de belirtildiği gibi, tencereden çıkan orkidelerin kökleri, kuru ve ölü oldukları durumlar dışında asla kesilmemelidir. Bu kökler bitkiye çekicilik katar ve sağlığına tanıklık eder. Aslında, orkide tencerenin dışında hava köklerine sahipse, su durgunluğundan muzdarip olmamaları muhtemeldir, bu yüzden kesinlikle sağlıklıdırlar.

Hava köklerini saksılamaktan kaçının, çünkü kabuğa adapte olmama riski olabilir ve bu nedenle ölebilirler. Başka bir püf noktası, bitkinin sulu kalmasına yardımcı olmak için hava köklerinin üzerine su püskürtmektir.

Mor orkide

Orkidenin hava kökleri ne zaman saksılanır

Bu kökleri bitkinin dışında görmek istemiyorsanız, onları saklayın, ancak kesmeyin. Bununla birlikte, onları saksılamadan önce, orkidelerin hava köklerini toprakta bulunacak daha yüksek bir nem oranına alıştırmanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Orkideyi saksılamak için doğru zamanı bekleyin;
  • Saksılamadan önceki 2 hafta içinde, su hava kökleri üzerinde buharlaşır;
  • Sapı ve yaprakları ıslatmamaya dikkat edin;
  • Suyu günde 2 kez buharlaştırın ve sonra 4-5 kata çıkarın.

Bu şekilde kökler artan neme alışır ve substratta iyi kök salır.

Hava köklerinden daha fazla orkide alın

Diğer orkideleri hava köklerinden de alabilirsiniz. Çok fazla ve sağlıklıysa, sapın yanındaki orkideyi keskin bir makasla kesin ve kökten ayırın. Hava köklerini ayrı bir tencereye yerleştirin ve dezenfekte etmek için kesilmiş kısımda sona erdiğinden emin olarak bir çorba kaşığı öğütülmüş tarçın ekleyin.

Bu noktada diğer orkideyi dikmek için bazı kil topları koyun, tencerenin içine koyun ve toprağı ekleyin. Köklerin yumuşaması için hidrojen peroksitte yarım saat bırakın.

Bitkiye besin vermek ve en iyi şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlamak için üstüne çam ve yosun koyun. Orkidelerinizin yemyeşil gelişeceğini ve çok güzel çiçekler üreteceğini ve aynı zamanda bol miktarda üreteceğini göreceksiniz! Gördüğünüz gibi, orkidenin hava kökleri çok önemlidir ve onları sadece gerekirse kesebilirsiniz!

ev