Orkidelerin hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlamak ister misiniz? İşte kreşin sırrı ortaya çıktı. Bu teknikle bitkiniz yıllarca güzel görünecek.

Orkideler için hızlı ve sağlıklı büyüme nasıl sağlanır?

Orkidelerinizi hızlı bir şekilde canlandırmak ve büyütmek istiyorsanız , bu yöntemi uygulamaya koymanız gerekir. İşte uzman yeşil parmakların sırrı . Bitkinize yeni özsu vermek için bunu yapmanız yeterlidir.

orkide bakımı nasıl yapılır

Parlak ve canlı renklere sahip güzel bir bitki olan orkide, 25.000’den fazla tür içeren Monocotyledons familyasına aittir. Bu bitkinin morfolojisi oldukça çeşitlidir.

Belirli bir tür veya belirli bir melez olmasına bağlı olarak , orkide farklı boyutlara ve ağırlığa sahip olabileceği gibi çiçekleri az çok büyük olabilir . Her durumda, bu bitki genellikle 20 cm’yi geçmez.

Orkide

Kokusu bile karakteristik, bazı durumlarda hoş ve bazı durumlarda iğrenç olabilir : örneğin Bulbophyllum türleri gerçekten dayanılmaz bir koku yayan türlerden biridir .

Bunlar epifitik bitkiler (yani diğer bitkilere destek görevi görürler), otsu ve çok yıllık bitkiler olmalarına rağmen bazen tırmanıcı da olabilirler . Bu nedenle, bir gövdeye dolanmış bir orkide bulunca şaşırmayın. Genellikle kayalık araziyi tercih ederler, ancak yarı sucul bir habitatta da başarılı olurlar.

Bu bitkiye nasıl bakılır? Göründüğü kadar basit değil. Aslında, çoğu zaman orkide solmaya eğilimlidir, kökleri çürür ve çiçekler açmaz.

Bu sorunlardan kaçınmak için sulamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Uzman fidanlık görevlilerinin tavsiyesi, bu bitkiyi haftada en az bir kez sulamaktır çünkü kuraklığı tolere ettiği doğruysa, özellikle nemli ortamlarda hayatta kalamadığı da aynı derecede doğrudur .

Ancak bazı durumlarda, orkidenizin hayatta kalmasını engelleyen doğru besinlerin olmamasıdır . Bugün güçlü ve sağlıklı bir bitkiye sahip olmanın sırrını ortaya çıkarmak istiyoruz . Sadece bu tekniği uygulamanız gerekiyor.

Orkideler, hızlı ve sağlıklı büyümenin sırrı

Orkidelerin güçlü ve sağlıklı büyümeleri için belirli bir iklime , doğru sulamaya, iyi aydınlatmaya ve tabii ki uygun sıcaklıklara ihtiyaçları vardır. Ama hepsi bu kadar değil.

Bazen farkı yaratan besinlerdir . Bitkinizin büyümek ve çiçek açmak için mücadele ettiğini fark ederseniz, muhtemelen gübrelemeye ihtiyacı vardır . Bugün size sadece doğal bir malzeme kullanarak kendi ellerinizle nasıl güçlü bir gübre yapabileceğinizi öğretmek istiyoruz .

Yeşil başparmakların ve en uzman fidancıların  da benimsediği bu teknikle orkidelerinizin sağlıklı ve hızlı büyümesini garanti edebileceğinizi garanti ediyoruz . Tek ihtiyacın olan bir patates ! Evet, bu yumru doğal bir vitamin ve mineral tuz kaynağıdır . Sadece 20 gram patates ve 500 ml suya ihtiyacınız var .

Her şeyi bir karıştırıcıya dökün ve elde edilen çözeltiyi bir nebulizatörde veya dereceli bir kapta süzün. Daha sonra bu sıvı ile orkidelerinizin köklerini ve yapraklarını nemlendirmeye başlayın . Doğal gübrenizi ayda iki kez kullanın: bitkiniz kısa sürede yeniden doğacak!

Patates ile yapılan doğal gübre

Patates, bitki sağlığı için devredilemez bir bileşendir . Sadece posası değil, kabuğu da işe yarayabilir . Tohum çimlenmesini teşvik eder ve meyve bitkilerinde meyve vermeyi hızlandırır .

Bu yumru, toprakta bitkiler için beslenmeyi ve korumayı garanti eden iyi bakterileri doğal olarak uyarmak için de mükemmeldir Ayrıca patates, yapraklara zarar verebilecek çeşitli parazitleri ve böcekleri orkidelerden uzak tutar . Öyleyse neden tüm bu özelliklerden faydalanmıyorsunuz? Bitkilerinize yeni özsu vereceksiniz.