Orkidelerin doğal yollarla uzun süre dayanması nasıl sağlanır? İşte bitkilerinizi güçlü ve bereketli kılmanın ucuz yolu.

Orkideler

Orkideler hiç şüphesiz en güzel ve zarif ev bitkileri arasındadır. Onları güzel ve gür tutmak dikkatli bakım, gübre kullanımı ve doğru dozda su ve ışık gerektirir. Yalnızca bitki mükemmel durumdaysa ortaya çıkan çiçeklenmeden bahsetmiyorum bile. Elbette herkese göre bir bitki değiller ama doğru önlemlerle uzun süre dayanabilmeleri mümkün. Gelin bunu kendin yap yöntemiyle nasıl yapacağınızı görelim .

Orkideler, büyüleyici iç mekan bitkileri

Birkaç yıl öncesine kadar orkide yetiştiriciliği sadece birkaç kişiye yönelikti, çünkü bitkilerin ciddi maliyetleri vardı ve her şeyden önce bir seraya ihtiyaç duyuyorlardı.

Güçlü ve yemyeşil orkideler

Yıllar geçtikçe, daha soğuk ülkelerden bile gelen birçok orkide çeşidi ithal edildi , bu nedenle orkideler özel ekipman gerektirmeden apartmanlarda yetiştirmeye çok iyi uyum sağladı. Araştırmacılar tarafından oluşturulan hibrit türlere eklenen bu durum, orkideleri çok daha popüler ve daha ucuz hale getirdi. Aslında orkideler aslen Asya ve Amerika’ya özgü tropik bitkilerdir ve 60 cm’ye kadar boylara ulaşabilirler. Bakımları günlük bakım gerektirmez ancak bu, bakımın basit olduğu anlamına gelmez .

Aslında piyasada orkideleri en iyi durumda tutacak pek çok gübre var.
Daha ekonomik bir çözüm için ev yapımı gübreyi tercih edebilirsiniz. Sadece bir ana malzemeye ihtiyacınız olacak: küçük bir patates.

Ekonomik ve etkili bir gübre yapın

Orkidelerinize doğru canlılığı kazandırmak için yalnızca küçük bir patatese (gerçekte 20 gram gerekir) ve bir litre suya ihtiyacınız olacaktır.

Peki neden patates?

Gübre olarak patates

Belki çok az kişi patateslerin mutfak dışında bile mükemmel özelliklere sahip yumrular olduğunu biliyor. Özellikle mükemmel gübreleme özellikleri nedeniyle bahçecilikte yaygın olarak kullanılırlar. Örneğin patates kabukları doğal gübre olarak sıradan toprağa eklenebilir .
Patates, bitkilerin güçlü ve gür büyümesine yardımcı olan, ancak her şeyden önce çiçeklenme sırasında onlara yardımcı olan potasyum içerir.

Yarıya kesilmiş patatesler bile sıklıkla gül veya sardunya gibi diğer bitkilerden kesimler oluşturmak için kullanılır, böylece kesimin köklerinin gelişimi için gerçek bir “kuluçka makinesi” görevi görür.
Ama şimdi çok sayıda özelliğe sahip bu yumrunun orkidelerimizin gür büyümesine nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

Orkide gübresi yapmak için patates nasıl kullanılır?

Orkide gübrenizi hazırlamak için 20 gram patatesi parçalara ayırıp blendera koymanız ve üzerine bir litre kesinlikle kireçsiz su eklemeniz yeterli.

Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar blenderi çalıştırın. Süzgeç yardımıyla sıvıyı süzerek kalıntıları giderin ve spreyli bir şişeye dökün.

sprey gübre

Artık tek yapmanız gereken, bitkinin daha güçlü ve sağlıklı büyümesini sağlamak için karışımı orkidelerinizin yapraklarına ve köklerine ayda 2 kez bolca püskürtmek.

Bu prosedür için en iyi zamanlar sabah veya öğleden sonradır. Elbette ev yapımı gübremizden arta kalanlar diğer bitkiler için de kullanılabilir, şüphesiz bundan büyük fayda sağlayacaklardır.

ev