Orkidelerin tek bir yapraktan çoğaltılması olası bir çözümdür ve birçok durumda uygulanır. İşte hepsini nasıl yapacağınız.

Orkideler insanlar arasında oldukça popüler olan bitkilerdir. Hiç şüphesiz onların en sevdiğimiz yanı parlak renkleri ve yemyeşil çiçekleridir. Ancak tüm bitkilerde olduğu gibi burada da uyulması gereken bazı ipuçları ve öneriler var. Ancak bu durumda her zaman sağlıklı ve çiçek açan orkidelere sahip olacaksınız.

Öncelikle size bu bitkilerin loş ışıkta veya bir apartman dairesinde nasıl en rahat hissettiklerini anlatacağız. Aslında güneşe, rüzgara ve düşük sıcaklıklara maruz kalmaktan hoşlanmazlar. Hatta 15°’nin altındaki sıcaklıklarda bu bitkilerin canlılıklarını yitirip daha az coşkulu hale geldikleri söylenebilir. Bu nedenle orkidelerin yerleştirileceği yerin doğru seçilmesi önemlidir.

Bu bitki türü aynı zamanda çok yüksek sıcaklıklardan da pek hoşlanmaz. Çam kabuğundan yapılmış ve suyu iyi tahliye eden bir toprağın seçilmesi de oldukça önemlidir.

Aşağıda, orkidelerin zaman içinde sınırsız çoğalmasını sağlamak için uygulamaya koymanız gereken tüm adımları size göstermeye çalışacağız. Bir sayfayı çıkarmanız ve bir dizi adımı uygulamanız yeterlidir. Tek yapmanız gereken okumaya devam etmek ve orkidelerinizi evde çoğaltmanın bu muhteşem yöntemini keşfetmek.

Orkideleri yaprak yöntemini kullanarak çoğaltın.

Orkidenizin yapraklarına asla güneş değmemesi gerektiğini anlatıyoruz. Potasyum, nitrojen ve fosfor gibi belirli besin maddelerinin sağlanması da orkidenize büyük fayda sağlayabilir. İkinci bir orkide almak istiyorsanız gerçekten harika bir çoğaltma yöntemi var. Gelin her şeyi birlikte keşfedelim.

Tek yapmanız gereken belirli adımları izleyerek orkidenizden bir yaprağı çıkarmak. Bu küçük ipucu ve aşağıda listelenen adımlarla orkideleri sonsuza kadar çoğaltabilecek ve istediğiniz zaman yeni bitkilere sahip olabileceksiniz.

Orkide yaprağının tek başına üreme için yeterli olduğunu söylemiştik. Gerçekte durum hiç de böyle olmayacak. Ek olarak gövdeden küçük bir parça kesmeniz gerekir. Normal budama makası kullanabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, yayılmaya devam edebilmek için birkaç saat beklemeniz gerekecek.

Bir sonraki paragrafta, orkideyi güvenli ve etkili bir şekilde çoğaltmak için izlemeniz gereken ek adımları size göstereceğiz. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken prosedürle ilgili tüm detayları bulacaksınız.

Uygulanacak prosedür.

Orkidenizden gerekli yaprak parçasını ve sapı çıkardıktan sonra devam etmeden önce tamamen kuru olduklarından emin olun. Öncelikle, bu orkide çoğaltma yönteminin sonuçlarını görmeye başlamanızın birkaç ay süreceğini varsayalım. Aslında köklerin en iyi şekilde gelişmesi birkaç ay sürebilir.

Bu nedenle çoğaltma yöntemi ancak tamamen sağlıklı bir yetişkin orkide varlığında gerçekleştirilebilir. Genç veya kuru bir orkideden yaprak koparmak istenilen sonucu vermeyecektir.

Yaprağa ve sapın ayrılmış kısmına biraz köklendirme maddesi eklemeniz ve her şeyi biraz çam kabuğuyla birlikte bir vazoya koymanız yeterlidir. Çoğaltma için kullanılan yaprağa iyi nem sağlamak için iyice nemlendirilmelidir. Filizin boynu tamamen suya batırılmalıdır.

Sadece beklemeniz ve zaman zaman her şeyi sulamanız gerekir. Orkideniz sağlıklıysa aylar içinde köklerin oluştuğunu fark edeceksiniz. Orijinal bitkinizle başlayarak kısa sürede yeni bir orkideye sahip olacaksınız.