Orkidelerinizin üzerine kahve telvesi dökün, işte bu basit uygulamanın üç avantajı. Gelin bunu nasıl ve neden yapacağımızı hep birlikte görelim.

orkideler

Bahçecilik dünyası son derece geniştir ve bilinmesi gereken farklı kavramlarla doludur. Yeşil baş parmağı olan herkes bunu iyi biliyor. Bir bahçeyi işletmek veya sadece evi veya balkonu süslemek için seçtiğimiz tüm bitkilerle ilgilenmek için bir dizi bilgi gereklidir. Deneyim, uygulama ve çalışma yoluyla zaman içinde biriken kavramlar ve farkındalık. Bitki dünyasına ve onun tüm bitkilerine bakmak en karmaşık şeylerden biridir: belli bir istikrar, düzenlilik ve hassasiyet gereklidir. Herkese aynı bakımı ayrım yapmadan sunmak yanlıştır, her bitkinin kişiye özel bakıma ihtiyacı vardır. Kesinlikle minimum miktarda çaba gerektiren daha fazla “bağımsız” tesis var. Ancak diğer birçok bitkinin özel ve hassas bir bakıma ihtiyacı vardır, aksi takdirde erken ölüm riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Fabrikalarımız için farkında olmadığımız ve gerçek anlamda her derde deva olabilecek bir dizi önlem ve önlem var. Bunlardan biri kahve telvesinin kullanımını içerir. Gelin hep birlikte nasıl çalıştıklarını görelim.

Orkidelerin büyümesi için tüm bakım ve yöntemler

Bugün size belirli bir çiçeğe atıfta bulunarak kahve telvesi yönteminden bahsedeceğiz: orkideler . Orkideler her zaman en sevilen süs çiçekleri olmuştur. Evimizi ve dış ortamlarımızı güzel, uyumlu ve renkli hale getirirler . Kökenleri nedeniyle de çok büyüleyici bitkilerdirler: Asya ve Amerika’nın tropikal veya subtropikal bölgelerinde yetişirler. Pek çok orkide türü de İtalya’da, özellikle tepe ve dağlık bölgelerde kendiliğinden yetişiyor. Çok sıcak ve tropikal ortamlardan gelen orkideler ağırlıklı olarak epifitiktir ve bu, kökleriyle diğer bitkilerin köklerine tutundukları ve dolayısıyla onlara destek oldukları anlamına gelir. Ancak diğerlerine karasal denirÇünkü kökleri toprağa gömülür.

Orkidelerin yaprakları çok özeldir, şerit şeklinde veya ovaldir ve dönüşümlü olarak düzenlenmiştir. Yıllar geçtikçe, Avrupa iklimine uyum sağlamış, daha soğuk iklime sahip yerlerden gelen orkide çeşitlerinin de yayıldığını fark ettik. Botanikçiler ayrıca çok daha az hassas ve çoğaltılması daha kolay olan orkide melezleri de yarattılar. Bu sayede günümüzde çok popüler ve ucuz çiçekler haline geliyorlar, onları hemen hemen her yerde buluyoruz. 

Orkide bakımı imkansız çabalar gerektirmez ancak tutarlılık ve özveri gerektirir Su, güneş, gübre , budama vb. ihtiyaçlarını dikkate almalıyız . Sulama, orkidelerimizin gelişip büyüdüğünü görmek için güneşe ve sıcaklığa maruz kalmak gibi temel bir bakımdır.

Orkide toprağı dört günde bir sulanmalı, bu arada nemli kalmasına dikkat edilmelidir. Vazo altına koymak için bir tabağı suyla doldurmak iyi bir çözümdür: emilim sabit ve kademeli olacaktır. Günde en az 8 veya 10 saat ışığa maruz kalınmalı, ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Orkide bakımı nasıl yapılır

Kahve telveleri ve orkideler: İşte bunların kullanımının üç avantajı

Gübreleme konusunda birçok farklı çözüm var ve bugün size rakipsiz bir çözüm sunuyoruz. Bize hiçbir maliyeti olmayacak bir ürün kullanmalıyız, kahve telvesi. Gelin bunu nasıl ve neden yapmamız gerektiğini hep birlikte görelim.

Az önce doğru dozda su ve ışıkla orkidelerin bakımını nasıl yapacağımızı gördük. Orkidelerin doğru büyümesi için üçüncü temel unsur gübredir. Çoğu insan, özel mağazalarda satılan sıvı gübrelere çok para harcayarak doğal olmayan gübre satın almaya başvuruyor. Bu çoğunlukla gereksiz bir harcamadır: Doğal ve sıfır maliyetli ürünlerin kullanımını gerektiren onlarca farklı çözüm vardır. Bunlardan biri kahve telvesidir.

Her gün bol miktarda kahve hazırlıyor ve bize çok faydalı olabileceğini bilmeden telvelerini çöpe atıyoruz. Orkidelerde kahve kullanmanın ilk avantajı, ev bitkileri için gerçekten mükemmel bir gübre olduğu kanıtlanmış bu ürünün büyük yardımıdır . Onlara iyi miktarlarda nitrojen ve fosfor, potasyum ve magnezyum sağlamayı başarır .

Kahveden elde edilen ikinci bir fayda da bitkilerin büyümesini teşvik etmesi , aynı zamanda onları birçok hastalığa karşı bağışıklık kazanması , orkideler için çok faydalı olan besinler açısından zengin olmasıdır.

Üçüncü avantaj ise önemli tasarruflardır: Bize tek çözüm olarak sunulan pahalı kimyasal ürünlere artık para israf edilmeyecektir. Sadece dozaja dikkat etmeniz gerekiyor : aşırı miktarda kahve zararlı olabilir. İşte nasıl hazırlayacağınız ve ne kadar kullanmanız gerektiği.

Kahve telvesi nasıl hazırlanır ve gübre haline getirilir

Orkideleriniz için kahve telvesinden sıvı gübre  oluşturabilirsiniz . Yapılacak ilk şey, kahve telvelerini iki litre ılık suyla dolu bir kaba koymaktır. Daha sonra her şey dikkatlice karıştırılmalı ve güneş ışığından uzak bir yerde bir veya iki gün dinlenmeye bırakılmalıdır.

Daha sonra karışımı filtreleyebilir ve orkideleri sulamak için solüsyon olarak kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz, ilk tomurcukların çıktığı bahar dönemi ise 21 günde bir bu gübreleme uygulamasını yapmanızdır. Yaz aylarında her yedi günde bir . Kışın bitkisel dinlenme aşamasında oldukları için onları gübrelememek daha iyidir .

Orkideleri kahveyle gübrelemenin bir başka yolu da kahve telvesinin dörtte birini normal saksı toprağının dörtte üçüyle karıştırarak bir saksı toprağı oluşturmaktır. Bu numarayla sevgili orkidelerinizin güzelliğini artıracaksınız: besinler anahtardır.

Orkidelerdeki kahve telvesi

Uyarı: Bitkileriniz yaprak bitleri veya pul böcekleri gibi böceklerin saldırısına maruz kalmışsa kahve telvesi kullanmanızı önermiyoruz . Aslında istilayı daha da kötüleştirebilirsiniz. Ayrıca, toprak ve kahve karışımını kullanmadan önce kurumasını beklemenizi önemle tavsiye ederiz, çünkü ıslak olarak yerleştirmek çeşitli küflerin oluşmasına neden olabilir.

Bu yüzden güneşte iyice kurumasını bekleyin ve ne köklerine ne de üstüne merkezi bir katmana yerleştirin. Yeşil bir başparmağa sahip olmak önemli değil: Az önce sıraladığımız bu püf noktaları sayesinde herkes bitkilerine mükemmel bir şekilde bakabilir, imkansız yöntemlere başvurmaya gerek yoktur.

ev