Orkide, yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Phalaenopsis orkide gibi bazı çeşitlerin iç mekanlarda yetiştirilmesi kolaydır. Daha sonra parlak ve çeşitli renkleri ile evinizi aydınlatabilirler. Ancak muhteşem bir çiçeklenme elde etmek için orkidenizi gübrelemeniz önemlidir. Orkidelerinizin tüm yıl boyunca yeniden çiçek açması için bu 4 yanılmaz gübreyi keşfedin.

Gübreler bitkiler için iyidir. Onlara büyümelerini desteklemek için besin sağlarlar, aynı zamanda çiçeklenmelerini veya meyve vermelerini sağlarlar. Orkidelerinizi gübrelemek ve tüm yıl boyunca güzel bir çiçeklenme elde etmek için bu 4 doğal gübreyi kullanabilirsiniz.

Orkidelerin tüm yıl boyunca çiçek açmasını sağlayan 4 yanılmaz gübre nedir?

İşte orkidelerinizin çiçeklenmesini teşvik etmek ve yıl boyunca güzel çiçeklerinin tadını çıkarmak için 4 doğal gübre.

1. Orkideleri döllemek için yumurta kabukları

Yumurta kabuğu  bitkiler için faydalıdır . Potasyum ve kalsiyum bakımından zengindirler,  doğal bir gübre görevi görürler. Orkidelerinizin çiçeklenmesini desteklemek için yumurta kabuklarını havan ve havanla ezin ve su dolu bir tencereye koyun. Karışımı kaynatın, ardından tencereyi ocaktan alın  ve 8 saat demlenmesine izin verin.  Hazırladığınız karışımı süzün ve elde edilen solüsyonu buzdolabında saklayın. Orkidelerinizi sulamak için bu yumurta kabuğu infüzyonunu kullanın.

Ayrıca yumurta kabuklarını ezebilir ve çiçekli bitkinizin saksı karışımı üzerine dağıtabilirsiniz.

Phalaenopsis orkideleri

2. Orkideler İçin Gübre Olarak Pirinç Pişirme Suyu

Pirinç gibi bazı yiyeceklerin pişirme suyu,  tuzlu olmadığı sürece orkidelerin gübrelenmesinde çok etkilidir. Pirinci pişirdikten sonra , orkidelerinizi sulamak için kullanmadan önce  pişirme suyunu toplayın ve soğumaya bırakın  .

Pirincin yanı sıra patateslerin pişirme suyunu da kullanabilirsiniz. Bu yumru, bitkilerinize potasyumun yanı sıra biraz da fosfor sağlayabilir. Bunu yapmak için, patateslerin pişirme suyunu saklayın ve soğuyunca orkidelerinizi sulamak için kullanın. Ayrıca küçük parçalar halinde soyulmamış patatesleri pişirebilir ve  ardından bunları doğrudan saksıya ekleyebilirsiniz. 

3. Orkideleri döllemek için inek sütü

İnek sütü,  orkidelerin iyi büyümesi için faydalı olan kalsiyum ve azotlu proteinler açısından zengindir.  Süt ayrıca mantar önleyici özelliklere sahiptir ve  külleme gibi bitkilerinizi etkileyebilecek  kriptogamik  hastalıkları önlemek için kullanılabilir.  Orkidelerinizi gübrelemek için kullanılmış süt kutusuna biraz su ekleyin, eğer altta süt varsa bitkilerinizi sulayın.  Ancak, çok fazla inek sütü kullanmamaya  dikkat edin , çünkü bu kötü kokulara neden olabilir ve bitkilerinizin büyümesini yavaşlatabilir. Hiçbir durumda sulamayı suyla değiştirmemelidir. Ayrıca tam yağlı süt yerine yağsız veya yarım yağlı sütü tercih edin. 

İpucu:  Mantar bitkisi hastalıklarına karşı savaşmak için 1 ölçü sütü 4 ölçü suda seyreltin ve bitkilerinizi 2 veya 4 haftada bir bu solüsyonla sulayın.

orkide

4. Orkideler için gübre olarak yeşil çay

Yeşil çay bitkiler için çok faydalıdır. Nitrojen içeriği sayesinde orkideleri doğal olarak gübrelemek ve çiçeklenmelerini desteklemek için kullanılabilir. Bunu yapmak için bir poşet yeşil çay açın  ve içindekileri bitkinizin toprağına yayın. Bu numara ilkbaharda ayda bir kez kullanılabilir, ancak yaz aylarında da kullanılabilir.

Bu gübrelere ek olarak, magnezyum açısından zengin Epsom tuzu, potasyum ve azot açısından zengin muz kabukları veya  tüm bitkiler için vazgeçilmez bir gübre olan kahve telvesi gibi başka doğal gübreler de mevcuttur.

Bu 4 doğal gübre, iyi büyümelerini desteklemek ve tüm yıl boyunca çiçeklenmelerini teşvik etmek için orkidelerinizi gübrelemenize olanak tanır.