Yakın zamanda satın aldığınız orkideleriniz çiçeklerini kaybetmeye başladıysa veya bir süredir çiçek açmamış bir orkideniz varsa bu makaledeki ipuçları işinize yarayacaktır.

Orkide çiçekleri çok çeşitli şekil ve renklerde olabilir, ancak hepsinin ortak noktası olağanüstü bir incelik olmalarıdır. Elbette evlerimiz orkideler için ideal ortam değildir, bu yüzden özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Orkidenin hayatta kalabilmesi için doğal ortamına benzer koşullara ihtiyacı vardır. Bu, çiçeklerin düşmesini ve bitkinin erken ölmesini önleyecektir.

Limon suyu bu konuda bize yardımcı olur. Mineral ve vitamin açısından zengin olmasının yanı sıra orkideler için ideal, daha asidik bir toprak oluşturur. Aşağıda orkideleri tedavi etmek için limon suyunu kullanmanın üç yolunu sunuyoruz.

  • İpucu 1

Orkidenin köklerinin çürümesini önlemek ve çiçeklenmeyi teşvik etmek için güçlü bir gübre hazırlayın.

100 ml limon suyunu 3 litre suyla karıştırın. Orkideyi her 6 haftada bir bu solüsyonla sulayın. Limon bitkinin ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve böcekleri ve mantarları uzak tutar.

  • İpucu 2

Bu ipucu, orkide yapraklarının parlamasını, daha sağlıklı ve daha güzel görünmesini sağlamada çok etkilidir.

Birkaç limonun suyunu sıkın ve bir parça pamuğu bununla ıslatın. Aşırıya kaçmadan yaprakların üzerine uygulayın. Orkide yapraklarının görünümü birkaç gün sonra düzelecektir.

  • İpucu 3

Bir tabağa biraz su ve 3-4 limonun suyunu koyun. Orkide saksısını bu solüsyonu emebilmesi için tabağa yerleştirin. Yaklaşık 30 dakika sürer.

Bu tavsiye haftada iki kez tekrarlanmalıdır ve bitkiye bir “destek” vermek ve çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için çok faydalıdır.