Press ESC to close

Orkidelerin tüm yıl boyunca çiçek açması nasıl sağlanır? Sulama suyuna tek bir bileşen ekleyin

Orkideler çok değerli ve çok popüler çiçeklerdir. Hem narin, orijinal hem de renkli, iç mekanlarınızı aydınlatır ve evlerinize benzersiz ve dekoratif bir dokunuş katar. Ancak büyümeleri, bakımları ve saklanmaları oldukça karmaşıktır. Peki onları mümkün olduğu kadar uzun süre canlı tutmayı ve tüm yıl boyunca çiçek açmalarını nasıl sağlarsınız?

orkideler

Orkide çiçeğinin bakımı ve bakımı nasıl yapılır?

Orkidelerin çiçeklenmesini desteklemek için  her şeyden önce bitkilerinizi düzenli olarak sulamak gerekir  . Topraktaki nem, çiçeklenme dönemlerini ve sürelerini uzatmaya yardımcı olur. Haftada bir, kışın ise iki haftada bir sulanmaları gerekir  .

 Çok fazla maruz kalmadan doğru miktarda güneş ışığı almaları da önemlidir  . Bu iç mekan bitkileri doğrudan güneş ışığına tolerans göstermezler, bu nedenle hafif banyolara dikkat edilmeli ve aynı zamanda gelişmelerine yetecek kadar ışık sağlanmalıdır.

Tüm bitkiler gibi, orkidelerin de   zaman içinde dayanabilmeleri için özel ihtiyaçları vardır. Piyasada çeşitli gübreler bulunur, ancak bunlar genellikle  hem çiçekleriniz hem de sağlığınız için uzun vadede toksik olabilecek kimyasallardan  oluşur.  İşi yapmak için doğal gübrelerden daha iyi bir şey yok  ! Ucuz, muhtemelen zaten evinizde bulunan malzemelerle evde kendiniz yapabilirsiniz! Bu, cüzdanınızı korurken gezegen için iyi şeyler yapmanızı sağlayacaktır! 

Bir orkidenin çiçeklenmesini ve büyümesini teşvik etmek ve teşvik etmek için gübre nasıl yapılır?

Orkidelerinizin tam olarak gelişmesini sağlamak için onları çok düzenli bir şekilde gübrelemek önemlidir  . Bunun için evde hazırlanmış doğal bir gübreden daha iyi bir şey yoktur. İşte çok fazla çaba gerektirmeyecek ve evde yapılması basit olan birkaç tane.

Pirinç suyu hilesi ile orkidelerin tüm yıl boyunca çiçek açmasını nasıl sağlarsınız?

Potasyum, demir, silikon ve fosfor, orkidelerin iyi büyümesine cömertçe yardımcı olan bileşenlerdir. Tüm bu unsurları tek bir bileşende bulabiliriz:  pirinç suyu 

Düzgün kullanmak için  şu adımları uygulamanız yeterlidir  :

 • Bir litre sıcak suya 10 gram pirinç ekleyin.
 • Bir saat yumuşamaya bırakın
 • Pirinci süzün , suyunu süzün ve soğumaya bırakın.
 • Elde edilen sıvıyı bir şişeye dökün
 • Tek yapmanız gereken  onunla bitkilerinizi sulamak !

Bu karışımı her dört sulamada bir kullanmalısınız  . Birkaç gün sonra orkidelerinizin farkını ve gelişimini fark edeceksiniz  .

orkide sulama

Epsom tuzu numarasıyla orkide nasıl korunur?

Başka bir numara da orkidelerin büyümesi ve korunması için çok etkilidir. Epsom tuzu kullanımı  . Tuz,   saksıdaki  toprağı beslemeye yardımcı olur, bu da orkidenin daha hızlı büyümesini ve aynı zamanda görkemli bir şekilde çiçek açmasını sağlar. Sonunda her zamankinden daha güzel, muhteşem çiçeklerle karşılaşacaksınız.

Epsom tuzu

Hidratlı magnezyum sülfattan oluşan  Epsom tuzu, bitkilerin nitrojen ve fosfor gibi temel besin maddelerini daha iyi özümsemelerini   ve böylece çiçeklenmelerini teşvik etmelerini sağlar.  Ayrıca fotosentez için gerekli olan klorofil oluşumunu da sağlar  .

Ama bana soruyorsun bu malzemeyi nasıl kullanacağım? İşte nasıl:

 • Bir litre suya bir çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Elde ettiğiniz karışımı bitkilerinizin üzerine dökün .
 • Bu numarayı haftada bir kez tekrarlayın.

Solmuş bir orkide nasıl yeniden çiçeklenir ve yeniden büyümesine izin verilir?

Orkideyi kontrol eden kadın

Genellikle orkideler  yılda bir kez , çoğunlukla ilkbaharda çiçek açar. Büyümeyi desteklemek için, çiçeklenme bittikten sonra  çiçek açmış olan sapları tamamen kesmenizi öneririz  . Bitkiniz daha sonra yeni saplar üretebilecek ve eskisinden çok daha güzel çiçeklerle süslenecek! Bu ilk çiçeklenme haftalarca sürebilir! 

  Son solmuş çiçek düştükten sonra aynı gövdede ikinci bir çiçek açmayı tetiklemek için  şu yöntemi izleyin:

 • Sapınızı ikinci düğümün üzerinde kesin
 • Bitkinizi serin bir yere koyun . İdeal sıcaklık 15 ºC civarında olmalıdır  .
 • Ve orkidenizi bu odada yaklaşık yirmi gün, 3 ile 4 hafta arasında dinlendirin .

Göreceksiniz, orkideniz yılda ikinci kez çiçek açacak ve yeni küçük tomurcuklar görünecek!