Orkide bitkisi en yaygın ve sevilen bitkilerden biridir. Çok özel çiçekleri ve zarafetiyle büyülenmemek elde değil. Farklı orkide türleri vardır ve bu bitki çok fazla bakıma ihtiyaç duysa da gerçekten güzeldirler. Nasıl sulanacağını biliyor musun? Ancak bu şekilde uzun yaşayabilecektir.

Orkide bitkisi zarafeti ile çok sevilir, çiçekleri çok renkli ve çok güzel kokuludur. Dünyanın neresinde yetiştirilirse yetiştirilsin, sağlıklı ve güçlü büyümesi için beslenmesine dikkat edilmeli , hatta doğru sulanmalıdır. Gibi? Size hemen söyleyeceğiz. Orkidemizi nemlendirmekle ilgili bu inanılmaz sırrı herkes bilmiyor.

Orkide bitkisi: özellikleri ve tavsiyeleri

Orkide Amerika’nın tropik ve subtropikal bölgelerinden gelir, zarif, şehvetli, rafine ve muazzam bir bitkidir. Ancak birçok insan, bunun çok zor olduğuna inandıkları için onu geliştirmekten vazgeçerler, ancak, bu hiç de öyle değildir. Yirmi beş binden fazla türü var  , aslında farklı renkleri, birçok yaprak türü ve şekli var .

Sağlıklı bir şekilde büyümesi için iklime dikkat etmek önemlidir , hatta oldukça nemli bir ortam seçilmesi tavsiye edilir. Daha önce de söylediğimiz gibi Amerika’dan geliyorlar ve bu nedenle yağmur ve kurak dönemlerin birbirini izlediği bir iklimi tercih ediyorlar. Orkide bitkisi Avrupa’da da oldukça yayıldığı için, bakımlarının kusursuz yapılabilmesi için mevcut kökenlerinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Bu nedenle onlar için tropikal bir iklim seçmek iyidir , bu nedenle onları nemli, sıcak ve bol ışıklı bir ortamda büyütmek gerekecektir. Ayrıca orkidelerin hidrasyonu da dikkate alınmalıdır. Mümkün olduğu kadar uzun yaşamalarını sağlayacak bir hile olduğunu biliyor musunuz? Hepsi sulamada.

orkide bitkileri

orkide bitkisi nasıl sulanır

Tüm bitkiler gibi orkidelerin de doğru miktarda suya ihtiyacı vardır. Sulama yaparken hata yapmak sağlıkları için çok ciddi olur. Öncelikle haftada üç veya dört kez sulamanızı tavsiye ederiz, ancak bitkinin durumunu her zaman kontrol etmek önemlidir, bu nedenle bunu yalnızca toprak kuruduğunda yapın.

Ayrıca sabaha karşı sulamak doğru olur . Nasıl? İşin püf noktası, vazoyu en az otuz dakika boyunca bir leğene batırmak, ardından yaklaşık bir saat açık havada kurumaya bırakmak ve son olarak evinizin içine yeniden yerleştirmektir.

orkideleri sula

Onları sulamak için doğru yöntem budur. Orkidenin kökleri kalın ve gürdür ancak bu sayede suyu daha kolay emebileceklerdir. Harika, değil mi? Hepsi bu kadar değil, çünkü size söylediğimiz gibi neme ihtiyaç duyan bir bitkidir 

Bu nedenle, yaz aylarında kendinize bir nebülizörün yardım etmesine izin verin . Bunun yerine, kuru dönemde, spreyleri kaldırarak haftada yalnızca bir kez sulayın. Bir bitkiyi sulamanın çok önemli olduğunu her zaman unutmayın, aslında her zaman doğru yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde uzun sürmez.