Orkidenin ne zaman nakledileceğini bilmek için üç işaret olduğunu biliyor musunuz? Doğru, hadi bunların ne olduğunu öğrenelim ve muhteşem bitkilerinizi ne zaman saklamanız gerektiğini hemen anlayabilirsiniz.

orkide kökleri

Orkidelerinizin saksısını değiştirme zamanının geldiğini hiç bilmiyor musunuz   ? Merak etmeyin, vaktinin gelip gelmediğini anlamanın üç işareti olduğunu bilmelisiniz. Nakil işlemine devam etmenizi ve harika çiçekler elde etmenizi sağlayacak bu işaretlerin neler olduğunu öğrenelim!

Orkide ne sıklıkla nakledilir

Bir apartman dairesinde yetişebilecek en güzel bitkilerden biri   hiç şüphesiz, kokusu ve ürettiği narin çiçeklerle harika olan orkidedir. Ortamları dekore etmek için uygun olan   bu bitkinin yetiştirilmesi zor değildir, ancak gür bir büyüme ve çiçeklenme sağlamak için ne zaman saksı değişiminin gerekli olduğunu bilmek önemlidir.

Aslında, eşit derecede küçük bir saksı hala küçükken iyiyse, büyümeye başladığında  köklerin gelişmesine izin vermek için daha fazla alana ihtiyaç duyar  . Genellikle bu bitkinin ekimi iki yılda bir  ,  en fazla üç yılda bir yapılmalıdır   , ancak bariz belirtilere dikkat edilerek doğru zamanın ne zaman olduğunu bilmekte fayda vardır.

Orkide

Bu sinyaller sayesinde orkideyi nakletmek için doğru zamanı tespit etmek ve daha iyi bir büyüme sağlamak mümkündür. Bu nedenle   bitkiyi ihmal etmemek ve nakledilmesi gerektiğinde harekete geçmek için bu işaretlerin ne olduğunu bilmek önemlidir . Orkideyi nakletme zamanının geldiğini anlamak için 3 işaretin ne olduğunu öğrenelim!

Orkidenizi nakletmek için üç işaret

Orkidenin gür bir şekilde büyümesini ve uzun süreli çiçeklenmesini sağlamak için, genellikle iki veya üç yılda bir gerçekleşen saksı değişiminin ne zaman yapılacağını bilmek gerekir.

Ancak bunlar her zaman bu önemli ameliyatın gerçekleştirileceği zamanlar değildir  ve  önceden nakil işlemine devam etmenin uygun olup olmadığını hemen anlamanızı sağlayan işaretler vardır .

Bunlar, özellikle sektörde uzman değilseniz, hata yapmamak ve tesisin ölüm riskini ortadan kaldırmak için dikkate alınması gereken işaretlerdir.  Orkide naklinin gerekli olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gereken 3 işaret şunlardır  :

Saksı köklerle dolu.

Köklerin drenaj deliklerinden büyümesi, saksının çok küçük olduğu ve artık bitkinin boyutuna uyum sağlayamadığı anlamına gelir, bu nedenle nakledilmesi gerekir.

Kökler küflüdür.

Muhtemelen suyun durgunluğuna neden olan çok ıslak toprak nedeniyle köklerde küf oluşması, orkide saksısını değiştirme zamanının geldiği konusunda uyarır.

orkideler

Yapraklar kısa ve sarıdır.

Orkidelerin ekim zamanının geldiğini gösteren son sinyali yapraklar verir. Sarı ve azsa saplar kurur, bu nedenle hemen ekilmeleri gerekir.

Orkide nasıl nakledilir

Orkide ekimi   , hafife alınmaması gereken ve köklerin zarar görmemesi için doğru yapılması gereken çok önemli bir işlemdir . Ekim işlemine başlamadan önce, kökleri barındıracak bir katman oluşturmak için birkaç parça ağaç kabuğu alın   . Nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Kökleri kırmamaya dikkat ederek bitkiyi saksıdan çıkarın;

  • Kökleri topraktan arındırın ve kırık veya kuru olmadıklarını kontrol edin;
  • Sağlıksız kısımları makasla kesin ve sararmış yaprakları ve kuru sapları çıkarın;
  • Bitkiyi barındıracak toprağı hazırlayın ve ağaç kabuğu parçalarını ekleyin;
  • Ekilecek orkidenin köklerini aşağı doğru bükerek yeni saksıya yerleştirin;
  • Toprağı köklerin arasına kaydırın ve elinizle veya bahçe malasıyla işleyin.

Orkide nakli işlemi tamamlandı, artık kökler arasındaki tüm boş alanların toprakla doldurulması ve sulamaya geçilmesi gerekiyor. Sonraki üç gün boyunca bitki nemli tutulmalıdır.

ev