Yemyeşil ve sağlıklı bir orkideye sahip olmak için basit bir yöntemi uygulamanız yeterli, biz de bundan bahsediyoruz. 

yemyeşil orkide

Her bitki gibi orkide bitkisinin de  uzun süre dayanabilmesi bakım ve dikkat gerektirir. Sağlıklı ve güçlü orkidelere sahip olmak için bazı doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Uygun bakım ile yıl boyunca  her zaman köklü ve yumuşak yapraklı orkidelere sahip olmak mümkündür  .

Orkidelerin güçlü kökler ve yeni yapraklar geliştirmesi için çok basit bir Asya yöntemi vardır. Bir orkideyi nasıl canlandıracağınızı öğrenmek için verilen talimatları okumanızı öneririm.

Orkidelerin özellikleri

Çiçek dilinde güzelliğin ve şehvetin simgesi olan orkideler, güzel ve zarif çiçeklerdir. Tropikal ve subtropikal kökenli bu güzel  çiçek  İtalya’da da yaygındır. Bu çiçekleri diğerlerinden ayıran şey etli yaprakları ve alacalı renkli çiçekleridir.

Orkide

Ünlü  kelebek orkide veya Phalaenopsis gibi üç orkide türü piyasada özellikle yaygındır.  Bir apartman dairesinde, yaklaşık yirmi derecelik bir sıcaklıkta, aydınlık ve nemli yerlerde ve asla doğrudan güneş ışığı altında iyi büyürler.

Sağlıklı bir  orkide  yılda iki kez çiçek açar ancak yıl boyunca gübrelenmesi gerekir. Sulamaya gelince, sadece tamamen kuru olduklarında sulanmalıdırlar. Bunlar yumuşak topraklarda yetişen hassas bitkiler olduğundan, asla aşırı sulanmamasına dikkat edilmelidir.

Bir orkideyi canlandırmak

Bir orkideyi hayata döndürmek , sağlıklı ve sağlam köklerle büyümesini sağlamak için   Asyalıların kullandığı bir yöntemi izleyebilirsiniz. Başlamak için bir  orkide bitkisi alın  ve toprağın köklerini temizleyin. Daha sonra makas yardımıyla  tüm kökleri kesmek gerekir  . Bu noktada, her bir kökü elinizle çıkardıktan sonra, fazla yaprakları çıkarmak gerekir, böylece sadece orta gövde sağlam kalır.

Orkideyi dikkatlice yıkayıp kalan yaprakları pamukla kuruttuktan sonra bir miktar sarımsak alıp havanda bastırmak gerekir   . Daha sonra ezilmiş sarımsağı bir cam kabın dibine koyun. Sarımsağa su eklenmeli ve daha sonra başka bir kaba süzülmelidir. Daha sonra orkide, yaklaşık üçte biri sarımsak suyuyla doldurulması gereken bir kavanoza konulmalıdır. 

Küçük  orkideyi sarımsak suyunda  yaklaşık yirmi dakika kadar beklettikten sonra bitki boş bir bardakta kurumaya bırakılmalıdır. Bu arada, küçük bir plastik şişe alıp üstünü keserek plastik bir bardak elde etmeniz gerekiyor. Daha sonra şişenin veya boynunun üst kısmı elde edilen bardağın tabanına yerleştirilmelidir.

Daha sonra küçük orkidenin kökünü  şişenin boynuna yerleştirmeniz gerekir  . Daha sonra kökleri ıslatmamak için biraz su eklemelisiniz. Dipteki su saatler geçtikçe buharlaşacak ve yeterli nemi koruyacaktır. Şişenin içindeki orkide bitkisine iki günde bir biraz su püskürtmek gerekir  ve bir ay sonra hızla yeni kökler ve yeni sağlıklı ve sağlam yapraklar geliştirecektir.

Orkide

Orkide İpuçları

Orkideler her zaman şeffaf saksılara ekilmelidir çünkü kök sistemlerinin gelişmesi için çok fazla ışık gerekir  Orkideler için uygun saksılar, maksimum   oksijenlenme ve havalandırmayı garanti edebilen saksılardır.

Orkide bitkileri saksıları su dolu bir kap içerisine konularak sulanmalıdır. Orkidelerin klora tolerans göstermediği göz önüne alındığında, onları yağmur veya damıtılmış su ile püskürtmek ve sulamak en iyisidir.

Orkideyi  banyo, mutfak veya sera gibi nemli yerlere yerleştirmek en iyisidir  . Orkidenin yerinde kalması için   asla güneş ışığına maruz kalmaması, suyun durgunluğundan kaçınması ve köklerinin dikkatlice kesilmesi gerekir.

Orkidenin tekrar çiçek açması için   gübre ve suyu uygun sıklıkta vermeniz, yaprakları periyodik olarak kontrol edip bir bez veya pamukla temizlemeniz yeterlidir. Bunları iyi havalandırılan bir yerde ve yirmi dereceyi aşmayan bir sıcaklıkta tutmak çok önemlidir.

ev