Orkideyi yemyeşil yapmak ve canlandırmak için bir Asya sırrı olduğunu biliyor muydunuz? Yakında genç yapraklar ve kökler doğacak, bundan oluşuyor!

Şişede orkide

Orkideyi kuruduğunda veya ölmek üzereyken canlandırmanın bir Asya sırrı vardır. Kısa sürede bitki kök ve genç yapraklar üretecek ve gürleşecektir. Sadece bu değil, aynı zamanda çok sayıda çiçek üretecek ve evi ve dış cepheleri mümkün olan en iyi şekilde dekore edebilirsiniz. İşte bu Asya sırrı!

Orkidenin kökleri kuru veya çürüktür

Orkide köklerinin kuru olabilmesinin ana nedeni beslenmenin olmamasıdır, ancak çürüdüklerinde sebep şüphesiz yanlış sulamadan kaynaklanmaktadır. Aslında, orkideler aşırı ıslanırsa, kökler kuruyamaz, bu yüzden önlem almak gerekir.

Orkide

Bitki kontrol edilmeli ve iyi olmayan kökler kesilerek yok edilmelidir. Ek olarak, kurutmayacak kadar kuru ama nemli bir yerde tutulmalıdır. Kökler çürümüşse, mantar enfeksiyonları bitkilere saldırabilir ve dokulara su yoluyla girebilir. Mantarların çoğalması, tam olarak su durgunluğu nedeniyle kök çürümesine neden olabilir.

Bu nedenle orkideler çürümüş kökleri kestikten sonra dezenfekte edilmeli ve güçlerini ve canlılıklarını geri kazanmak için muamele edilmelidir. Uygun tedavi, herhangi bir lezyonu iyileştirebilir ve bitkiye saldıran zararlıları ve mantarları önleyebilir.

Orkide için sarımsak

Sarımsak orkideler üzerinde inanılmaz etkilere sahip olabilir ve yemyeşil büyümelerini sağlayabilir. Her şeyden önce, sarımsak bitkileri diğer bileşenlerden daha iyi dezenfekte edebilir. Bilindiği gibi, orkideler zararlılar ve hastalıklar tarafından saldırıya uğradığında çiçeklenmeyi durdurabilir.

Orkidelere uzun ömür sağlamak için, onları zararlılara etkili bir şekilde karşı koyabilen oryantal bir ilaç olan sarımsakla beslemek gerekir. Doğru şekilde kullanılırsa, orkide yine genç çiçekler ve yapraklar üretecek ve bereketli bir şekilde gelişecektir.

Sarımsak vitamin bakımından zengindir ve hem insanlar hem de bitkiler için mükemmel özelliklere sahiptir. Asya yöntemiyle sarımsak çözeltisi hazırlamak, şüphesiz birkaç ay içinde orkideleri iyi gelişmiş, yapraklar bakımından zengin ve ilk çiçeklerle elde etmek için en iyi seçimdir.

Bitkiler  sarımsak çözeltisi  ile sulanmalıdır, ancak toprağın kuru olup olmadığını kontrol etmek gerekir. İşte bitkiyi kuru ve aynı zamanda nemli tutmanın, çok kısa sürede yaprak ve çiçeklere sahip olmanın yolu!

Orkide

Orkideyi canlandırmanın Asya sırrı

Orkideyi neredeyse kuru ve solmuş olduğunda canlandırmanın Asya sırrı gerçekleştirmek kolaydır, işte nasıl:

  • Kökleri iyice yıkayın;
  • Bir harçta bütün kabuğu ile bir diş sarımsak ezin;
  • Ezilmiş sarımsakları bir kaba koyun ve yarım litre su ekleyin;
  • Suyu süzgeçle karıştırın ve süzün;
  • Pamuklu bir ped ıslatın ve orkideleri dezenfekte edin.

Bu noktada orkideyi bir bardağa koyun, elde edilen çözelti ile doldurun ve 20 dakika boyunca hareket etmesine izin verin. Bir süre sonra, orkideyi kökü ile camdan çıkarın ve kurumasını sağlamak için başka bir yere koyun.

Kök tamamen kuruduğunda, plastik bir şişeyi kesin ve kapağın bir kısmını içine baş aşağı koyun, ardından kökü içine yapıştırın. Plastik şişeyi, orkidenin köküne dokunmaktan kaçınarak dibi kaplayana kadar doldurun. Bu şekilde, briar her zaman sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için gerekli nemi koruyacak ve çürümeyecektir.

Şişeyi kökü ile serin ve kuru bir yere yerleştirin ve her 2 günde bir sarımsak çözeltisi ile püskürtün. Bir ay sonra orkide sağlıklı ve güçlü kökler geliştirmiş olacak. Bitkiyi nemli tutmak için sık sık sulayın ve hızlı bir şekilde büyüyeceğini, genç ve sağlıklı yapraklar geliştireceğini göreceksiniz.