Bu güzel bitki olan ortancanın en iyi şekilde gelişmesi için stratejik noktalara yerleştirilmesi gerekir. Bakalım neymişler.

Ortanca

Ortanca , rengarenk ve canlı yaprakları olan güzel bir bitkidir, dekoratif amaçlı olarak en sevilen ve seçilen bitkiler arasında yer alması tesadüf değildir . Ancak eğer ona doğru şekilde bakmazsak kolaylıkla solabilir veya ölebilir Mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını istiyorsanız, zamana karşı dayanıklılığını ve renklerin canlılığını garanti edecek bazı küçük ve basit kurallara uymalısınız.

Ortancanın özellikleri

Ortanca, Hydrangeaceae familyasının oldukça beğenilen bir çiçek bitkisidir ‘Ortanca’ bitkinin ortak adıdır: Bilimsel adı , onu 1771 yılında Madagaskar’da keşfeden doğa bilimci Philip Commerson tarafından verilen isim olan Hortensia’dır .

Bu çiçek bitkisinin benzersizliği çiçeklerinde yatmaktadır: onlar korymb adı verilen küresel gruplar halinde toplanmıştır . Ortancaların en yaygın türü beyaz delikli olanıdır, ancak daha az yaygın olan kırmızı, mor, pembe, mavi ve mor çiçekleri olan türler de vardır. Bu renklerdeki çeşitliliğin çok özel bir nedeni vardır: İçinde büyüdükleri toprağın asitliği . Toprağın pH’ı <6 (asit) varsa çiçekler daha mavi olur. PH>6 (temel) ise çiçekler pembe olacaktır. Bu varyasyon , taç yapraklarındaki pigmentin alüminyum iyonlarına duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır .

Bununla nasıl ilgileneceğimizi görelim.

Beyaz ortanca

Ortanca bakımı için temel adımlar

Ortanca çiçek bitkisini evde yetiştirmeye karar verdiyseniz , onunla ilgilenmek için uymanız gereken bazı küçük kurallar olduğunu bilmelisiniz . Zaman içerisinde canlılığını ve parlak renklerini koruyabilmesi için özel bakıma ihtiyaç duyan bir çiçektir .

Bahçede ortanca yetiştirebileceğiniz gibi uygun bir saksıya dikip kapalı alanda saklamaya da karar verebilirsiniz. Estetik açıdan kesinlikle odalarınıza ekstra bir dokunuş katacaktır. Ama nereye yerleştirmeli? Büyümesi ve bakımı için en uygun çevre koşullarının neler olduğunu birlikte görelim .

Öncelikle ortancamız için seçeceğiniz odanın sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor: ideal sıcaklık 18 derece civarıdır . Bu verilerden yola çıkarak onun temiz havaya ihtiyaç duyan bir bitki olduğunu tahmin edebiliyoruz: doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak ölümcül olabilir. Ortanca için mükemmel yer kısmi gölgeli bir alandır ; ısı kaynaklarına veya doğrudan ışığa maruz bırakılmamalıdır. Dolaylı ışık idealdir. Güneşin bitkimizi öpebildiği tek zaman sabahın erken saatleridir: O dönemde güneş çok hassastır ve ortanca yapraklarına zarar vermez.

Sulama ve budama

Diğer iki temel husus ortancanın sulanması ve budamadır. Ortanca bol miktarda suya ihtiyaç duyan bir bitkidir : toprağın daima nemli olması gerekir. Aşırıya kaçmamaya ve durgunluk yaratmamaya dikkat etmelisiniz . Ayrıca tomurcuklanma döneminde bol su, çiçek açtıktan sonra ise biraz daha az su eklemeniz gerekir.

Sezon sonunda ortancanın tomurcukların üzerindeki dal kesilerek budanması ve karanlığa bırakılması gerekir . Böylece gelecek sezonda her zamankinden daha güzel bir şekilde gelişmek için gerekli enerjiyi toplayacaktır.

ev