Çoğu evde örümcekler, evinizde olmasını istediğiniz son ziyaretçiler arasındadır. Bu istenmeyen misafirler genellikle evlerimizin köşelerinde yuva yapar ve onları kovalamak her zaman kolay değildir. Ancak uygulayabileceğiniz çok etkili anti-araknid teknikleri sayesinde onları evinizden uzak tutabilirsiniz.

Pencerelerden, deliklerden, duvarlardaki veya kapılardaki çatlaklardan içeri girerler ve evin her yerine ağlarını örerler. Hatta bazıları örümcekleri görünce tüylerini diken diken eder. Onları öldürmeden uzak tutmak istiyorsanız işte size harika tüyolar.

Bir kaide üzerinde örümcek

Örümcekleri evden etkili bir şekilde nasıl uzak tutabilirim?

Örümcekleri kovmak veya ortadan kaldırmak için genellikle kimyasallar kullanmaya  eğilimliyiz . Ancak piyasadaki geleneksel ürünlere imrenilecek hiçbir şey olmayan ekolojik tavsiyeler ve yöntemler uygulayarak onları evden uzak tutmak mümkün.

  • Örümcekleri kovmak için limon esansiyel yağı kullanın

Limon esansiyel yağı

Örümcekler limon kokusunu hiç sevmezler. Bu doğal ve hepsinden önemlisi ucuz böcek kovucudan yararlanmak için 1 litre su ile bir yemek kaşığı limon esansiyel yağını karıştırmanızı öneririz  .  Kokulu kovucunuzu aldıktan sonra, bir sprey şişesine dökün ve ardından haşerelerin yuvalandığı alanlara püskürtün. Unutulmamalıdır ki, limonun asidiyle teması halinde zarar görebilecekleri için renkli boyanmış duvarlardan kaçınmak daha iyidir. Limon esansiyel yağınız yoksa,  bunun yerine limon suyu kullanabilirsiniz.  Bu durumda, güçlü kokabilmesi için bu narenciye meyvesinin büyük miktarda saf olarak kullanılması uygundur.

Lavanta, çay ağacı ve nane gibi diğer uçucu yağlar, örümcekleri evden uzak tutmada eşit derecede etkilidir. Bunlar limona harika alternatifler.

  • Beyaz sirke ile örümcekleri evinizden uzaklaştırın

Beyaz sirke, örümcekleri ve her türlü parazit böceği kovmak için mükemmel bir doğal bileşendir. Bir sprey şişesine eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi karıştırın ve   ardından doğrudan örümceklerin yerleşmeye meyilli olduğu bölgelere püskürtün. Örneğin kapılar, pencere pervazları, havalandırma ızgaraları veya pencere köşeleri gibi yerler.

  • Örümcekleri kestane ile uzak tutun

kestane

Örümcekler kestane kokusunu sevmezler. Evinizin çevresine haşerelerin yuva yaptığı yerlere biraz koyun ve  geri dönmeleri an meselesi olacaktır.

  • Örümcekleri korkutmak için sedir kullanın

Kullanabileceğiniz en iyi doğal örümcek kovuculardan biri sedir ağacıdır. Ve iyi bir nedenle, onu evin farklı yerlerine yeterli miktarda dahil ederek , örümcekler başka yerlere yuva yapacaklardır. Dolapları stoklayın veya kıyafetlerinizi sedir dolu bir kapta saklayın ve örümceklerden korunacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sedirin kıyafetlerinizi güvelere karşı koruduğunu da unutmayın.

  • Hindistan cevizi yağı ve sirke kombinasyonu ile örümcekleri uzak tutun

 Örümcekleri evinizden uzak tutmak söz konusu olduğunda cömert miktarda beyaz sirke  ve hindistancevizi yağı kombinasyonu müthiş.  Bunun için bir bardak beyaz sirke ve yarım bardak hindistancevizi yağından oluşan  bir karışım yapın  ve solüsyonu bir spreye dökün. Doğal kovucunuzu evin çeşitli alanlarına, açık alanınıza ve hatta garajınıza püskürtebilirsiniz.

  • Uçucu yağ ve bulaşık deterjanı kombinasyonu ile örümcekleri uzaklaştırın

Bir başka doğal ve etkili örümcek sökücü, 5 damla  karanfil esansiyel yağı  ve 5 damla sıvı sabunu biraz su ile karıştırmaktır. Malzemeleri iyice karıştırın ve ardından her şeyi bir sprey şişesine dökün. Pencere, teras veya bahçe gibi örümceklerin geliştiği yerleri karıştırın ve püskürtün.

İlk olarak, çözümü daha geniş alanlarda kullanmadan önce küçük bir döşeme parçası gibi gizli bir yüzeyde deneyin. Gerçekten de,  yağların yüzeyleri lekelemesi muhtemeldir. 

Bunların hepsi, aynı zamanda iç mekanlarımızı kokulandırmanın yararını da taşıyan, piyasadaki böcek ilaçlarına karşı güvenli alternatiflerdir!

ev