Bazı böcekler bitkileriniz için zararlı olabilir. Neyse ki, 5 bitki gerçek kovucular olarak çalışır ve doğal bir böcek ilacı ürünü olarak işlev görür. Sivrisineklere, örümceklere ve karıncalara karşı aynı anda savaşırlar!

Böceklerle savaşmak kolay bir iş değil. Ancak böceklerin biyolojik kontrolünde etkili olabilecek doğru bitkilere sahipseniz bu düşündüğünüzden çok daha kolay. Her biri, bitkilerinizi mahveden bu küçük canavarlara karşı etkilidir.

Örümcekleri, karıncaları ve sivrisinekleri uzaklaştıran 5 bitki nedir?

Bir böcek bitkinizi mahvedebilir ve hayatta kalmasını tehlikeye atabilir.  Bitkileriniz için bu zararlı küçük hayvanlarla savaşabilir ve onları kimyasal kullanmadan uzak tutabilirsiniz çünkü ektiğiniz şey karınca, örümcek ve sivrisineklere karşı koruyucu görevi görür . 

  1. Limon otu

Bazı bitkiler böcekleri çekiyorsa, bu bitki örümcekleri, sivrisinekleri ve karıncaları aynı anda kovmada çok etkilidir.  Limon otu kovucu özelliklerini bu böceklerin nefret ettiği güçlü kokusuna borçludur  . Üstüne üstlük, bu bitkinin bakımı kolaydır. İstilacı böcekleri kovmak için evin kapı, pencere gibi giriş yerlerinin veya tüm güneşli yerlerin yakınına yerleştirilmesi tavsiye edilir.

  1. Lavanta

Lavanta pire, sinek, sivrisinek ve hatta güve gibi böceklerin varlığına karşı savaşmak için idealdir. Bu bitki bahçeniz için zararlılara karşı etki ediyorsa, bunun sebebi kokusudur. Saksılarınızı terasınıza veya doğrudan ışık alan bitkilerinizin yanına yerleştirebilirsiniz.  Rahatlatıcı bir kokuya sahip bir böcek bariyeri  !

 

böcek lavanta

  1. nane

Karıncalar, bitkileriniz için haşere böcekleri olabilir. Ekosisteme ve solunum sistemine zarar veren bir böcek ilacı püskürtmek yerine   nane ekin. Bu bitki hem karıncaları hem sivrisinekleri hem de yaprak bitlerini uzaklaştırır. Bu itici özelliklerden yararlanmak için bir tencereye dikmek ve drenaj deliğini tıkamak en iyisidir.

böcek nane

  1. Frenk soğanı

Karıncalar, Japon böcekleri veya yaprak bitleri gibi böceklerin varlığına ve çoğalmasına karşı savaşmak için  frenk soğanı idealdir. Bu zararlıları uzak tutan etkili bir biyolojik böcek kovucudur. Düzgün bir şekilde korumak için, tam güneşte dikilmelidir. Bu güzel kokulu bitki ile ekinlerinize zarar veren istenmeyen böceklere veda edebilirsiniz.

böcek frenk soğanı

  1. Bazilika

Evde yetiştirebileceğiniz fesleğen,   içeri girdiğinde sizi ısırıp kaşıntıya neden olabilecek sivrisinekleri kovmak için idealdir. Limonlu kokusu   , bu zararlı böceği uzaklaştıran doğal bir böcek ilacı görevi görür. Bu aromatik bitkiyi saksıda veya bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Fesleğenin gelişmek için gölgeye ihtiyacı vardır.

böcek fesleğen

Zararlı böceklere karşı başka bir bitki

Yukarıda bahsedilen bitkiler böceklerin kontrolü için ürkütücü ise, sivrisinek önleyici özelliklere sahip başka bir bitki türü daha vardır.   Yaz aylarında cibinlik kullanmadan çok sık görülen böcek ısırıklarını önleyecektir !

böcek biberiye

  • Biberiye

Bu sağlıklı bitki  , bahçenizin yakınında sivrisineklerin çoğalmasını engeller. Kullanmak için barbekünüzde yaktığınız sıcak kömürlerin üzerine birkaç tel koyun. Bu bitki doğal ve zorlu bir sivrisinek kovucu görevi görür.

Anlayacağınız gibi, sürünen ve uçan böcekleri avlamak   için, bitkilerinizi korumak için endüstriyel bir böcek ilacı püskürtmek gerekli değildir . Bu bitkiler, tarlalarınız için bu böcek zararlılarının hem istilasını hem de varlığını önleyebilir!