Parke üzerindeki çizikler, bu harika zemin kaplamasının sahipleri için her zaman baş ağrısına neden olmuştur. Bu şekilde sorun birkaç dakika içinde çözülür.

Çizgili parke

Bu zeminin seçimi , doğal zeminlerin avantajlarını arttırmayı amaçlayan bir malzeme türü felsefesine dayanmaktadır .

Sıcaklık, stil ve yalıtım açısından hiçbir şey masif ahşap veya kontrplak döşemeyle karşılaştırılamaz En şık ve dayanıklı zemin kaplamasıdır ve eğer bozulursa restore edilebilir ve yeni gibi olur.

Parke zeminli oturma odası

Ancak dikkatli olun, parkemizin doğru bakımı özellikle evcil hayvanların veya çok küçük çocukların bulunduğu evlerde her zaman kolay bir iş değildir.

Parkedeki çizikler ile ne yapmalı

Parke bakımı yaparken parkenin dayanıklılığının ve dayanıklılığının büyük ölçüde kalitesine ve sonrasında nasıl muhafaza edildiğine ve bakımına bağlı olduğunu unutmamak önemlidir .

Parke yaklaşık bir santimetrelik ahşap kalaslardan oluşur. Kurulumu için önceki zemini kaldırmak ve her şeyden önce boyamak gerekir .

Boyanın kalitesi ve düzenli olarak yenilenmesi, zeminin zaman içindeki korunma derecesine bağlıdır.

Peki parkedeki çizikler zaten oluştuktan sonra nasıl giderilir? Parkeyi yenilemek ve görünümünü hızla iyileştirmek için hangi DIY sistemlerinin kullanılacağını öğrenelim.

Yüzeysel çizikler

Bu durumda yapılacak ilk şey çiziğin derinliğini kontrol etmektir. Şanslıysanız ve sığsa, tamir sıvısıyla (her türlü yapı mağazasında satılır) tamir etmeyi deneyebilirsiniz.

Evinizin zemini ile aynı renkte olup olmadığını kullanmadan önce çok dikkatli kontrol etmeniz önemlidir. Bu nedenle, çizik içine dökmeden önce, mükemmel renk olduğundan emin olmak için zeminin tenha bir köşesinde test etmek bir ipucudur.

Tek başınıza da ilerleyebilirsiniz ve eğer çizilen bir kapı ise öncelikle bunun neden olduğunu bulmamız ve sorunu ortadan kaldırmamız gerekir, ardından parkemizle aynı renkte veya mümkün olduğunca benzer bir balmumu çubuğu alırız. .

Sahte laminat parke

Bu noktada çiziğin üzerine damlatacağımız bir miktar balmumunu çakmak gibi bir ısı kaynağıyla eritiyoruz . İstenilen rengi elde etmek için çeşitli renklerde birden fazla çubuk da kullanabilirsiniz .

Daha doğal bir etki vermek için ahşabın dokusunu takip ediyoruz, gerekirse bir çubukla damarı yeniden oluşturuyoruz. Balmumu kuruduktan sonra fazlalığı çok ince zımpara kağıdıyla çıkarın ve son olarak nemli bir mikrofiber bezle temizleyin.

Artık parkeyi hızlı ve etkili bir DIY ürünü olan balmumu ile işleyerek zımpara kağıdıyla giderilen parlaklığı geri kazanabiliriz .

Balmumu blokları

Balmumunu benmari usulü eritip buna biraz keten tohumu yağı eklememiz gerekecek, böylece zemin yeniden parlayacak!

Sahte laminat parke

Gerçek ahşap parke satın alamayanlar için laminatta da benzer şekilde izler ve çizikler oluşabilir . Bu durumda sorunu çözmek için klasik mum boya kalemlerine güvenebiliriz .

Öncelikle ahşap zeminde olduğu gibi parçayı temizleyerek her türlü toz veya diğer kalıntıları ortadan kaldırıyoruz.

Laminatın rengindeki pastel boyayı bulduktan sonra çizik dolana kadar ovuyoruz. Son olarak fazla pastel boyayı temiz bir bezle alın ve cilalayın.

ev