Genellikle kaba ve kalın olan küçük bir halı, paspas genellikle evin veya apartmanın girişine girmeden önce ayaklarınızı silmek için yerleştirilir. Her çeşit, farklı boyut, renk veya kişiselleştirilmiş vardır. Birincil amacı, evin içine girmesini önlemek için ayakkabı tabanındaki kiri toplamaktır. Bu nedenle kaçınılmaz olarak sürekli çiğnenir ve çok fazla toz biriktirir. Ama fikir, siyah, kirli ve itici bir paspasa sahip olmak değil.

Bu nedenle, depoladığı tüm bakterileri kovmak için düzenli olarak sürdürmek önemlidir. Paspasınızı kimyasal kullanmadan temizlemek ister misiniz? İşte giriş paspasınızın yeni gibi görünmesini sağlayacak çok etkili doğal çözümler!

Hindistan cevizi lifi paspas

paspas

En popüler paspaslar, ezilmeye karşı dayanıklı ve kolayca zarar görmeyen bir bitkisel lif olan hindistan cevizinden yapılanlardır.

Bu paspasları temizlemeden önce mutlaka iyice temizlemenizi ve mümkünse içlerinde biriken fazla kiri temizlemek için süpürmenizi öneririz.

Şimdi gelelim temizlik için hangi malzemeleri kullanacağımıza!

Tuz ve beyaz sirke

Paspaslarınızı temizlemenin en etkili yolu, en inatçı kirleri emme özelliğine sahip kaba tuz kullanmaktır. Paspasınızı kaba tuz serperek başlayın: tüm yüzeyin kaplandığından emin olun.

Daha sonra bir kovaya su ve bir bardak beyaz sirke ekleyin ve içine bir fırça batırın. Nemli paspası paspasın üzerinden geçirin ve biraz dirsek yağı   ile lifler arasında biriken tuz ve kir temizlenene kadar fırçalayın.

Daha sonra tekrar kullanmadan önce sadece suyla durulayın ve güneşte havayla kurutun. Küf ve mantar oluşumunu önlemek için tamamen kurumasını sağlamanızı öneririz.

Not: Yağ giderici, antibakteriyel ve deodorant, beyaz sirke paspasınızı temizlemek için idealdir. Hızlı bir şekilde dezenfekte edecek ve orijinal görünümünü geri kazanacaktır.

Karbonat

fırın paspası

Tuz ve beyaz sirkeyi değiştirmek için kabartma tozu alternatifi mükemmeldir: Bu bileşen, hafif bir aşındırıcı etki ile mükemmel temizleme, antiseptik ve leke çıkarma özelliklerine sahiptir. Bir bonus olarak, paspas genellikle hoş olmayan kokular yayar, bu beyaz toz onları doğal olarak emerek hızla etkisiz hale getirir.

Paspasınızı kabartma tozu serpin ve birkaç saat bekletin, ardından bir süpürge veya elektrikli süpürge kullanarak süpürün.  Daha sonra su ve sirke   ile durulayın ve   kurumaya bırakın. Bu ucu, kirin fazla birikmemesi için ayda en az bir kez, durulamadan kuru bile olsa kullanmanızı öneririz.

Not: Kolayca zarar görebileceğinden hindistan cevizi paspasın asla çamaşır makinesinde yıkanmaması gerektiğini unutmayın.

kauçuk paspas

kauçuk paspas

Kauçuk paspas daha az hassastır, daha yumuşaktır ve temizlenmesi daha kolaydır. Önce biraz su ve fazla kiri temizlemek için bir süpürge kullanarak temizlemenizi, ardından temizlemeye devam etmenizi öneririz.

Marsilya sabunu

Her zaman popüler olan Marsilya sabunu, tüm yüzeyleri çok nazik bir şekilde yağdan arındırmak için çok etkili bir ekolojik bileşen olarak bilinir.

Paspasınızı yıkamak için bir leğeni suyla doldurun ve yaklaşık 3 yemek kaşığı    Marsilya sabunu  ekleyin . İyice çözülmesine izin verin, ardından kauçuk paspası leğene batırın ve bir süre ıslanmasına izin verin. Ardından bir sert fırça veya eski bir elbise fırçası alın ve yüzeydeki kiri temizlemek için paspasın yüzeyini ovalayın. Son olarak, sadece suyla durulayın ve güneşli bir yerde kurumaya bırakın. Tamamen temiz olacak ve tüm kirlerden kurtulacak!

Beyaz sirke ve kabartma tozu

Giriş paspasınızı temizlemek için ideal kombinasyonu arıyorsanız, beyaz sirke ve kabartma tozu ikilisine bahse girin. Ayrı ayrı çok etkililerse, birlikte ona kusursuz bir temizlik sunmak için müthiş olacaklar!

Bu iki çok yönlü ürün, en inatçı kirleri bile temizleyen ve dezenfekte eden bir reaksiyona neden olur.

Bir kova suya 4 yemek kaşığı kabartma tozu ve yaklaşık 200 ml beyaz sirke dökün. Ardından, kauçuk paspası en az yarım saat bekletin, ardından eski bir fırça kullanın ve gömülü kirleri çıkarmak için kuvvetlice fırçalayın. Son olarak durulayın ve kurumaya bırakın. Paspasınız temiz ve parlak olacak!

Not

Bu ilaçlar nazik ve sert olmasa da, listelenen bileşenlerin herhangi bir zarar vermediğinden emin olmak için yıkama etiketlerini kontrol etmek yine de önemlidir.

ev