Patatesleri böceklerden nasıl korursunuz? Birkaç yöntem vardır, ancak özellikle biri çok etkilidir.

böceklere karşı doğal yöntem

Hızlı üreme hızına sahip olan ve larvaları çok açgözlü olan patates böceği ile uğraşırken hızlı hareket etmek çok önemlidir .

Ev bahçelerinde popüler bir bitki olan patates, ne yazık ki çekici ama doyumsuz böcek (Leptinotarsa ​​​​decemlineata) için ideal bir besin kaynağı sağlayan birçok itüzümü bitkisinden biridir.

Bu ailede böceğin hedef aldığı diğer bitkiler arasında domates ve biber bulunur.

Bu böceğin yetişkin formu tipik olarak yaklaşık 10-12 mm uzunluğundadır ve siyah benekli bir kafa ve korse ile sarı bir gövdeye sahiptir.

Böceğin elytrası beş düz siyah çizgiyle işaretlenmiştir. Böceğin larvası turuncu-kırmızı renktedir ve kenarlarında iki sıra siyah nokta vardır .

Aslen Amerika Birleşik Devletleri’nden olan bu böcek, 1920’lerde Avrupa’ya geldi ve istila ettiği bölgelerde hızla mahsullere önemli ölçüde zarar verdi.

Ortaya çıkan kıtlıklar o kadar şiddetliydi ki, Fransa ve İngiltere’de etkilenen mallara karşı mücadeleyi uygulamak ve ticaretini sınırlamak için özel yasalar çıkarıldı .

Bu çabalara rağmen, o sırada mevcut olan kontrol yöntemleri yetersizdi ve böcek hızla kıtaya yayıldı, bu sorun, ardından gelen Dünya Savaşı ile daha da kötüleşti.

Böcek istilasına uğramış patateslerin erken belirtileri

Kışı bir yetişkin olarak yerde geçirdikten sonra, Colorado böceği daha sıcak aylarda , tipik olarak Mayıs civarında ortaya çıkar .

Daha sonra yumurtalarını bırakacağı konukçu bitkileri aramaya koyulur. Bu bitkilerin yaprakları , böceğin yumurtladığı 700 ila 2.000 yumurtadan çıkan obur larvalar tarafından yakında tüketilecek .

Sadece 20-25 gün içinde, yumurtalarını bırakmaya devam edebilen ve yaşam döngülerini yeniden başlatabilen yeni nesil yetişkin böcekler üretilir.

Bu döngü Haziran ve Eylül ayları arasında tekrarlanır ve yılda 2-3 nesille sonuçlanır ve bu da geç ekinlerde bile önemli hasara neden olabilir.

patates böceği

Colorado böceğini tanımlamak basit bir iştir. Hem yetişkinler hem de larvalar, bitkinin yapraklarının önemli kısımlarını tüketme yeteneğine sahip olan ve sonunda bitki iskeletleşmesine yol açan oldukça büyük kolonilerde bulunabilir .

Larvalar, bitkinin yapraklarını, çiçeklerini ve meyvelerini amansız bir şekilde tüketen bu hasarın ana suçlularıdır.

Patatesleri böceklerden koruyun

Colorado böceğini önlemenin ana yöntemi, kapsamlı bir ürün rotasyonu stratejisinin uygulanmasıdır.

Ne yazık ki ev bahçesi gibi küçük ölçekte bu yaklaşım önemli sonuçlar vermeyebilir. Erişkin böcek birkaç metre bile hareket etseler patateslere rahatlıkla ulaşabilirler .

Patatesleri böceklerden korumaya yönelik olası bir yaklaşım, “yem bitkileri” kullanmaktır. Bu taktik, minyatür bir serada birkaç patates bitkisinin yetiştirilmesini ve daha sonra Mayıs ayı başlarında nakledilmesini içerir.

Bu bitkiler, kışı geçiren yetişkin haşereler için bir mıknatıs görevi görerek, korumayı amaçladığımız mahsulleri istila etme şansı bulamadan kolayca yakalanmalarını ve yok edilmelerini sağlar .

Colorado böceğinin gelişini önlemenin bir yöntemi, bölgedeki yabani otları yok etmektir. Bunun nedeni, birçok yabani otun parazit için konak görevi görmesidir .

Böcek için daha yaygın olarak tercih edilen yabani otlardan bazıları arasında Datura stramonium, Atropa belladonna, Solanum dulcamara , Hyoscyamus niger ve ayrıca Aspidistra lanceolata ve lale gibi süs bitkileri bulunur.

Bu bitkileri bahçeden ve yakınından çıkararak, sonraki Colorado böceği istilası şansı büyük ölçüde azalır.

Organik tarım için onaylanmış insektisitlerin kullanımı

Böcek istilası ile uğraşırken, böcek ilacı kullanımı bir zorunluluktur. Bununla birlikte, yalnızca Colorado böceğini değil, aynı zamanda doğal yırtıcılarını da ortadan kaldırdıkları için geniş spektrumlu ürünleri kullanmaktan kaçınmak önemlidir .

Müdahale için en uygun zaman, yetişkinlerden daha yıkıcı oldukları ve gelecek nesiller için temel oluşturdukları için ilk larvaların ortaya çıktığı zamandır. Bu eylem tarzını göz önünde bulundururken birkaç seçenek mevcuttur.

Organik tarım , böceklerin sindirim kanallarını tıkayan Bacillus bazlı insektisitlerin kullanımına izin verir .

patates böceği

Bu ürünlerin optimum etkinliğini sağlamak için, alanı iyice ıslatmak ve yağmurdan sonra tekrar uygulamak önemlidir .

Unutulmamalıdır ki bu ürünler organik tarım uygulamalarında kullanım için onaylanmıştır.

Azadirachtin içeren neem yağının çeşitli faydaları vardır. Bitkileri hem yutma hem de temas yoluyla etkileme yeteneğine sahiptir ve bitki dokusuna nüfuz edebilir ve köklere uygulandığında orta düzeyde sistemik etkiler sergileyebilir .

Aynı zamanda bir kovucu görevi görür ve beslenmeyi caydırır ve bir istila meydana gelirse yaprak bitlerini kontrol edebilir. Ayrıca bu solüsyonun organik tarımda kullanımına izin verilmektedir .

Asetamiprid yüksek sistemi sayesinde uygulama sonrası bitki boyunca eşit olarak dağılır.

Sonuç olarak, bitkiyi yağmurun etkilerinden koruyarak tedavinin birkaç hafta yerinde kalmasını sağlar. Acetamiprid yutularak hareket eder , larvalarla savaşır ve yaprak bitlerinin varlığını düzenler .