Dışı çıtır içi yumuşacık… Tek başına ya da bir et yemeğinin yanında basit bir şekilde yenebilen, ancak her zaman enfes bir lezzetle yenilebilen meşhur fırınlanmış patates “patates” tarzını bilirsiniz. Ağzınız şimdiden sulandıysa ve ağzınızda eriyen mükemmel pişmiş patatesler yapmak istiyorsanız, onları başarıya ulaştırmak için şeflerin şaşmaz hilesini açıklayacağız.

Herkes tarafından takdir edilen  fırınlanmış patateslerin  hazırlanması kolay değildir. Doğru sıcaklığın, statik fırının veya fanın veya hatta doğru malzemelerin kullanılması arasında karmaşık olabilir. Ancak şeflerin ortaya çıkardığı bir malzeme, iyi çıtır patatesler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kumpir

Fırında patates tarifi: Şefin tavsiyesi

Kabartma tozu sayesinde  bu kadar gevrek ve yumuşak patateslere sahip olabilirsiniz. Doğal bir kimyasal işlemle, bu çok yönlü beyaz toz, patatesin yüzeyini gözenekli ve pürüzlü hale getirir. Bunu yapmak için, bir çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırılmış kaynar suya daldırın, dörde bölün veya patates kızartması yapın.

Bu işlemin amacı patatesi asit PH’dan alkali PH’a dönüştürmektir. Bu dönüşüm, patatesin baharatını emecek ve yüzeyde doku kazandıracak olan dışını parçalamayı mümkün kılar. Ek olarak,    kabartma tozu  patatesteki pektinin parçalanmasına ve nişastanın yüzeye çıkmasına yardımcı olacaktır. Patatesler piştikten sonra daha sıkı ve gevrek olacaktır.

Bu nedenle işlem, yukarıda açıklandığı gibi , zeytinyağı, iki diş kıyılmış sarımsak, kuru veya taze biberiye ve tuz ve karabiber ile tatlandırılan patates dilimlerini yaklaşık 5 dakika kaynatarak  önceden pişirmekten ibarettir  .

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine fırına verin. 25 dakika pişirin, sonra patates dilimlerini çevirin ve yaklaşık 20 dakika pişirin.

Başarılı patatesler için, bu tarif için mükemmel olan, unlu etleri için Charlotte veya Amandine gibi belirli bir patates çeşidinin seçilmesi tavsiye edilir.

Biberli patates nasıl yapılır?

Chive soslu patates

 Geleneksel fırında patates  gibi  , bu tarif de kolay, hızlı ve lezzetli. Sırrı, süzme peynir ve frenk soğanı ilavesinde yatmaktadır: gerçek bir ziyafet!

Onları hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 4 patates
 • 250 gr taze keçi peyniri, tercihen yağsız
 • 1 demet kişniş
 • tuz çiçeği
 • Arpacık soğanı
 • Limon kabuğu rendesi
 • Espelette biber
 • Tuz ve biber

Fırını önceden 180° ısıtarak başlayın.

 • Patatesleri bütün halde kalacak şekilde temizleyin
 • Pişirirken patlamamaları için çatalla delin.
 • Patatesleri ayrı ayrı pişirme kağıdına sarın.
 • Bıçağın ucuyla pişip pişmediğini kontrol ederek 40 dakika pişirin.

Piştikten sonra bir parça tereyağı ile veya üzerine fleur de sel serperek servis edebilirsiniz. En açgözlüler için,  bir chive sosu daha çok tavsiye edilecektir.

Frenk soğanı sosunu hazırlamak için arpacık soğanı doğrayın, ardından keçi peynirine ekleyin, her şeyi Espelette biber, tuz, limon kabuğu rendesi ve son olarak ince doğranmış frenk soğanı ile serpin.

Patateslerinize bu sosla eşlik ederek lezzet dolu bir mutfak yolculuğuna çıkacaksınız. Afiyet olsun !

ev