Birkaç dakika içinde, yapıldıkları malzemeyi bozma tehlikesi olmadan, pencere pervazlarını cilalamak için doğal yöntemler kullanılabilir.

pencere pervazlarını cilalayın

Mermerin işlenmesi çok hassas bir malzeme olduğu bilinmektedir ve bu aynı zamanda pencere pervazları için de geçerlidir.

En iyi “mermerler” nereden geliyor?

En iyi mermerler İtalya, Yunanistan, Türkiye, İspanya, Brezilya ve Hindistan dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden çıkarılmaktadır .

Örneğin, güzelliği ve saflığı ile bilinen Carrara mermeri, İtalya’nın Toskana bölgesindeki Apuan Alpleri’nde çıkarılmaktadır.

Yunanistan , Paros’tan gelen beyaz mermerle ünlüyken , siyah Marquina mermeri İspanya’dan geliyor.

mermer ocağı

Calacatta mermeri, karakteristik altın damarları ile kuzey İtalya’daki Carrara şehri yakınlarındaki taş ocaklarından gelmektedir. Guatemala’nın yeşil mermeri ve Belçika’nın siyah mermeri, dünyanın farklı yerlerinde çıkarılan değerli mermerlerin diğer örnekleridir.

Pencere pervazları nasıl parlatılır

Özellikle fotoğraf veya vazo gibi eşyalar için raf olarak kullanıldığında prezentabl ve parlak görünmelerini istediğimizde, çok miktarda temizleyici kullanmaya gerek yoktur.

Aslında, bir Anglo-Sakson deyişi “az çoktur” der. Bu , denizliklerin mermerini parlatmak için etkili bir temizleyici hazırlamak için bazı özel doğal bileşenlerin kullanılmasının yeterli olduğu anlamına gelir .

pencere pervazlarını cilalayın

Pencere pervazlarını temizlerken örneğin ılık su ve nötr bir deterjan kullanabiliriz . Bunu yapmak için ılık suyu nötr deterjanla karıştırın ve mermeri temizlemek için kullanın. Bu nedenle, mermer yüzeyine zarar verebilecek çok agresif veya asitli deterjanlar kullanmadığınızdan emin olmanızda fayda var.

Sodyum bikarbonat da bu malzeme için uygundur : bu nedenle sodyum bikarbonatı su ile karıştırıp macun kıvamına getirmeniz ve mermer yüzeyine uygulamanız gerekir. Birkaç dakika bekletin ve ardından yumuşak bir bezle temizleyin.

Üreticinin kullanım talimatları izlenerek ev geliştirme mağazalarından veya internetten satın alınabilecek özel mermer temizleyiciler vardır .

Hangi yöntem seçilirse seçilsin temizlikten sonra mermer yüzeyinin leke oluşumunu önlemek için iyi bir şekilde kurutulması önemlidir. Ayrıca mermer yüzeyinde kalıcı hasarlara neden olabileceğinden aşındırıcı süngerler veya sert kimyasallar kullanmaktan kaçınmanız önerilir .

Nine temizleyici

Mermer, işlenmesinde özel dikkat gerektiren değerli bir malzemedir. Anneannelerimizin mermer pencere pervazlarını temizlemek için kullandıkları temizleyici sadece üç bileşen gerektirir:
Marsilya sabunu
  • Marsilya sabunu,
  • sodyum bikarbonat
  • şelale.

Bu bileşenler hassastır ancak aşındırıcı ve parlatıcı güce sahiptir, bu da onları mermer ve ahşap gibi yüzeylerin temizliği için uygun hale getirir.

Bikarbonat

Marsilya sabunu ve karbonat su ile karıştırılarak sprey şişesine aktarılır. Temizleyiciyi kullanmadan önce, pencere pervazının nemli bir bezle tozlanması ve başka bir bezle temizleyicinin yüzeyin üzerinden geçirilmesi tavsiye edilir.

Pencere pervazını durulayıp kuruttuktan sonra, cilalamak için kendi üzerine katlanmış ve yüzeye yerleştirilmiş bir parça yünlü kumaş kullanın ve yünün elektrostatik özelliği sayesinde pencere pervazını ayna gibi yapmak için güçlü bir basınçla ileri geri hareket ettirin.

ev