Yüzyıllar boyunca tuz, mutfakların en vazgeçilmez malzemelerinden biri olmuştur. İstisnasız tüm evlerde bulunur! Bazı medeniyetler için bilgeliğin, bazı medeniyetler için ise misafirperverliği ve dostluğu temsil eder. Aşırı kullanıldığında sağlığımıza zarar verebilecek olsa da bugün bile herkes tüketiyor. Yine de, başka türlü yararlı olabileceğini biliyor musunuz? Açıklama.

Pek çok kişi bundan habersizdir ancak tuz yemek pişirmek dışında başka amaçlarla da kullanılabilir. Aşağıda size her şeyi açıklıyoruz.

Neden bu kadar çok insan pencere pervazlarına kaba tuz serpiyor?

Eğer sizin için tuz sadece  yemekleri ve tarifleri baharatlamak için kullanılıyorsa , diğer insanlar  onu tamamen farklı şekillerde  kullanırlar: Negatif dalgaları uzaklaştırmak için bir  arıtıcı olarak  veya  böceklere karşı doğal bir kovucu olarak kullanırlar .

Yemek pişirmede tuz kullanımı

Karıncalara karşı tuz

Bu durumu hepimiz yaşamışızdır: Bahar geldiğinde  böceklerin çoğalması,   yönetilmesi en can sıkıcı ve meşakkatli sorunlardan biri haline gelir . Bilhassa bildiğimiz gibi karıncalar yiyecek aramak için evlerimize hücum ederek gerçek birer orduya dönüşüyorlar.

Bireysel hareket ettiklerinde kesinlikle zararsızdırlar, ancak sayıca çoğalmaya başladıklarında  tüm ekinleri mahvedebilir ,  meyve yiyebilir  ve  binlerce bitki ve çiçeği yok edebilirler . Ayrıca   evinizin her tarafına dağılmaktan çekinmeyecek bakteri ,  yaprak biti  ve  parazitleri de taşıyabilirler! Peki onlardan kalıcı olarak  nasıl  kurtulursunuz ?

karınca istilası

Bununla mücadele etmek için pencerelerinizin kenarlarına kaba tuz serpin. Bu  , karıncaların yayılmasını önleyecek ve aynı zamanda  evinizdeki nem seviyesini azaltacaktır. Ayrıca dolaplarınıza,  yatağınızın altına , kapıların önüne veya güçlü bir karınca varlığını fark ettiğiniz herhangi bir yere de koyabilirsiniz. Tuz, bu küçük böcekleri kalıcı olarak uzaklaştırabilir.

Hükümlerde tuz

Yiyecek güvelerinin ve bitlerin erzaklarınızı işgal etmesini önlemek   için, üzerlerine ince tuz dökün; mercimek, makarna, fasulye hatta pilav olsun… Daha sonra pişirmeden önce hızlıca durulamak yeterli olacaktır.

Kaşık kaba tuz

Evdeki tuzun diğer ustaca kullanımları

Diğer birçok insan tuzun güçlerini  başka şekillerde çağırmaktan çekinmiyor  .

  • Negatif hisleri ve kötü şansı kovalayın

Evinizde kötü titreşimler olduğunu hissediyorsanız,  çözüm çok basit: iri tuzla doldurulmuş ramekinleri, söz konusu odanın dört köşesine yerleştirin. Ardından kenardan 1 santimetreye kadar içine su dökün. Daha sonra suyu her hafta, tuzu ayda bir değiştirmek yeterli olacaktır.

  • Boruları dezenfekte edin ve kanalizasyonların kötü kokularını etkisiz hale getirin

Duşunuz, küvetiniz, lavabonuz veya lavabonuz olsun, iğrenç bir koku gelebilir. Ondan kurtulmak için içine tuz, kabartma tozu ve sirke karışımı dökün (karışımı hazırlarken sıçramalara dikkat edin). Ardından 1 litre kaynar su ile durulayın. Tuz eriterek boruları dezenfekte edecek ve aynı zamanda hoş olmayan kokuların dışarı atılmasına izin verecektir.

Tuz, günlük olarak karşılaşılan bazı rahatsızlıkların üstesinden gelmenin doğal ve ekolojik bir yolu olmaya devam ediyor. Bu nedenle, fırsat buldukça kullanmaktan çekinmeyin.

ev