Perdelerinizin bakımını ve bakımını düzenli olarak yaparak görünümlerini korurken ömürlerini uzatırsınız. Bu yazımızda, kimyasal içermeyen, doğal ve nazik çözümlerle bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Perdelerimiz bizi sadece meraklı gözlerden, kışın soğuktan ve yazın sıcağından korumakla kalmaz, aynı zamanda  iç mekanımız için gerçek bir estetik değeri temsil eder . Ancak, sonunda toz ve çok fazla kir biriktirirler. Üstelik insanların en çok ihmal ettiği yerler arasındadır.    Tekrar harika görünmelerini sağlamak için şunları yapabilirsiniz. Tavsiye, doğal ipuçları ve benimsenecek refleksler.

perde bakımı

Her zaman iyi durumda olan perdeler için yılda ortalama 3 ila 4 kez temizlik yapılması önemlidir. Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varsa, temizlik seanslarının sayısını yeniden gözden geçirmek en iyisi olabilir.

beyaz perdeler

Hızlı temizleme yöntemleri

Doğal temizlik yöntemlerine geçmeden önce zaman daralıyorken hangilerinin bizi kurtardığını sormakta fayda var. Perdeleriniz özellikle kirli değilse ve onları verimli ve hızlı bir şekilde tozlamak istiyorsanız,  işte uygulamanız gereken bazı refleksler:

– Vakum

Kalıntıları, tozu ve kiri temizlemek için elektrikli süpürge önerilir. Görevin hızı göz önüne alındığında, bunu haftada bir yapmayı alışkanlık haline getirmek en iyisidir. Ayrıca file veya dantel gibi narin perdelere dikkat ettiğinizden emin olun. Bu nedenle düşük emiş kullanın. Ayrıca, çubuğun yanı sıra halkaların kenarlarını da ihmal etmeyin  .

– Buharlı temizleyici kullanın

Buharlı temizleyici kullanmanın amacı kırışıklıkları gidermek, perdelerinizi temizlemek ve dezenfekte etmektir. Doğru manevra, çubuklardan başlayarak üstten temizliğe başlamaktır. Ardından, buharı tekstile üflemek için cihazı çalıştırın ve yavaşça aşağı inerek devam edin. Son olarak, optimum kurutma  için pencerelerinizi aralık bırakın.

– Toz dolu perdelerinizi sallayın

Perdelerin hızlı bir şekilde tozlanması için üstten yani stor perdelerin bulunduğu yerden alınarak silkelenmesi, ardından etrafa düşen tüm tozların süpürülmesi yeterli olacaktır. Ardından   , tekstillerinizde hayvan kılı kalırsa, tüy bırakmayan bir rulo kullanın.

Doğal hilelerle perdeler nasıl iyice yıkanır?

Perdeleriniz kötü görünüyor, özellikle lekeli, kirli ve kötü kokular mı veriyor? onlara bir makyaj vermenin zamanı geldi ve bunun  için yapılacak ilk şey,  yukarıda belirtildiği gibi iyi bir tozlamadan hemen sonra iyice temizlemek için onları çıkarmaktır.

çamaşır makinesi perdeleri

– Perdelerinizi kabartma tozu ile temizleyin

Perdeleriniz makinede yıkamaya uygunsa bulaşık deterjanı dökerek soğuk çamaşır makinenize koyun. Ardından, havayla kuruması için sıkma döngüsünden önce çıkarın. Lekeli perdelerle uğraşıyorsanız  , tambura ½ fincan kabartma tozu dökün  ve durulamadan hemen sonra deterjan çekmecesine 1 fincan beyaz sirke ekleyin.

– Perdelerinizi manuel olarak temizleyin

Döşemelik kumaşınızın etiketi, çamaşır makinesine uygun olmadığını gösteriyorsa,  doğal malzemelerin akıllı bir karışımını kullanarak elde yıkama yapmak size kalmış olacaktır.

Leke çıkarıcı  olarak, kabartma tozu lekeleri, kokuları gidermek ve döşemenizi ağartmak için bir kez daha spot ışığında olacak. Bunu yapmak için,  sıcak suyla dolu bir leğeni hazırlayın ve içinde 1 bardak kabartma tozu ve ½ tuzu seyreltin.  Yavaşça karıştırın, ardından perdelerinizin 2 ila 3 saat içinde ıslanmasına izin verin. Zaman geçtikten sonra çamaşırları çıkarın, ardından ılık suda durulayın ve kurumaya bırakın.

Küfünüz varsa sabunlu su ve beyaz sirke karışımından oluşan bir sprey hazırlayıp   söz konusu bölgeye püskürtün. Daha sonra sıcak suya batırılmış bir süngeri kurulamak için alın. Son olarak, yüzeyi elinizle hafifçe ovalayın. Ayrıca, küf daha çok bir banyo perdesi olduğundan,  onları yeni gibi göstermenin 6 doğal yolu var.

Bu yöntemler aynı zamanda  etkili temizlik sonuçları elde etmek için kimyasallara başvurmanıza gerek olmadığını  da göstermektedir .

ev